GündemSlayt Haber

YÖK Yol Haritasını Açıkladı!

Büyüme, Kalitelileştirme ve Uluslararasılaştırma: Türkiye Yüksek Öğretimi İçin Bir Yol
Haritası

Çetinsaya, Akademik İnsan Kaynağı Adlı Yazıda şunları belirtti;

Türkiye’deki akademisyen sayısını artırmanın önündeki engellerden biri de, akademisyenlerin özlük haklarının diğer bir çok mesleğe göre yeterince cazip bulunmamasıdır. Yapılan analizler, 2003-2013 yılları arasında, kamuda çalışan hemen tüm meslek gruplarının maaşlarında önemli bir iyileştirme yapıldığı halde, akademisyenlerin maaşlarında benzer bir iyileştirme yapılmadığını göstermektedir . Akademisyen sayısını artırmak bir yana, 2023 hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için de en nitelikli beyinlerin akademiye çekilmesi gerekmektedir. Akademisyenliğin daha cazip hale getirilmesi ve üniversitelerdeki öğretim elemanı açığının hem sayıca hem de nitelikçe kapatılması için, öğretim elemanlarının maaşlarında, Türkiye’deki diğer sektörler ve dünya örnekleriyle karşılaştırmalı olarak ciddi bir iyileşme gerekliliği vardır.

Öğretim elemanı ve üyesi açığını kapatmak amacıyla bir yandan lisansüstü politikalarına yoğunlaşırken, diğer yandan devlet üniversitelerimizde daha çok öğretim elemanı istihdamı sağlanmalıdır. Bütün bunları gerçekleştirebilmek için ise son yıllarda Türkiye ve dünya kıyaslamalarında dezavantajlı hale gelmiş bulunan akademisyenlerin özlük haklarının bir an evvel iyileştirilmesi gerekmektedir. Özetle, Türkiye yükseköğretim sisteminde öğretim elemanlarının nicelik ve nitelik bakımından iyileştirilmesi, öğretim üyesi yetiştirme sisteminin geliştirilmesi ve öğretim elemanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi üzerinde önemle durulması gereken konulardır.

blank
blank
blank
blank
 blankblank
blank
blank

Yol Haritası ve diğer bilgilere http://yolharitasi.yok.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. rapor,rapor,rapor, toplantı,çalıştay,rapor. bizim görüşlerimizi siz, sizin görüşlerinizi hükümet dikkate almadıktan sonra ne önemi var. özlük hakları, maaşlar düzeltilmeden kaliteyi artırmanız imkansız. bunu da düzeltecek olan hükümettir. onlar da yapmıyorlar. hepsi bu.

  2. yeni yök yasası dediler, heyecanlandırdılar o kadar…açıkladıkları şey yol haritası…aynı teraneler devam ediyor…

  3. AKADEMİSYENLERE MAAŞ İYİLEŞTİRMESİ ŞART MIIIŞŞŞŞŞ.
    BAK BAK BAAKKK. 13 YILDIR NERDESİNİZZZZZZZ. UMUTLARLA İDEALLERLE BESLENEN AKADEMİSYENLERİN HAYALLERİ HİÇ TÜKENMESİN. BU TÜR SÖZLERİ ÇOK DUYUYORUZ. AMA ÖNCELİKLE HİÇ OLMAZ SA ÜNİVERSİTELERİMİZ DEKİ YÖNETİCİLERİMİZ BİLİM İNSANLARIMIZIN VE MEVCUTLARIN DEĞERİNİ BİLSİNLER. FAKİRİN EKMEĞİ UMUT. ZENGİNLER DAHA ZENGİN FAKİRLER DAHA ZENGİN OLSUN DİYE BİLİM İNSANLARI OLARAK ÇOK ÇALIŞIYORUZ VE ÇOK RAHATIZ. NE GEREK VAR ZAMA ZUMA. NASIL OLSA ARTIK FAZLA BİLİMSEL OLMAYA GEREKTE YOK CÜBBE FALAN DA GİYMEKTE HELE HELE GİYİPTE TEPKİSEL BİR DAVRANIŞ GÖSTERMEKTE EDEPSİZLİK OLUNCA ARTIK CÜBBELİLERE (HAKİMLER SAVCILAR, AVUKATLAR, İMAMLAR İLE CAMİ, MEDRESE VE ÜNİVERSİTE HOCALARI) KESİN KONUŞMAMA YASAĞI GELEBİLİR. ZATEN SES SOLUK KALMADI KESİLDİ. NEFESSİZ KALIP ÖLMEK ÜZERE OLANLARDA YARGIÇLIKTAN HOCALIKTAN VAZGEÇSİNLER HELE HELE BİLİM ADAMI OLMASINLAR AMA FİLİM ADAMI OLSUNLAR ÇÜNKÜ DAHA ÇOK GELİR ELDE EDEBİLİRLER. İTİBAR GÖREBİLİRLER. GERÇİ SANATÇILARINDA PEK DEĞERİ ANLAŞILAMADIĞI İÇİN ONLARIN DA İŞİ ZOR. EN İYİ KULLUK VE KÖLELİK. NE DERSİNİZ DOSTLAR. NE DİYELİM.BELKİ SAĞLIK OLUR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu