GündemSlayt Haber

YÖK Vakıf Üniversitesini Kapatabilecek

TBMM’ye sunulan tasarıyla YÖK, özel üniversiteleri kapatabilecek. Buna göre; denetim ve kapatma yetkisi söz konusu kuruma devredilecek.

Derin örgütle mücadelenin üniversite ayağı… Geçen günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ Paralel Yapı’ya büyük darbe vuracak. Tasarıdaki “Vakıf yükseköğretim kurumlarının denetimi ve bu denetim sonucu ilgili yükseköğretim kurumu hakkında yol gösterici, düzeltici, kısıtlayıcı veya faaliyet iznini kaldırıcı önlemlerin alınmasına ilişkin usul ve esaslar, YÖK tarafından çıkarılan yönetmelikte düzenlenir” maddesiyle çoğunluğu Cemaat’e ait vakıf üniversitelerini kapatma yetkisi Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) veriliyor.

MÜTEVELLİ HEYETİ YÖK SEÇECEK

Tasarıyla vakıf üniversitelerinin yönetimini elinde bulunduran mütevelli heyetlerini YÖK belirleyecek. Mevcut Yükseköğretim Kanunu’na göre mütevelli heyetleri, üniversitelerin bağlı bunduğu vakıf yönetimi tarafından belirleniyor. Tasarının yasalaşmasıyla yedi kişinden oluşan mütevelli heyetleri, “Vakıf yönetiminin önerisi üzerine YÖK Genel Kurulu’nun üçte iki çoğunluğu ile dört yıllığına” seçilerek göreve gelecek.

MALİ DURUMUNU DÜZELTEMEZSE

Tasarının vakıf üniversitelerine yönelik bir başka düzenlemesi ise mali denetimlere ilişkin. Tasarıda “Eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmekle birlikte mali borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğu tespit edilen vakıf yükseköğretim kurumları hakkında, verilen süre içerisinde mali durumun düzeltilememesi halinde YÖK gerekli tedbirleri alır” hükmü yer aldı.

HEDEF NİTELİKLİ EĞİTİM

Tasarıdaki ilgili düzenlemeler ile daha nitelikli eğitim verilmesi ve ekonomik krizlerin eğitim faaliyetlerini etkilememesi amaçlanıyor. Mütevelli heyeti seçimini YÖK’e bırakan maddenin gerekçesinde “daha nitelikli üniversite faaliyeti yürütmek için daha uygun olan kişilerin mütevelli heyetlerine seçilmesi amacıyla YÖK tarafından uygun bulunması şartı getirilmiştir” dendi.

Hükümetten YÖK’e Yeni Yetkiler Geliyor

Yazar: Doruk ÇARAK

Kaynak: Akşam Gazetesi

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tam demokrasi geliyor derken Çin ve Kore gibi tek adamla yönetilen bir devlet olmaya hızla ilerliyoruz. Gömlek değiştirdiğini söyleyenler acaba köprüyü geçmek için mi söylemişlerdi?

    Değinmeden de edemeyecem. Sayın Mirzabey, hangi demokratik ve gelişmiş ülkede böyle yetkiler gördünüz? Hırzıslık ve yolsuzluk yapanların suçüstü yakalandığı bir ortamda gündem değiştirmek için olmadık takla atmalarını anlayabiliriz ama biat kültürüyle hareket edenleri asla.

  2. Ankarada faaliyet gösteren trafik vakfına bağlı ufuk ùniversitesini kapatsaniz hiçbir nitelikli eğitim verdiği yok özellikle hukuk fakültesi.

  3. tam isabet. daha fazlası olur temennisiyle. bunların dershanesini, yurtlarını, yayınevlerini, kitapçılarını, gazete ve dergilerini, bağlı holdinglerini, hastanelerinden tedavi, alışveriş vesaire zerre miktar paramı harcamam artık. ne olduğunuzu gördük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu