Manşet Haber

YÖK Başkanı Çetinsaya: Bugün farklı bir Türkiye var

Ensar Vakfı olarak her hafta düzenlenen Ensar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA “Yükseköğretim Sistemimizin Bugünü ve Yarını” konulu bir konferans verdi.

Uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve bir ay kadar önce tamamladığı yükseköğretüm raporu hakkında bilgiler veren ÇETİNSAYA, özellikle 2023 hedefleri göz önünde bulundurularak neler yapılaması gerektiği hakkında hazırlanan bu raporun amacının, herkesin hemfikir olduğu bir konu olan yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasının gerekliliği hususunda bir çalışma yapmak olduğunu belirtti. YÖK kurulurken askeri rejimin isteklerine ve 70 dönemine uygun bir anlayışta kurulduğunu vurgulayan ÇETİNSAYA, “Bugün artık farklı bir Türkiye var. 21. Yüzyıldan farklı beklentileri olan bir Türkiye var. Bu yüzden yükseköğretimin yeniden yapılandırılması gereklidir.”dedi. Ayrıca YÖK’ün kurulduğu dönemden bu zamana çok gelişmeler kaydedildiğini de belirten Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, dinleyicilere ilginç sayısal veriler sunarak, “80lerin başında, YÖK kurulduğunda sadece 27 üniversite varmış.  O zaman 100 bin – 200 bin öğrenci varken şu an 5,5 milyon öğrencimiz var.”dedi.

Üniversite kurmaya devam edileceğini de söyleyen ÇETİNSAYA “3,5 yıl önce sorsaydınız Türkiye’de yeterince üniversite kurulduğunu söylerdim fakat istatistiklere baktığımızda büyümeye devam etmemiz gerektiğini görüyoruz. Liselerimizden 800-850 bin kişi mezun olurken artık 1 milyondan fazla kişi mezun olacak ve bizim onlara kapasite sağlamamız gerek.”dedi.

Öğretim üyesi eksikliğimizden ve bu konuda Ensar Vakfı’na da önemli görevler düştüğünü belirten ÇETİNSAYA; “Uluslararası sıralamalarda, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı bir kriterdir. Bu konuda diğer ülkeler ile kıyasladığımız zaman biraz gerideyiz ve kendimizi geliştirmeliyiz. Önümüzdeki on yılı iyi yönetebilmemiz için öğretim üyesi yetiştirmemiz lazım. Burda Ensar Vakfı’na ve benzeri vakıflara önemli görevler düşüyor. Ensar Vakfı’nın öğrencileri doktora ve akademik kariyer için teşvik etmesi gerek.” Dedi.

Dünya’nın 16. Büyük ekonomisine sahip olan Türkiye’de 4 milyon uluslar arası öğrenci olduğunu belirten  ÇETİNSAYA, “Study in Turkey” adıyla bir marka oluşturduklarını ve Türkiye’de üniversite okumak isteyen yabancı öğrencilerin, okumak istedikleri bölüm ile ilgili olarak tüm üniversiteleri Study in Turkey’in web sitesinden bulabileceklerini söyledi.

Son olarak, yaptıkları projelerden bahseden ÇETİNSAYA, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdikleri “istatistik bilgi sistemi” projesinin Ensar gönüldaşlarına duyurdu ve bu sistemde herkesin, Türkiye’deki her üniversite ile ilgili sayısal veriler bulabileceğini söyledi. Ayrıca, uzun vadede Türkiye’ye çok prestij katacak bir proje olan “Mevlana Projesi” hakkında da bilgiler veren ÇETİNSAYA, Mevlana Projesi ile, başta kardeş ülkeler ile olmak üzere, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapıldığını söyledi ve bunlar haricinde bir tez merkezi projesi ile hayata geçirilmiş bir proje olan ve bir yılda 200 binden fazla telefon edilen çağrı merkezi projelerinden de bahsetti.

Gelen bir soru üzerine ÇETİNSAYA, formasyon bekleyen öğrencilere de güzel haberler verdi ve artık isteyen tüm Fen- Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin, istedikleri takdirde rahatlıkla formasyon alabileceklerini söyledi.

Kaynak: Ensar Vakfı

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çetinsaya çok haklı. Bugün çok farklı bir Türkiye var: Akademisyenliğin ayaklar altına alındığı, senetler ile insanların tehdit edildiği, bir köle olarak görüldüğü, üniversitelerin nitelik olarak değil nicelik olarak büyümesinin hedef alındığı bir ülke..

    Bu aralar Çetinsaya’yı sık sık görmeye başladık. Zam konusu gelince ortalıkta gözükmez yine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu