Akademik Personel | 21 Haziran 2021, Pazartesi

YÖK Yurtdışı Araştırma Bursları Başvuruya Açıldı

11 Haziran 2014
YÖK Yurtdışı Araştırma Bursları Başvuruya Açıldı
       

YÖK “Yurt Dışı Araştırma Bursu” başvurularını Aralık 2013 Tarihinden itibaren değerlendirmeye almamaya karar vermişti. YÖK’ten alınan son bilgiye göreyse, araştırma bursları tekrar başlamış durumda.

 

YÖK’ün almış olduğu 13.05.2014 tarihli karara göre Yurtdışı Araştırma Bursları 2014 senesi için kısmen de olsa açılmış durumda. Bu önemli haberi ilk olarak forumumuzda bir üyemiz paylaşmış; bunun üzerine YÖK ile yaptığımız görüşmelerde durumun kesinleştiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

 

YÖK Yürütme Kurulu’nun akademisyenleri sevindiren 13.05.2014 tarihli kararı şu şekilde:

“Yürütme Kurulu’nun 16.02.2011 tarihli toplantısında uygun bulunarak yürürlüğe giren Öğretim Üyesi ve Araştırmacı Yetiştirilmesi amacıyla Yurtdışına gönderilecek Öğretim elemanlarına Sağlanacak Destekler ile Diğer hususlara ilişkin Esas ve Usullerin 4. Maddesinin 1,3 ve 4 üncü fıkralarının yürürlüğünün durdurulması,

Yürürlüğü durdurulan maddeler ile ilgili olarak, 31.12.2013 tarihi itibariyle Başkanlığımızda bekleyen tekliflerin değerlendirmeye alınmaması,

Söz konusu Esas ve Usullerin 4. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca destek verilen araştırma görevlilerine “Son üç yıl içinde kamu kaynağı kullanarak, bir aydan uzun sureli yurtdışında bulunmamış olmak” şartı aranmasının, bunların görevlendirmelerinin ise “en fazla 6 ay” yapılması Yürütme Kurulu’nun 13.05.2014 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.”

Karardan çıkan sonuçlar ise şöyle:

– Yüksek lisans, doktora sonrası ve öğretim üyelerinin yılbaşından (Ocak 2014) sonra yaptıkları talepler değerlendirilmeye alınmayacak.

– Doktora tez aşamasında olanların talepleri halen geçerli ancak 1 yıllık süre 6 aya düşürülmüş ve son üç yıl içerisinde 1 ay ve daha fazla kamu kaynağı ile yurt dışına çıkanlar, doktora bursundan yararlanmak için üç yılın dolmasını beklemek durumunda. Yani yüksek lisansta yurtdışı imkanından faydalanalar, doktorada da gitmek için doktoranın 4. yılını bekleyecekler.

Özetlemek gerekirse, YÖK Yurtdışı Araştırma Bursları sadece Doktora Tez Araştırması evresinde olan akademisyenlere en fazla 6 ay olmak şartıyla tekrar vermeye başlamış durumda.

 

Akademikpersonel.org olarak akademisyenlerimize duyurulur. 

Türk Eğitim-Sen: YÖK Araştırma Burslarını Durdurdu
       

Kolay Hobiler