Akademik Personel | 26 Ocak 2021, Salı

YÖK Başkanı Yekta Saraç Üniversite Performanslarını Değerlendirdi

17 Ekim 2019
YÖK Başkanı Yekta Saraç Üniversite Performanslarını Değerlendirdi
       

YÖK başkanı Yekta Saraç başkanlığında yapılan toplantıda üniversite performanslarının iki yıllık değerlendirmesi yapıldı. Üniversite performanslarında genel olarak bir yükseliş olduğu görüldü.

Araştırma ve Aday Araştırma Üniversitelerinin YÖK bünyesinde oluşturulan izleme ve değerlendirme komisyonu tarafından 2017-2018 performansları takip edilmişti. Bu kapsamda üniversite sonuçlarının açıklanması için YÖK başkanı Yekta Saraç başkanlığında toplantı düzenlendi.

11 araştırma ve 5 aday araştırma üniversitesine 3 ana başlık altında 33 göstergeyle performans değerlendirmesi yapıldı. Performansı en yüksek 5 üniversite ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi olarak sıralandı. İzlemeye giren üniversitelerin biri dışında puanlarında artış görüldü. En yüksek artışı 9.37 puan farkıyla Ankara Üniversitesi yaptı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç Üniversite Performanslarını Değerlendirdi

Üniversiteler “Araştırma Kapasitesi”, “Araştırma Kalitesi” ve “Etkileşim İşbirliği” ana başlıkları altında değerlendirildi. Değerlendirme ve izleme sürecine Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri, TÜBİTAK, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı katkı sağladı. Üniversiteler bu süreçte YÖK tarafından kadro tahsisi, MEB ile koordineli olarak yürütülen yurt dışında doktora eğitimi ve TÜBİTAK destekleri gibi ilave imkanlardan yararlanmıştır. YÖK başkanı Yekta Saraç konuşmasında şeffaflık ve rekabetin üniversite için çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Proje kapsamında ilk 5’e giren üniversite YÖK tarafından ilave ödeneğin üniversitelerin bütçelerine eklendiği açıklandı. Bu kapsamda aynı zamanda düşük performans gösteren bir üniversite araştırma niteliğini kaybedebilir. Aday araştırma üniversitesi niteliğinden performansının yüksekliğine göre araştırma üniversitesi olabilir. Veya aday araştırma üniversitesi değilken yüksek performansından dolayı aday araştırma üniversitesi olabilir. Aynı açıklamada araştırma üniversitelerinin sayısının artmayacağı mevcut araştırma üniversitelerinin bulunduğu konumu koruyacağı veya değiştirebileceği açıklandı.

YÖK başkanı Yekta Saraç yaptığı konuşmada yükseköğretim kurumlarının daha şeffaf, hesap verebilir ve her düzeyde daha fazla sorumluluk almaları gerektiğinin altını çizdi. Yeni YÖK olarak ülkemizin rekabet gücünün artmasına, kalkınmasına katkı sağlayacak Araştırma ve Aday Araştırma Üniversitelerimizin yükseköğretimdeki yerinin ve gelişiminin çok önemsendiğini söyledi.

Kaynak: YÖK

       

Kolay Hobiler