Akademik Personel | 24 Haziran 2021, Perşembe

YÖK Yasası’na YÖK’süz Ayar

YÖK Yasası’na YÖK’süz Ayar
       

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yaklaşık 1 yılı aşkın çalışma ile hazırladığı ve Başbakanlık’ta bekleyen YÖK Yasa Taslağı rafa kaldırıldı.

YÖK’ün koordinasyonunda hazırlanan taslak, “YÖK kendi kendine reform yapamaz” gerekçesiyle rafa kaldırılırken hükümetin YÖK’ün içinde olmayacağı ancak sivil toplum kuruluşlarının ön planda olacağı yeni bir çalışmayı hayata geçireceği ve taslağı bu yöntemle Meclis’e sevk edeceği öğrenildi.

YÖK’ün 2011’de alışmalarına başladığı daha sonra Eylül 2012’den itibaren tüm üniversite ve tarafların görüşünü alarak Ocak 2013’te Milli eğitim Bakanlığı’na sunduğu YÖK Yasa Taslağı, rafa kaldırıldı. Taslağın beklentileri karşılayan bir taslak olmadığı vurgulandı.

Çalışmanın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla beklemeye alındığı ifade edilirken 85 maddelik taslağın, “fazla detay” içerdiği ve yasa olmaktan çok yönetmelik gibi hazırlandığı belirtildi. Hükümetin önümüzdeki aylarda Yeni YÖK için kapsamlı bir çalışmayı hayata geçireceği ancak bu çalışmanın içinde ana unsur olarak YÖK’e yer vermeyeceği öğrenildi. YÖK’ün “kendi kendine reform yapamayacağını” savunulurken bu nedenle çalışmaya YÖK’ün görüşleri alınarak dahil edileceği ve taslağı hazırlayan taraf olmayacağı belirtildi.

Kaynak: Milliyet

       

Kolay Hobiler