GündemSlayt Haber

YÖK Yatay Geçiş Rehberi Hazırladı

Üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasındaki yatay geçişleri kolaylaştıran ve kontenjanı artıran YÖK, öğrenciler için geçişlere ilişkin ayrıntıların yer aldığı rehber hazırladı.

YÖK’ün internet sitesinde yer alan rehbere göre, yatay geçişler üniversite içi, üniversiteler arası ve merkezi yerleştirme puanıyla olmak üzere 3 şekilde yapılacak.

Üniversite içi programlar arası geçişler, üniversitenin kendi bünyesindeki fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulunun, eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yapılacak.

Kontenjanlar, her bir diploma programı için ikinci yarı yıldan başlamak ve beşinci yarı yıl dahil olmak üzere, kontenjan ilan edilen her yıl için ÖSYM kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının yüzde 15’ini geçmeyecek. Kontenjanlar, senatonun belirlediği şartlar ve taban puanlar son başvurudan 15 gün önce ilan edilecek.

Farklı merkezi sınav puanlarıyla, öğrenci alan programlara yatay geçiş için öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer olması, yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından ise az olmaması gerecek.

YATAY GEÇİŞ YÖNTEMLERİ BURADA

Üniversiteler arası yatay geçiş ise yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve YÖK tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılacak. Başvuru için öğrencinin, kayıtlı olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 olması gerekecek. Önlisans okuyanlar hazırlıkta, birinci ve son dönemde, lisansta okuyanlar ise hazırlık, birinci ve son sınıfta yatay geçiş yapamayacak.

Açık veya uzaktan öğretim programlarına yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Eylül ayının ilk haftasının son günü mesai saati bitimine kadar ilgili yükseköğretim kurumuna başvuracak. Bu programlarda kontenjan sınırı bulunmayacak.

Üniversiteler arası geçişte, üniversitelerin yatay geçiş alacağı bölümler, kontenjanlar ve başvuru tarihi YÖK’ün internet sitesinde yer alıyor.

Artık Üniversitede Bölüm Değiştirmek Daha Kolay

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

Genel not ortalaması yatay geçiş için yeterli olmayan adaylar, isterlerse ÖSYS’de aldıkları puanla farklı bir puan türünde de yatay geçiş için başvurabilecek. Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin, üniversiteye kayıt olduğu yılki ÖSYS puanının, geçmek istediği programın sınava girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekecek. Başvurularda bunun dışında başka şart aranmayacak. Ancak öğrencinin geçmek istediği programa ilişkin ÖSYS kılavuzunda aranan özel koşullar varsa bunları taşımaları gerekecek.

Ara sınıflarda okuyan öğrencilerin başvurması halinde ilgili yükseköğretim programına başvuru yapıldığı yılda, ÖSYM ile öğrenci yerleştirilmemişse öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programa kayıt olduğu yıldaki ÖSYM kılavuzunda yer alan kontenjan dikkate alınacak.

Yatay geçiş için yüzde 30 kontenjan ayrılacak

YÖK tarafından tespit edilen usul ve esaslar uyarınca 2014-2015 eğitim öğretim yılı için her bir diploma programının hazırlık sınıfı dahil her bir sınıfı için ÖSYS kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının yüzde 30’u kadar kontenjan ayrılacak.

Başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda, ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralama yapılacak. Öğrenciler, sadece bir defa yatay geçiş yapabilecek.

İlgilenenler rehbere, “http://www.yok.gov.tr/web/ogrenci/yatay-gecis” adresinden ulaşabilecek.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. ben uşak üniversite sinde okuyorum 1.sınıfım osmani ye korkut ata üniversitesine yatay geçiş yapmam için gereken nelerdir yardımcı olabilir misiniz ?

  2. merhaba kolay gelsin ben ticaret lisesinde lojistik bölümü okuyorum 2 senelik geçiş hakkımı kullanarak Eskişehir porsuk meslek yüksekokulunu seçmek istiyorum ancak geçiş haklarının bizedemi kalktığını yoksa bizden sonrakileremi kalktığını halen öğrenemedin anadolu üniversitesi YATAY GEÇİŞ TARİHLERİNİ açıklamış ben şimdi yapabilirmiyim yatay geçiiş başvurusunu şuan 12. sınıfım ÇOK ACİL YARDIM!!!

  3. Ben yerleştiğim üniversitesiteye kayıt yaptırıp 1 yıl kaydımı dondursam sonraki yıl merkezi yatay geçişle başka bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim

  4. Bu yil onlisans purogramindan yatay geciste 2013 lu girislilere ygs puaniyla gecis hakki verilmedi ki yökün karari ne bu konuda ?

  5. Ben not ortalamasına göre başvuru belgelerimi hazırlayıp gerekli birimlere gönderdim. Okulun yatay geçiş sayfasında merkezi yerleştirme puanına göre tercih vermek isteyen adaya özel istenen belgeler yazıyor. Oradan ulaşabilirsiniz. Okulun öğrenci işleri herseye hakim degil. Çoğu aklına göre konuşuyor. Siz okulun internet sayfasına güvenin derim.iyi aksamlar

  6. Ben KTÜ de hazırlığı tamamladım. Doğal olarak not ortalamam yok ortalamayla geçiş yapamıyorum. Merkezi puanla geçiş yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım. Direkt okula gidip ÖSYS sonuç belgemi versem geçiş yaptırabilir miyim? Ogrenci belgemde geçiş yapmadığıma dair bir yazı da var. Disiplin cezası almadığımda yazılı. İstediğim okula gidip geçebilir miyim??? Sitelerinde istenilen belgeler ortalama ile geçiş yapan arkadaşımın belgeleriyle aynı. Ondan soruyorum. Ogrenci işlerindeki adam gerek yok onlara diyor. Okul siteleri farklı diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu