Akademik Personel | 29 Eylül 2020, Salı

YÖK Gazete Haberine İlişkin Açıklama Yaptı

5 Kasım 2017
YÖK Gazete Haberine İlişkin Açıklama Yaptı
       

YÖK Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan ”FETÖ’den Atıldı Doçentlik Aldı” başlıklı habere ilişkin resmi internet sayfasından açıklama yaptı.

 

Yapılan açıklama şu şekilde:

 

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

BASIN AÇIKLAMASI

Bugün (05.11.2017), Yeni Şafak Gazetesinin birinci sayfasında, Aybike Eroğlu’nun “FETÖ’den atıldı doçentlik aldı” başlığıyla yayımlanan haberinde kurumumuzu itham edici ve gerçek olmayan bilgilere yer verilmiştir.

675 sayılı KHK ile ihraç edilen bir kişiye YÖK tarafından doçentlik unvanı verildiği iddia edilen haberde Kurumumuz (YÖK) tarafından yapılan ihmallerden bahsedilmektedir.

Bilindiği üzere, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 24. maddesi, doçentlik unvanı verilmesi ve buna ilişkin her türlü süreci yönetme yetki ve görevini “Üniversitelerarası Kurul”a (ÜAK) vermiştir. Doçentlik unvanı verilmesine ilişkin bu sürece YÖK’ün dahli söz konusu değildir.

Mevzuatta konunun yeterince açık olmasına rağmen ve bizden hiçbir görüş alınmadan kurumumuzla ilgili yapılan bu tür gerçek dışı haberleri iyi niyetli bulmamaktayız.

Bu gerçek dışı haber ile sadece kurumumuz haksız bir şekilde itham edilmekle kalınmayıp, basınımızın önemli bir yayın organı olan Yeni Şafak Gazetesinin değerli okurları ve kamuoyu da yanlış yönlendirilmektedir.

Son günlerde, habercilik adına sıkça bilgisizliğin mazeret şeklindeki tezahürüne şahit olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kaynak

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.