Akan HaberGündem

YÖK’ten ‘Roman Enstitüsü’ Kararı

Yükseköğretim Kurulu, demokratikleşme paketinde yer alan Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), demokratikleşme paketinde yer alan Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

Alınan bilgiye göre, Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya başkanlığında 5 Kasımda toplanan YÖK Genel Kurulunda, demokratikleşme paketinde kurulması planlanan Roman Enstitüsü konusu gündeme geldi.

Enstitünün hangi üniversite bünyesinde kurulacağının kararlaştırıldığı toplantıda, Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün Trakya Üniversitesi bünyesinde açılması uygun bulundu.

YÖK, alınan bu kararı Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdi. Karar, Bakanlar Kurulu kararıyla resmiyet kazanacak.

Trakya Üniversitesi bünyesinde Balkan Araştırma, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sağlık Bilimleri enstitüleri bulunuyor.

Demokratikleşme paketinde, Roman vatandaşların dil ve kültürleri ile karşılaştıkları sorunlara ilişkin araştırmalar yapmak, çözüm önerileri üretmek amacıyla bir il üniversitesi bünyesinde Roman Dil ve Kültür Enstitüsünün kurulması kararı yer alıyordu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu