Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

YÖK’ten ÖYP İçin Alan Sınavı Açıklaması

4 Haziran 2015
YÖK’ten ÖYP İçin Alan Sınavı Açıklaması
       

ÖYP KADROLARI İÇİN ALAN SINAVI

Bugün bazı internet sitelerinde ÖYP giriş şartlarının değiştirilmesi kararımıza ilişkin çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

ÖYP’ye alan sınavının eklenmesi kararı üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine alınmıştır. Bugüne kadar alan sınavı yapılmaması nedeniyle üniversiteler giderek YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başlamışlar, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosununkullanılamamasına yol açmıştır.

Son dönemde artan üniversite sayısına paralel olarak öğretim elemanı ihtiyacı da artmış olup, bu kadroların üniversiteler tarafından kullanılmak istenilmemesi yükseköğretimimiz için bir zafiyet oluşturmaktadır.

ÖYP’de Şok Değişiklik! ÖYP’ye Alan Sınavı Geldi!

Yeni düzenleme ile alan sınavının yazılı ve / veya sözlü olması planlanmaktadır. Sözlü sınav, öğretim üyesi olduğunda başlıca görevlerinden birisi ders anlatmak ve bilimsel etkinliklerde konuşmak olan adayın ifade yeteneğini ölçmeye ve en uygun kişileri seçmeye yardımcı olacaktır.

Alan sınavı YÖK tarafından değil, üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyeleri tarafındannesnel ve objektif kriterler çerçevesinde yapılacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak: Memurlar.net

       

Kolay Hobiler