Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

YÖK’ten “YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil) Sınavı” Projesi

26 Ocak 2017
YÖK’ten “YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil) Sınavı” Projesi
       

YÖK tarafından lisansüstü programlara başvuracak adaylar ve doçentlik sınavına girecek öğretim üyeleri için, ayrıca üniversitelerin akademik kadro alımlarında adayların yabancı dil yeterliliğini test edebileceği Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavı projesi hayata geçiriliyor.

Yekta Saraç tarafından, bu yabancı dil seviye belirme işleminin daha iyi hale getirilmesine yönelik bir çalışma olduğu, akademisyenlerin görüşleri de alınarak bu konuda detaylı bir çalışma yapmak adına mevcut yabancı dil sınavlarına ek olarak  YÖKDİL projesinin hayata geçirileceği açıklaması yapıldı.

30 ilde Mart ayında ilk uygulama yapılacak

YÖK başkanı Saraç, YÖKDİL sınavının Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacağı, sınavın bütün uygulama aşamalarının ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacağını, YÖKDİL sınavının 05.03.2017’de 30 şehirde şimdilik sadece İngilizce dilinde yapılacağını, senede 2 defa olacağını aktardı. İlerleyen zamanlarda Arapça, Fransızca ve Almanca dillerinde de uygulanacağını ekledi.

Yabancı dilde eğitim yapan üniversiteler için yeni bir sınav daha uygulanacak

YÖKDİL projesinin ardından Saraç, yabancı dilde eğitim yapan kurumlar için akademisyenlere yönelik yeni bir sınavın hayata geçirileceği, bu sınavda mevcut YDS sınavından farklı olarak konuşma ve dinleme becerilerinin de test edileceğini, bu projenin ilerleyen zamanlarda duyurusunun yapılacağı bilgisini verdi. Bu sayede Türkiye’deki Yükseköğretim kurumlarının dünya çapında daha kaliteli hale getirileceği belirtildi.

YÖKDİL sınavı projesinin YDS’den farkı ne olacak?

YDS’de adayların kendi alanlarına özgü bir belirleyiciliği olmadığından YÖKDİL projesinde sosyal bilimler, beşeri bilimler, sağlık bilimleri, fen bilimleri ve mühendislik alanlarına göre adayın yabancı dil yeterliliği ölçülebilecek.

YÖKDİL projesi ne zaman, nasıl gerçekleşecek?

YÖKDİL sınavı ilk defa bu yıl 5 Mart’ta 30 ilde tek oturumda şimdilik sadece İngilizce dilinde düzenlenecek. İlerleyen zamanlarda diğer dillerde de uygulama yapılacak. Sınav, yılda 2 defa düzenlenecek.

YÖKDİL sınavı Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak olup, sınavın uygulaması Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

YÖKDİL sınavına nasıl başvuru yapılacak?

Başvurular yokdil.yok.gov.tr adresi üzerinden 30.01.2017 itibaren alınacak.

Sınav Ücreti

YÖKDİL sınav ücreti 75 TL olacak.

Kimler başvuru yapabilecek?

Lisansüstü programlara ve doçentliğe başvurmak isteyenler, ayrıca YDS puanı istenen her türlü alım için yabancı dil puanı yerine kullanmak isteyenler başvuru yapabilecek.

Sınavın başarı değerlendirmesi nasıl olacak?

YDS’de olduğu gibi doktora başvuruları için asgari 55, doçentlik başvuruları için asgari 65 puan almak gerekecek.

YDS ile geçerlilik açısından bir fark olacak mı?

Her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak.

Yabancı dil yeterliliği hakkında başka çalışmalar da olacak mı?

YÖKDİL sınavının ardından yabancı dilde eğitim yapan kurumlara yönelik okumanın yanı sıra konuşma ve dinleme becerilerinin de ölçüleceği yeni bir çalışma yapılacak.