GündemSlayt Haber

YÖK ile Fullbright Arasında Protokol

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Genel Sekreteri Doç. Dr. Ersel Aydınlı yabancı uyruklu okutmanların üniversitelere yerleştirilmesi amacıyla düzenlenen işbirliği protokolüne imza attı.

Yükseköğretim Kurulu ve Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun ortak çalışması ile üniversitelere İngilizce Öğretim Asistanlığı (ETA) programı kapsamında İngilizce Okutmanları yerleştiriliyor.

“Fulbright U.S. Student Program”ın bir parçası olan Fulbright ETA Programı, anadili İngilizce olan ABD vatandaşı bursiyerleri Türkiye’deki üniversitelerde İngilizce okutmanları olarak görevlendirerek ev sahibi ülke öğrencilerinin İngilizce dil becerilerini ve ABD hakkındaki bilgilerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu programla aynı zamanda Amerikalı bursiyerlerin de bulundukları ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmeleri amaçlanıyor. İngilizce okutmanı olarak Türk üniversitelerinde görevlendirilen bursiyerler, programın gerektirdiği öğretim sorumluluklarının yanı sıra, kendi kişisel eğitim ve araştırma konuları üzerinde de çalışmalar yapabiliyor.

 

(2010-2011 akademik yılından bu yana yerleştirilen ETA’lerin toplam sayıları ve yerleştirildikleri üniversite sayıları)

Akademik Yıl Üniversite Sayısı ETA Sayısı
2010-2011 37 54
2011-2012 20 60
2012-2013 30 67
2013-2014 28 77

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu