Akademik Personel | 27 Eylül 2020, Pazar

YÖK’ten Doçentlikle İlgili Önemli Açıklama!

29 Mart 2017
YÖK’ten Doçentlikle İlgili Önemli Açıklama!
       

YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği son günlerde çıkan doçentlikle ilgili taslak oluşturulduğu şeklindeki haberler için açıklama yaptı.

 

YÖK’ün Açıklaması:

 

Son günlerde bazı medya organlarında YÖK’ün, doçentlik kadrolarına atanmak için “post-doktora” yapma şartı getirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırladığı, bu taslakta, doçentlik sınavından başarılı olanların da aynı üniversitede görev yapamayacağı ve başka illere gönderileceği şeklinde bütünüyle gerçekdışı haberler yayınlandığı görülmüştür.

Yükseköğretim Kurulunun böyle bir çalışması olmadığı gibi muhammen ve muhayyel bu düşünceyi de doğru bulmamaktadır.

Yükseköğretim Kurulunun uzun müddetten beri kamuoyu önünde savunduğu ve dillendirdiği görüş, üniversitede kadrosu bulunmayan doktoralı insan kaynağının da üniversitelerin araştırma merkezlerinde ve laboratuvarlarında çalışabilmelerine imkân tanınmasıdır. Bu ise doktorasını tamamlayanlar için yeni bir istihdam kapısı olacaktır. Bu iki konunun karıştırılmasının mazeretinin cehalet bile olamayacağı aşikârdır.

Haberlerde iddia edildiği gibi doçentlik için doktora sonrası 3 yıl çalışma şartı veya doçentlik unvanı alınması sonrası başka şehirde görev yapma zorunluluğu gibi bir yasal düzenleme çalışması kesinlikle bulunmamaktadır.

Bu tarz hayal ürünü asılsız haberlere itibar edilmemesini kamuoyundan özellikle rica ederiz.

 

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.