Akademik Personel | 28 Ocak 2021, Perşembe

YÖK Cinsiyet Eşitliği ve Adaletini Üniversitelilere Anlatacak

YÖK Cinsiyet Eşitliği ve Adaletini Üniversitelilere Anlatacak
       

Yükseköğretim Kurulu Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunda üniversitelilerin farkındalığını artırmak amacıyla 8 bölgede seminerler düzenleyecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi, “Toplumsal CinsiyetEşitliği” konusunda üniversitelilerin farkındalığını artırmak amacıyla 8 bölgede seminerler düzenleyecek.

Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi’nin başkanlığına eski Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun getirilmesinin ardından oluşturulan komisyon, çalışmalarına başladı.

Bu kapsamda, birim, kadına şiddet, kadınların iş yerlerinde maruz kaldığı psikolojik tacizler, gündelik yaşam pratiklerinde cinsiyetçi değer ve yargılar gibi sorunların, derslerle, seminerlerle, bilgilendirme ve farkındalık yaratma politikalarıyla aşılabilmesi için bir dizi projeyi hayata geçirecek.

Öncelikle, öğrencilerin farkındalıklarının artırılması için 8 bölgede toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda seminerler düzenlenecek. Seminerlerin ilki 26 Ekim’de Amasya’da, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilecek. Programa, bölgedeki diğer illerdeki üniversitelerin öğrencileri de katılabilecek.

Seminerlerde, toplumsal yaşamda kadınların karşılaştıkları güçlükler, üniversitelerde cereyan eden kadın öğretim elemanlarına yönelik şiddet, mobbing, kadın öğretim elemanlarının statülerinin güçlendirilmesi, karşılaştıkları zorluklara karşı alınacak tedbirler konularında bilgilendirme yapılacak.

Rektörlerin 14’ü kadın

Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi yetkililerinden alınan bilgiye göre, üniversite öğrencilerinin yüzde 43’ü, akademisyenlerin ise yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor. Ülke genelindeki 185 üniversitenin sadece 14’ünde kadın rektör bulunuyor.

Ülke genelindeki 20 bin 880 profesörün 6 bin 128’i kadın, 14 bin 752 erkek iken, 14 bin 140 doçentin 4 bin 848’i kadın, 9 bin 292’si erkek. 33 bin 323 yardımcı doçentin 13 bin 171’i kadın, 20 bin 152’si erkeklerden oluşurken, 45 bin 399 araştırma görevlisi arasında ise 22 bin 609 kadın, 22 bin 790 erkek araştırma görevlisi bulunuyor.

Anadolu Ajansı

 

       

Kolay Hobiler