Akademik Personel | 24 Mayıs 2018, Perşembe

YÖKDİL Başvuru Süresi Uzatıldı!

6 Şubat 2017
YÖKDİL Başvuru Süresi Uzatıldı!
       

Bu yıl 27 Ocak’ta duyurusu yapılan YÖKDİL sınavının başvuru tarihleri yoğun talep nedeniyle 10 Şubat 2017 tarihine kadar uzatıldı.

Yekta Saraç tarafından açıklanan, “alana özgü” yabancı dil yeterliliğini tespit etmek amacıyla hayata geçirilen sınav olan YÖKDİL sınavının başvuruları uzatıldı.

YÖK’ten yapılan duyuruya göre 10 Şubat 2017 Cuma saat 18.00’e kadar http://yokdil.yok.gov.tr adresinden YÖKDİL için başvurular alınmaya devam edilecek. YÖKDİL Sınav giriş belgeleri ise 27 Şubat 2017 tarihinde yayımlanacaktır.

Alana özgü yabancı dil sınavı olan YÖKDİL, ilk defa 5 Mart tarihinde, 30 şehirde düzenlenecektir. Başvuru ücreti olarak adaylardan 75 lira alınacak, ödeme kredi kartı yoluyla yapılabilecek.

YÖKDİL Sınavı, YDS’den farklı olarak, adayın kendi alanındaki dil yeterliliğini tespit etmeye yönelik olacak olacaktır. YDS düzenlenmeye devam edilecek, iki yabancı dil sınavın da geçerliliği aynıdır. Adayların, doktora başvuruları için asgari 55, doçentlik başvuruları için ise asgari 65 puan almaları gerekecek.

YÖK Başkanlığınca hayata geçirilen YÖKDİL Sınavı, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliği çerçevesinde düzenlenecek. YÖKDİL sınavının soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak olup, sınavın organizasyon ve uygulama kısmı Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülecektir.

YÖKDİL sınavına üniversitelerde lisansüstü eğitim programlarına ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başvuru yapabilecek. Ayrıca yabancı dil bilgisi yeterliliğini ölçmek isteyenler, üniversiteler tarafından yabancı dil puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da sınava katılım sağlayabileceklerdir. 5 Mart tarihinde YÖKDİL Sınavı sadece İngilizce olarak düzenlenecek olup ilerleyen zamanlarda Almanca, Fransızca, Arapça olarak yılda 2 defa gerçekleştirilecektir.

       

BENZER HABERLER