Akademik Personel | 06 Ocak 2021, Çarşamba

YÖK Başkanı: Yükseköğretime Erişim Arttı

6 Ağustos 2015
YÖK Başkanı: Yükseköğretime Erişim Arttı
       

Ordu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, ‘Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü’ toplantısına katılan Saraç, toplantının ilkini daha önce Bingöl Üniversitesinde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ülkelerin gelişme ve kalkınma odaklı stratejilerinde bölgesel gelişmenin en önemli gündem başlığı haline geldiğini anlatan Saraç, şöyle devam etti:

“Ülkemizin de benzer şekilde 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına yönelik olarak ‘Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’ hazırlanmış ve bu kapsamda bölgenin rekabet gücünün geliştirilmesinde, üniversitelerin bulundukları bölgelere sağlayacakları katkının önemi vurgulandı. Ülkemiz yükseköğretim sisteminde özellikle 2004 yılı ve sonrasında üniversite sayısı ve bunun beraberinde yükseköğretime erişim arttı. Bundan sonraki süreçte, ülkemizin hedefleri kapsamında, bu üniversitelerimizin başta bulundukları şehir ve bölge bütünleşmesinin sağlanması, iktisadi, sosyal ve beşeri sermayeyi geliştirmesi bekleniyor. Bunun içinde yükseköğretim kurumlarımızın misyonlarını tekrar gözden geçirmesine, tek tipten uzaklaşarak kurumsal farklılık ve çeşitliliğe yönelmesine, güçlü yönlerini dikkate alarak odaklaşmasına ve bazı üniversitelerimizin üniversite olmanın bütüncül yapısından uzaklaşmadan belli alanlarda temayüz etmesine ihtiyaç var. Bu adım yükseköğretimde yapısal değişim sürecini başlatacak.”

Saraç: Üniversitelerimiz Tek Tiplilikten Kurtulmalı

Konuşmanın ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Toplantıya, Yükseköğretim Kurul Üyeleri’nin yanı sıra Adana, Ahi Evran, Aksaray, Amasya, Bayburt, Bilecik, Bozok, Bursa Teknik, Çankırı Karatekin, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Hitit, Karabük, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kastamonu, Kırklareli, Kilis 7 Aralık, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Ordu, Osmaniye Korkut Ata, Recep Tayyip Erdoğan, Sinop, Uşak ve Yalova Üniversiteleri rektörleri katıldı.

Kaynak: Hüriyet

 

       

Kolay Hobiler