GündemManşet Haber

YÖK Yurtdışı Araştırma Bursları Başvuruya Açıldı

YÖK “Yurt Dışı Araştırma Bursu” başvurularını Aralık 2013 Tarihinden itibaren değerlendirmeye almamaya karar vermişti. YÖK’ten alınan son bilgiye göreyse, araştırma bursları tekrar başlamış durumda.

 

YÖK’ün almış olduğu 13.05.2014 tarihli karara göre Yurtdışı Araştırma Bursları 2014 senesi için kısmen de olsa açılmış durumda. Bu önemli haberi ilk olarak forumumuzda bir üyemiz paylaşmış; bunun üzerine YÖK ile yaptığımız görüşmelerde durumun kesinleştiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

 

YÖK Yürütme Kurulu’nun akademisyenleri sevindiren 13.05.2014 tarihli kararı şu şekilde:

“Yürütme Kurulu’nun 16.02.2011 tarihli toplantısında uygun bulunarak yürürlüğe giren Öğretim Üyesi ve Araştırmacı Yetiştirilmesi amacıyla Yurtdışına gönderilecek Öğretim elemanlarına Sağlanacak Destekler ile Diğer hususlara ilişkin Esas ve Usullerin 4. Maddesinin 1,3 ve 4 üncü fıkralarının yürürlüğünün durdurulması,

Yürürlüğü durdurulan maddeler ile ilgili olarak, 31.12.2013 tarihi itibariyle Başkanlığımızda bekleyen tekliflerin değerlendirmeye alınmaması,

Söz konusu Esas ve Usullerin 4. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca destek verilen araştırma görevlilerine “Son üç yıl içinde kamu kaynağı kullanarak, bir aydan uzun sureli yurtdışında bulunmamış olmak” şartı aranmasının, bunların görevlendirmelerinin ise “en fazla 6 ay” yapılması Yürütme Kurulu’nun 13.05.2014 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.”

Karardan çıkan sonuçlar ise şöyle:

– Yüksek lisans, doktora sonrası ve öğretim üyelerinin yılbaşından (Ocak 2014) sonra yaptıkları talepler değerlendirilmeye alınmayacak.

– Doktora tez aşamasında olanların talepleri halen geçerli ancak 1 yıllık süre 6 aya düşürülmüş ve son üç yıl içerisinde 1 ay ve daha fazla kamu kaynağı ile yurt dışına çıkanlar, doktora bursundan yararlanmak için üç yılın dolmasını beklemek durumunda. Yani yüksek lisansta yurtdışı imkanından faydalanalar, doktorada da gitmek için doktoranın 4. yılını bekleyecekler.

Özetlemek gerekirse, YÖK Yurtdışı Araştırma Bursları sadece Doktora Tez Araştırması evresinde olan akademisyenlere en fazla 6 ay olmak şartıyla tekrar vermeye başlamış durumda.

 

Akademikpersonel.org olarak akademisyenlerimize duyurulur. 

Türk Eğitim-Sen: YÖK Araştırma Burslarını Durdurdu

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. yök ün doktora sonrası bursundan o kadar çok vasıfsız adam yararlandı ki. Çoğundan bilimsel anlamda bir dönüş alınamadı. Adamlar resmen devletin parasıyla 1 yıl tatile gittiler. Yerli dergilerde 1 veya 2 adet çakma makalesi olanları, üds yds den zorla 65 alıp, ancak yes no diyebilenleri gönderirsen sonuç bu olur.

 2. Doktora sonrası burslar ne zaman açılacak? YOK bursları sürekli olarak mı durduruldu acaba? Aylardan beri YOK bursunun açılmasını bekliyorum. Yetkililerden yeterli bir açıklama alamıyorum. Teşekkürler.

  1. meskisi merhaba, ben de maltada dil eğitimi almak istiyorum , yardımcı olursanız sevinirim

 3. Yoksa yeni basvuru yapiliyor mu demek istemistim..suan doktora tez asamasindayim ‘ve bu haber Beni mutlu etti..

 4. Nereye basvuru yapiliyor acaba,, sadece daha once basvuranlar mi degerlendirmeye alinacak yoksa seni basvuru yapilabilicekmi..

 5. “YÖK Yurtdışı Araştırma Bursları Başvuruya Açıldı” başlığını gören birisi ne anlar? Sadece doktora tez aşamasında olanlara destek verileceği, diğer tüm yurtdışı desteklerinin durdurulduğu bir durumda bu başlığı atanları kınıyorum! Bu haberi sevindirici bulan zihniyeti kınıyorum!

  1. Hocam Yetkililerle görüştük bu senenin sonuna doğru diğerleri de açılacak tamamen bütçe ile ilgili bir durum.

   1. ilginize ve cevabınıza teşekkürler. kusura bakmayın üslubum sert olmuş, tamamen sinir bozukluğundan. ben de bugün görüştüm ve kaldırıldığı söylendi o yüzden, kusuruma bakmayın lütfen, saygılar…

 6. “Son üç yıl içinde kamu kaynağı kullanarak, bir aydan uzun sureli yurtdışında bulunmamış olmak”

  3 aylık yurtdışı dil eğitimi de buna dahil midir?

 7. Devlet eğitim bütçesini veya YÖK bütçesini azaltmamasına rağmen yurtdışından kabul alanların 6 ay gönderilmesine, yuksek lisans eğitimi sürecinde gidenlerin (boyle bir durum kendilerine bildirilmemesine rağmen) degerlendirme dışında tutulması ne kadar garabet bir yönetim anlayışının olduğunu gösteriyor. Beyin göçü diyerek bizi ülkemize getiren sonrada “şaka yaptım” diyen bir kurumun olduğu yerde bilim olmaz.
  Bizden istenen; birşeyler yapıyormuş gibi görün, bir yere gitme, dünyada ne oluyor diye sorma karşılığında sana hiç kimsenin dikkate almadığı ünvanlar veririz. YÖK diyor ki “buralarda iyisin, başka yere gitmene gerek yok”. Bunun yapamayacağınız birilerinin göstermesi gerek.
  İktidar kavgasında harcanacak bireyler olmadıgımız gerçeğini, KOLTUK SEVDASINDAN DUNYALARI KARARMIŞ GOLLUM’lar artık fark etmeli.

  1. Arkadaşlar merhaba. Tez aşamasında birisi olarak yurt dışı araştırma desteğine başvurdum ama hala bir sonuç alamadım. Benim gibi başvuran birisi var mı? Durum nedir birisi bizleri aydınlatabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu