Akademik Personel | 18 Haziran 2021, Cuma

YÖK’te İletişim Ve İletişim Bilimleri Fakültelerinin Dekanları İle Toplantı Düzenlendi

9 Mayıs 2017
YÖK’te İletişim Ve İletişim Bilimleri Fakültelerinin Dekanları İle Toplantı Düzenlendi
       

Yükseköğretim Kurulu tarafından, Türkiye’deki Devlet ve Vakıf Yükseköğretim Kurumlarındaki İletişim ve İletişim Bilimleri Fakültelerinde verilen eğitimin tüm yönleriyle görüşülmesi amacıyla ilgili fakültelerin dekanlarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında YÖK’te ilk kez düzenlenen toplantıya YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal ve YÖK yetkililerinin yanı sıra, İletişim ve İletişim Bilimleri Fakültelerinin dekanları katıldı.

 

Yükseköğretim sistemimizdeki gelişmeler kapsamında İletişim ve İletişim Bilimleri Fakültelerinde verilen eğitimin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasını YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç gerçekleştirdi.

 

YÖK Başkanı Saraç konuşmasına, dünyada ve ülkemizdeki özellikle yakın zamandaki tüm gelişmelerde iletişim biliminin, iletişim araçlarının ve kısaca iletişim ekosisteminin ne kadar önemli olduğunun altını çizerek başladı.

 

Ülkemizde yükseköğretime erişim ve yükseköğretim alanındaki okullaşma oranının artırılmasının 2000’li yıllar öncesinde çözümlenmesi gereken en öncelikli konu olduğuna değinen YÖK Başkanı, özellikle 2003-2014 yılları arasında bu konuda sayısal açıdan çok önemli gelişmelerin sağlandığını belirtti.

 

Son 10 yılda yaşanan bu büyüme sürecinin bundan sonraki aşamasının nitelik ve kalite bakımından da büyüme olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Saraç, “Bu kapsamda son 2 yıl içerisinde Yükseköğretim Kurulunun ilgili tüm paydaşları ile birlikte gerçekleştirdiği ve kamuoyu ile de paylaştığı girdi ve süreç odaklı iyileştirmelere yönelik yeni ve yenilikçi pek çok girişim bulunmaktadır.” diye konuştu.

 

Görevde bulunduğu süre içerisinde yükseköğretim alanında gerçekleştirilen yeniliklerden bahseden YÖK Başkanı, bu kapsamda yapısal değişim niteliğinde olan en önemli girişimlerinin, “Kalite Kurulunun oluşturulması” ve “Misyon Farklılaşması Odaklı İhtisaslaşma” olduğunu vurguladı.

 

Yeni YÖK’ün stratejik yaklaşımı ile hayata geçirilen bu projelerin, Türk yükseköğretimini artık keyfiliğe ve mühmelliğe bırakılmadığını göstermekte ve bilimsel bir metotla ve rasyonel bir tarzda yeniden şekillendirilmesine katkı sağlamakta olduğunu söyleyen Başkan Saraç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Başlattığımız bu sürecin başarısı ve sürdürülebilirliği ancak bu sürecin ilgili tüm paydaşlarının katkıları ve işbirliği ile mümkün olabilecektir. Bu kapsamda sizlerle olan bu tür toplantılarımızı çok önemsiyoruz.

 

YÖKSİS verilerimize göre ülkemizde halihazırda 48 Üniversitede 47 İletişim ve 1 İletişim Bilimleri Fakültesinde yaklaşık 407 programda 25 farklı türde iletişim eğitimi sunulmaktadır ve bu fakültelerimizden yaklaşık olarak 50 bin öğrenci eğitim görmekte ve her yıl yaklaşık 6500 mezun verilmektedir. İletişim programlarındaki doluluk oranları devlet üniversitelerinde 100%, vakıf üniversitelerinde ise büyük çoğunluğunda %85’in üzerindedir. Bu durum, iletişim programlarına olan yüksek ilginin önemli göstergesidir. Gelecekte de bu oranlarımızı koruyarak çıktı odaklı süreçlerde niteliğin arttırılması için girişimlerde bulunulmasını teşvik ediyor olacağız.”

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın toplantıda yaptığı konuşmanın metni için lütfen tıklayınız.

 

Açılış konuşmasının ardından YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından konuya ilişkin bir bilgilendirme sunumu yapıldı.

 

Sunumun ardından gerçekleştirilen Soru-Cevap bölümünde iletişim odaklı lisans programlarına yönelik durum değerlendirmesi yapılırken, eğitim kalitesinin daha da artırılması, bu fakültelerden mezun olanların mesleki yeterliliği ve istihdam sorunları konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Kaynak

       

Kolay Hobiler