Akademik Personel | 15 Haziran 2021, Salı

YÖK’te “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Çalıştayı” Gerçekleştirildi

24 Mayıs 2017
YÖK’te “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Çalıştayı” Gerçekleştirildi
       

Yükseköğretim Kurulu tarafından, Türkiye’deki Vakıf yükseköğretim kurumlarının mevcut durumlarının görüşülmesi amacıyla “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Çalıştayı” düzenlendi.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katılımıyla YÖK’te ilk kez düzenlenen çalıştaya YÖK Üyelerinin yanı sıra Türkiye’deki vakıf yükseköğretim kurumlarının rektörleri ve vakıf meslek yüksek okulu müdürleri katıldı.

 

Türkiye’deki Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının mevcut durumlarının görüşüldüğü ve bu kurumların denetleme süreçlerine ilişkin faaliyetlerin etraflıca ele alındığı toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Konuşmasına üniversitelerin ülkemiz için önder kurumlar olmasını istediklerini dile getirerek başlayan YÖK Başkanı Saraç, bugün için sayıları 180’i geçen yükseköğretim kurumunda 7 milyon 300 bin öğrencinin eğitim almakta olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bu rakamla Avrupa yükseköğretim alanında sayısal olarak 2. büyük ülke olduklarını ifade eden Başkan Saraç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Vakıf yükseköğretim Kurumlarımız yükseköğretim alanımızda önemli bir yer tutmaktadır. Toplam kontenjanlarımızın %19,67‘si Vakıf Üniversiteleri Önlisans Programlarına, %17,86’sı Vakıf Üniversiteleri Lisans programlarına ayrılmıştır.

 

Bugün eğitim öğretime yeni başlayan ve devam etmekte olan 69, henüz eğitim öğretime başlamamış 2 olmak üzere toplamda 71 vakıf yükseköğretim kurumumuz mevcut. Bunlardan 46 tanesi İstanbul’da, 10 tanesi Ankara’da ve 3 tanesi Antalya’da yer almaktadır.

 

İzmir, Gaziantep Konya ve Mersin’de ikişer adet; Nevşehir, Trabzon, Kayseri ve Bursa’da ise birer adet Vakıf yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Bunun doğal bir dağılım olmadığının farkındayız. Yakın zamanda Vakıf yükseköğretim bölgeleri tanımlayarak kuruluş aşamasında farklı standartları içeren bir uygulamaya gittik. Şu an için A grubu vakıf yükseköğretim bölgesinde sadece İstanbul var. B grubunda büyükşehirlerimiz, C grubunda ise diğer şehirlerimiz yer alıyor.

 

Gerek kuruluş aşamaları gerekse eğitim-öğretim süreçlerinin bölgelere göre farklılık arz ettiği bir gerçek. Bu Vakıf yükseköğretim bölgelerinde şimdilik sadece kuruluş aşaması ile ilgili yapılandırma var ancak ilerde farklı başlıklarda vakıf yükseköğretim bölgelerine farklı uygulamalar, yenilikler getirmeyi de amaçlıyoruz.”

 

Vakıf yükseköğretim kurumlarımızın devlet üniversitelerimizden farklı sorunları ve ihtiyaçları olduğunun farkında olduklarını belirten Başkan Saraç, “Yapacağımız çalışmalarda ve ileriye dönük planlamalarda sizin görüş ve önerilerinizi de göz önünde bulundurarak ilerlemek istiyoruz.” diye konuştu.

 

Yükseköğretim Kurulunun son iki yıldır yaptığı çalışmalarda “kalite”nin ana eksende yürüdüğünü sözlerine ekleyen YÖK Başkanı, Vakıf yükseköğretim kurumlarından da eğitim-öğretim süreçlerinde kalite odaklı davranmalarını beklediklerini söyledi.

 

Bugün yapılan çalıştayda mevcut durum ve denetleme süreçlerini hem de ileriye dönük yapılabileceklerin tartışacaklarını ifade eden YÖK Başkanı daha sonra ayrı bir toplantı ile mütevelli heyet başkanları ile bir araya geleceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın toplantıda yaptığı konuşmanın metni için tıklayınız.

 

YÖK Başkanı Saraç’ın konuşmasının ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan tarafından Türkiye’deki Vakıf yükseköğretim Kurumlarının durumuna ilişkin bir sunum yapıldı.

 

Konuşmaların ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Mevcut Durum ve Denetleme Süreci” başlıklı 1. Panele geçildi.

 

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal ile YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman’ın moderatörlüğünde “Geleceğe Bakış” başlıklı 2. Panel gerçekleştirildi.

 

Düzenlenen her iki panel sonrasında katılımcılardan gelen sorular cevaplandırılırken, görüş ve öneriler karşılıklı olarak istişare edildi.

 

Kaynak

       

Kolay Hobiler