Akademik Personel | 24 Haziran 2021, Perşembe

YÖK, Desteklenecek İlk Uluslararası Bilim Projelerinde İmzaları Attı

YÖK, Desteklenecek İlk Uluslararası Bilim Projelerinde İmzaları Attı
       

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerin uluslararası projelerini desteklemeye başladıklarını belirterek, “18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi uygun bulundu” dedi.

Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan projelerin sözleşmelerinin imzalanması için YÖK Başkanlığında tören düzenlendi. Törene, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile projeleri kabul edilen üniversitelerin rektörleri ve proje yürütücüleri katıldı. Saraç, YÖK tarafından ilk kez gerçekleştirilen Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile araştırma kapasitesinin artırılması, uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi, uluslararasılaşma süreçlerine katkı ile yurtdışındaki üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin amaçlandığını söyledi.

YÖK’ün başlattığı ve birçok ülkeye örnek olan Mevlana Değişim Programı’nın geçmişte sadece öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliğini içerdiğini anlatan Saraç, yeni YÖK’ün 2016-2017 döneminden itibaren programı “ülke odaklı”, “alan odaklı” ve “proje tabanlı” olmak üzere üç kategoride yürütmeye başlayacağına dikkati çekti. Başkan Saraç, ilk kez 2016-2017 öğretim döneminde başlayacak Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile ülkenin öncelikli alanlarında üniversiteler arasında işbirliğini teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi amaçladıklarını da belirtti. Program kapsamında, YÖK tarafından belirlenen alanlarda hazırlanan projeler için gerçekleştirilecek değişim faaliyetinin, yurtiçi ve dışındaki üniversitelerin öğrenci ile öğretim elemanlarını kapsadığını belirten Saraç, şöyle devam etti:

TOPLAM 152 PROJE GÖNDERİLDİ

“2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim kurumlarımızdan başkanlığımıza toplam 152 proje ulaştı. Projeler, ilgili alanlardaki uzman kişilerden oluşan panelistlerin yer aldığı panellerde değerlendirmeye alındı. 3 Ağustos 2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla, 18 üniversitemizin 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi ve bu projeler için ilgili yükseköğretim kurumlarımızın özel Mevlana hesaplarına kaynak aktarılması uygun bulundu.

Program kapsamında “sağlık ve moleküler-hücresel mühendislik”te 6, “sürdürülebilir çevre yönetimi teknolojileri, ekosistemler ve sürdürülebilir yapılı çevre”de 6, “malzeme bilimi ve mühendisliği”nde 4, “bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, büyük veri”de 3, “enerji teknolojileri”nde 2, “gıda teknolojileri”nde 1, “havacılık ve uzay” alanında da 1 proje desteklenecek. İşbirliği yapılacak ülkeler ABD, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Norveç, Pakistan, Polonya/Rusya, Tayland, Ukrayna ve Yunanistan.
GELEN ÖĞRENCİLERE 1.000-1.200 TL BURS

YÖK tarafından proje kapsamında yurtdışına giden öğrencilere 1.000-1.200 lira, ülkeye gelecek öğrencilere ise 1.000 liraya yakın burs verilecek. Proje çerçevesinde gelen ve giden öğretim elemanlarına yol masrafları dahil maddi destekte bulunulacak. Yeni YÖK olarak, Türk yükseköğretim tarihinde ilk kez akademisyenlerimizin uluslararası projelerini desteklemeye başlamış bulunuyoruz. Bu devam edecek

Kurum olarak yaşadığımız mutluluk ve gururu da ifade etmek isterim. Bugünden sonra da yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerle değişimi öngören proje çağrılarına devam edeceğiz. Yeni YÖK olarak bütün faaliyetlerimizin ölçülebilir, amaçlı ve odaklı olmasına özen gösteriyoruz.”

Proje kapsamında Malezya’da 3, Japonya’da 2, Tayland’da 2, diğer 16 ülkeyle de birer projeyle değişim yapılacak.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler