Akademik Personel | 01 Temmuz 2021, Perşembe

YÖK’ten Kadınlara Pozitif Ayrımcılık

YÖK’ten Kadınlara Pozitif Ayrımcılık
       

YÖK, özellikle boşalan dekanlık koltuklarına her üniversitenin en az bir kadın dekan ve rektör yardımcısı ataması yapılmasını istedi. Devlet üniversitelerinde şu anda 2, vakıf üniversitelerinde ise 7 olmak üzere Türkiye’deki 174 üniversitede 9 kadın rektör bulunuyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde üst düzey yönetici pozisyonundaki kadınların az sayıda olması üzerine pozitif bir ayrımcılık başlattı. YÖK, özellikle boşalan dekanlıklara, her üniversitenin en az bir kadın dekan ve rektör yardımcısı atamasının yapılmasını ve mevcut kadronun da buna göre yeniden değerlendirilmesini istedi. Şu anda 111 devlet üniversitesinde Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve görev süresi dolan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç olmak üzere iki kadın rektör var. Vakıf üniversitelerinde ise 7 kadın rektör bulunuyor. Tüm üniversitelerdeki 1.604 dekanın sadece 232’si kadın. Yeni YÖK olarak birçok yenilik yaptıklarını, bunlardan birinin de bir yıl önce düzenlenen ‘Kadın Çalıştayı’ olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, çalıştayda birtakım kararlar aldıklarını, kız öğrenciler için tutum belgesi yayınladıklarını (tecavüz, şiddet ve yurt konularını içeren) ve üniversitelerdeki kadın olgusuna yönelik farkındalık oluşturulması için bir dizi çalışmanın da sürdüğünü belirtti.

KADIN YÖNETİCİ AZ

Başkan Saraç şunları söyledi:
“Özelikle örgün eğitimde öğrenci sayımızın yarısına yakını kız öğrencilerden oluşuyor. Yükseköğretim sistemindeki kadın öğretim üyesi sayısı bakımından pek çok AB ülkesinin ilerisindeyiz. Sadece üst yönetici açısından bazı ülkelerin gerisindeyiz. Fakat o hususta da makas çok açık değil. Bu konuda önümüzdeki bir-iki yıl içinde olumlu gelişmeler katetmeyi planlıyoruz. Geçen hafta içinde gerçekleştirilen Üniversitelerarası Kurul’da (ÜAK) bu sorunun çözümüne dair YÖK başkanı olarak bir teklif dile getirdim. Üniversitelerimizde en az bir rektör yardımcısının ve en az bir dekanın kadın öğretim üyelerinden seçilmesini istedik. Bütün ÜAK üyeleri istisnasız bu teklifimizi kabul etti. Artık rektörlerimiz bu mutabakatın gereğini yerine getirecekler ve bizler de bundan sonra üniversitelerden gelen teklifleri değerlendirirken buna dikkat edeceğiz. Yeni YÖK olarak bu konuda pozitif ayırımcılık yapmaya kararlıyız. Tecrübelerimizden hareket ederek bunun yükseköğretim sisteminin ve üniversitelerimizin yararına olacağına inanıyoruz.”

YÖK’ten kadınlara pozitif ayrımcılık

Biraz cesaret gerekiyor
Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar (Düzce Üniversitesi Rektörü): Seçim süreci ortadan kalkmış olması ile kadınların sayısı daha da artacaktır. Kadın yöneticinin az olmasının en temel nedeni, seçim süreci kadınlar için çok zorlu. Bir pozisyon için aday olmak, mücadele etmek güç. Rakiplerimiz de hep erkekler olduğu için o süreçlerin içine girmek zor, kaçıyoruz. Zamanımız olur mu diye de endişelenip, keyfimizden vazgeçmek istemiyoruz. Oysa kadınların her işi bir arada yapabileceğini atlıyoruz. Kadınlar varolan potansiyeli kullanıp zorlarsa rahatlıkla annelik, evlatlık, eş rolünü yapabiliyor. Zaten bütün bunlarda liderlik yapıyorlar. Biraz cesaret gerekiyor. Ben 1976 doğumluyum. 2010’da profesör oldum, 5 yıl rektör yardımcılığı yaptım. 2015 yılı Mayıs ayında seçimle rektörlüğe atandım.

Kota uygulanmalı
Prof. Dr. Şirin Tekinay (Işık Üniversitesi Rektörü): YÖK’ün bu önlemleri alması bizi memnun etti. Alttan itibaren akademik yönetici yetiştirmeliyiz. Üniversite öğretim kadrolarına bakınca kadın-erkek farkı pek görülmüyor. Bu yüzden yapılması gereken her üniversitede kota kurabilmek. Dekanlarımızdan, bölüm başkanlarımıza kadar belli sayıda kadın olmasına dikkat etmek gerekiyor. Kadın akademisyenleri yöneticiliğe teşvik etmeliyiz. Böylece daha fazla başarı elde edeceğimize inanıyorum. Bunun yurtdışında uygulamaları var. YÖK nezdinde bu konu ele alınırsa daha başarılı olunur.

9 KADIN REKTÖR VAR

Devlet üniversitelerinde Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile bu dönem görev süresi dolan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç var.
63 vakıf üniversitesindeki 7 kadın rektör şunlar:
Avrasya: Prof. Dr. Aşkın Asan, Gedik: Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Işık: Prof.Dr. Şirin Tekinay, İstanbul Aydın: Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, İstanbul Bilim: Prof. Dr. Çavlan Çiftçi, Okan: Prof. Dr. A.Şule Kut, Özyeğin: Prof.Dr. Feride Esra Gençtürk.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler