Akademik Personel | 24 Mart 2019, Pazar

YÖK’ten Üniversite-Sanayi İşbirliği İçin ‘Daimi Komisyon’

YÖK’ten Üniversite-Sanayi İşbirliği İçin ‘Daimi Komisyon’
       

YÖK’ten yapılan duyuruya göre, üniversite-sanayi işbirliğinin daha ileri boyuta taşınması amacıyla Yükseköğretim Kurulu bünyesinde bir ‘daimi komisyon’ kurulacak. Ayrıca ve Ar-Ge çalışmalarında görevli üniversite öğretim elemanlarının ürettiği değerin yüzde 85’ini döner sermayeden alabilmesi için kanun değişikliği de yapılması planlanıyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile yaptığı görüşmenin ardından üniversite-sanayi işbirliğinin daha ileri boyuta taşınması için çeşitli girişimlerin hayata geçirileceği açıklandı. YÖK tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Yükseköğretim Kurulu bünyesinde bir “daimi komisyonun” kurulması teklif edildi ve bu teklif  Bakan Işık tarafından olumlu karşılandı. Bu komisyonun kurulması önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve ana gündem maddeleri “konuya ilişkin sorunların tespiti, üniversite-sanayi ilişkilerinin sağlıklı bir zeminde sürdürülebilmesi ve bu konuda Yükseköğretim Kurulu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na öneriler sunulması” olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri, Ar-Ge çalışmalarında yer alan üniversite öğretim elemanlarının ürettiği değerin yüzde 85’ini döner sermayeden alabilmesi için kanun değişikliği yapılması hususunda hazırlıkların yapıldığını, bu destekten Ar-Ge çalışmalarında yer alan tüm öğretim elemanlarının yararlanacağını belirtti. Bu oran şu anda yüzde 54.”

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER