Akademik Personel | 24 Aralık 2020, Perşembe

YÖK’ten ‘Zorunlu Hazırlık’ Açıklaması

YÖK’ten ‘Zorunlu Hazırlık’ Açıklaması
       

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkçe eğitim veren bölümlerde zorunlu hazırlık sınıfının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin 26 Kasım 2014’te yapıldığını bildirdi.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı medya kuruluşlarında, kurul tarafından, üniversitelerde Türkçe eğitim veren bölümlerde zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfının kaldırıldığı, bunun sonucunda hazırlığı bitirenlerle bu yıl birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin birleştiği, bu nedenle de bir üniversitedeki tıp fakültesinde kontenjan problemi oluştuğu şeklinde haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamada, “Türkçe eğitim veren bölümlerde zorunlu hazırlık sınıfının kaldırılmasına ilişkin karar başkanlık tarafından değil, 26 Kasım 2014 tarih ve 29187 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2547 sayılı Kanun’un 6569 sayılı Kanunla değişik 44/c maddesi ile alınmıştır. Eksik bilgiden kaynaklandığına inandığımız bu tarz yanlış haberlere itibar edilmemesini, ‘yeni YÖK’ olarak, yükseköğretimde nitelik ve niceliği yükseltecek her türlü tedbiri almakta olduğumuzun bilinmesini isteriz” denildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

Kolay Hobiler