Akademik Personel | 22 Mayıs 2018, Salı

YÖK Başkanı 15 Temmuz’u Berlin’de Anlattı

YÖK Başkanı 15 Temmuz’u Berlin’de Anlattı
       

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra “Almanya’da bu konuda daha dikkatli olunacağı intibası edindiğini” söyledi.

Saraç, FETÖ yapılanmasını anlatmak ve Türk Alman Üniversitesi konularında bilgi vermek amacıyla Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka ile Berlin’de bir araya geldi.

Türkiye ve Almanya’nın pek çok alanda iyi işbirliği bulunan iki ülke olduğuna dikkati çeken Saraç, sözlerine şöyle devam etti:
“Bunlardan birisi de tabii ki yükseköğretim. Yine uluslararası proje olarak Türk Alman Üniversitesi var. Konularımızda birisi bunu daha ileri noktalara nasıl getirebiliriz oldu. Tabii ki 15 Temmuz darbe girişimi konusunda Bakan’a malumat verdik. Bu örgütün özellikle akademide nasıl bir yapılanma gösterdikleriyle ilgili Wanka’nın sorularını çok açıklıkla cevaplandırdık. Darbe girişimi ile ilgili bilgilendirmenin önemli ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu bilgilendirme süreçlerinin pek çok ülkede tekerrür etmesinin icap ettiğine burada bir defa daha şahit olduk. Çok yararlı bir görüşme oldu.”

YÖK Başkanı Saraç, gelecek dönemde Türkiye ile Almanya arasında özellikle mühendislik alanlarında işbirliğinin nasıl gelişeceğini konularını da görüştüklerini anlattı.

Eğitim ve Araştırma Bakanı Wanka’nın “FETÖ’nün darbe girişiminin genelde ordu genelinde olduğu, neden üniversitelerde ve eğitim kurumlarında akademisyenlerin tasfiyeye maruz kaldığı” şeklinde sorduğunu belirten Saraç, şunları söyledi:
“Biz de bu yapının özellikle eğitim alanında nüvesinin mevcut olduğunu askeriyedeki, yargıdaki, emniyetteki yapılanmanın eğitimdeki yapılanmanın sonucu olduğunu aslında belirttik. Avrupa ülkeleri böyle bir tecrübe yaşamadığı için birebir bu bilgilendirmenin bu örgütün eğitimi bir ülkenin güç noktasından çıkarıp nasıl zaaf noktası haline getirdiğini anlattık. Bu da çok yararlı görüşme oldu. Bu hususta bundan sonra Almanya’da dikkatli olunacağı konusunda bir intiba edindiğimi ifade edebilirim.”

“Darbe girişimi hepimizi şoka uğrattı”

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka da görüşmenin faydalı geçtiğini belirterek, eğitim ve araştırma konularında Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri derinleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şimdiden gelecek yıl için projeler konusunda bir araya gelme konusunu konuştuklarını da aktaran Wanka, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin olarak da “Darbe girişimi hepimizi şoka uğrattı. Bunun nasıl mümkün olabileceği konusu da tabii. Hükümet sözcümüz bu konuda gerekli açıklamaları yaptı” dedi.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER