GündemManşet Haber

YÖK Akademik Süreç İçin YDS’den Uzaklaşıyor

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) konusunda daha önce de kaygılarını ilettiğini anlatan Çetinsaya, bu konuda Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hazırlanan raporun da çok tatmin edici olduğunu belirti.

Sınavın akademik insan gücü konusunda beklentilerini karşılamadığının altını çizen Çetinsaya, “O bakımdan biz Genel Kurul’da da aldığımız bir kararla Anadolu Üniversitesine bir görev verdik. Bütün diğer uzman üniversitelerle de görüşerek bize tamamen akademik bir dil sınavı için fizibilite çalışması yapacaklar. Sadece dil yeterliliklerini ölçen, akademik aşamalarda, yani master, doktora aşamalarında ve diğer akademik aşamalarda gerekli İngilizce seviyesini ölçen bir İngilizce yeterlilik sınavının fizibilitesini çalışacaklar” diye konuştu.

Meclis’te ilgili komisyonlarda görüşülen bir yasa tasarısı bulunduğunu anımsatan Çetinsaya, tasarı da ÜAK, tüm üniversiteler ve yüksek öğretimi ilgilendiren maddeler olduğunu kaydetti.

Çetinsaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda komisyonlarda görüşülen tasarıdaki ilgili maddeler bizim genel kurul çalışmalarımızın dışında ortaya çıkmış bir süreçtir. Her arkadaşım düşüncelerini ayrı ayrı açıklarlar ama ben Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası Raporu’nu, çalışmasını yayınlayan biri olarak o satırlara imza atmış biri olarak, yükseköğretim alanımızın durumuyla ve geleceğiyle ilgili fikirlerim ve düşüncelerim çok açıktır. Bizler bu tasarı ile ilgili bu süreçteki bütün aktörlere, ilgililere düşüncelerimizi, görüşlerimizi, itirazlarımızı eleştirilerimizi iletiyoruz. Umarım ki bu itirazlar karşılığını bulacaktır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Bence insanları zorunlu seçeneklere mahkum etmemeliyiz. Yök hem YDS yapsın, hem UDS yapsın. Hem de bir başkası başka bir sınav yapsın. Her kurumda kendine uygun olan sınavı seçip oranın puanını kabul etsin. Acaba çok sey mi istiyorum? :-))

 2. Akademik çalışma yapmak istiyorum ama yabancı dil önemli değil diyenler nasıl kendi alanındaki araştırmaları yayınları vs. takip edecekler acaba.İngilizcesi zayıf olup geliştirmek isteyen yapar ,ögrenir, internette ücretsiz siteler var. Tabi önce insan kendi dilini düzgün yazmalı sonra dunyada kabul görmüş bir yabancı dili öğrenmeli.

 3. Anadolu’nun yabancı diller yüksek okulunun durumunun öncelikle incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Anadolu’da hazırlık için eğitim gören yüzlerce öğrencinin hazırlığı geçmek için yıllarca uğraştığını biliyorum. Geçen yıllarda kayıtlı 4000 civarı öğrenciden 150-200 arası çok küçük bir azınlığın başarılı olabilmesi sonucu öğrencilerin ayaklandığını duymuştum. Tabii bunlar araştırılıp kesin rakamlara ulaşılmalı, duyumların gerçekliği desteklenmeli ve Anadolu’da bu konuyla kimlerin ilgileneceği çok iyi düşünülmeli. Aksi halde bizler adına düzelmeyip kötüye gidecek bir süreç olacak.

  Denkliklerde yapılan değişiklikleri bir çok kişi unutmuş olabilir. Yapılan haksızlıklar özellikle öyp’li araştırma görevlerinin işlerini kaybetmelerine sebep olmakta.

  Dil eğitimi sırasında ielts’e hazırlanırken ilk önce denklik yüksektildi ve 4.5 olan yeterli puan 5.5’e çıktı. Girdiğim sınavdan 5 aldım. Sonra puanı yükseltmek için hazırlanmaya devam ederken bildiğimiz üzere ielts kalktı. Dil puanımı tamamlamam için sadece eylül yds kaldı böylece. Tabii bu süreçte beraber eğitim aldığım insanlardan, benim puanımdan düşük puanda insanların bu düzenlemeler sebebiyle dil puanını vermiş olarak kabul edildiğini de eklemeliyim. Bu tür örneklere bir çoğumuz sahibizdir.

  Demem o ki, çoktan güvenimizi yitirmiş olmamızı gerektiren bunca deneyime sahipken, böylesine amatörce ve plansız çalışan, yapılan düzenlemelerde yanlılık aramamızı zorunlu kılan bir kuruma neden güvenip tekrar umut bağlayalım.

  Bizlere iyi bir eğitim konusunda hizmet için varolduğunu düşündüğümüz bu kurumun bizleri düşünmeden değişimler gerçekleştirdiği ne yazık ki açıkça ortadadır.

 4. Ha bu arada kendim tıp doktoruyum;benden bu derece ileri bir ingilizceyi neden istiyorsunuz ki..Gidip köyünde beldesinde uzmanlık yapmak isteyen,okuyacağı üç beş makaleyi de günümüz şartlarında cevirtecek durumdayken niçin sapla samanı bir tutma,saçma sa…k bir elemeden geciriyorsun ki,yıllardır insanlara eziyet cektiriyorsunuz ki..

 5. kolaylaşacak diye bir beklenti içinde olmak anlamsız. Sanırım 4 dil yeteneğinin ölçülmesi için çalışmalar yapılıyor.

 6. yds nın en basta gereklı oldugunu dusunmuyorum. evet akademık karıyer yapmak ıstıyorum ve her sey de buna uygun. ales puanım, ortalamam her sey ıyı. ama duz lıse cıkıslı bırı olarak ne kadar dıl hakımıyetım olabılır kı??? bence akademık yeterlılıge bakılmalı ve sonra sıra ıngılızceye gelmelı. bu kadar kul köle olunmamalı. sırf ıngılızce bılınmıyor dıye işsız kalmak emeklerımızı bır anda cöpre atmaktır… o zaman lısede duzgun egıtım verılsın unıversıtede de 4yıl dıl egıtımı verılsın…

 7. Kesinlikle ciddi bir dil sinavi olmali. Dil olmadan nasil yuksek lisans doktora egitimi kaliteli bir sekilde bitirilebilir ve dil sinavini gecemeyen insanlar nasil akademik ilerleme gosterebilir. Alisti herkes tembellige. O yuzden akademik anlamda kaliteli insanlar az bu ulkede. Bir dili gececek kapasitesi olmayan insanlar yapmasin bu isi.ingilizceyi artik yabanci dil saymayin herkes anadili gibi bilmeli hatta baska bir dil sartida getirilmeli. Bende bu isi yapiyorum arkadaslar biraz idealist olun artik. Tembellik etmeyin. Vataniniz milletiniz icin calisin…

  1. Sevgili arkadaşım;güzel söylüyorsun da sazın yok,belli ki dil konusunda standartüstü bir durumdasın ama gel gelelim memleketimde herkes senin gibi değil;gecmişte özel okula gitmişsindir,anadolu lisesi filan görmüşsündür belki de cok zekisin de bir cırpıda kendin öğrenmişsin ona diyeceğim bişey yok ama bu ülkede müfredatına haftada 2 saat ingilizce konan,onda da hocaların coğu kez derse gelmediği;dil öneminin bırakın anlatıldığı,hissettirilmediği yığınla düz lise olan bir ülkedeyken;sen nasıl oluyor da vermediğin bir eğitimden o onbinlerce insanı sorumlu tutuyor,haklarını gasbediyorsun;seni de anlıyorum cünkü dil biliyorsun ve kendince haklı olarak bunu bilmeyenlere göre bir artı görülmesi hesabına geliyor ama önce vereceksin sonra karşılığını isteyeceksin;damdan düşer gibi sacma sapan bi sınavı bi gecede onca insanın önüne set cekmeyeceksin,altyapını hazırlar,yıllar içinde şartları sağlarsın sonra ielts yds ne istiyorsan getirisin ve o vakit ağlayanın gözyaşına bakmazsın ama mevcut durumdaonbinlerin hakkı gasbediliyor

 8. Başta dil yeterliliğinin akademik yeterliliğin önüne geçmesi hata. Lisansüstü eğitimler ve öyp için puan hesaplamasında hep yds nin de payı var. Dil puanı yüksek olan seçiliyor. Bu demek oluyor ki, akademik anlamda yeterlilik dile göre daha geri planda(!).. Efendim yani önce akademik yeterliliğe göre değerlendirin, eleyin, seçin.. ondan sonra herkes dilini geliştirebilir zaten. ki yds gibi bir sınav gerçekten saçmalıktan ibaretti.. Güzel kararlar.. Umarım daha anlamlı bir dil sınavıyla karşılaşırız bundan sonra..

 9. Çok teşekkür ederiz saygıdeğer hocam. Bizleri İnşallah bu ömür törpüsü denilen YDS’den kurtarırsınız.

 10. Dil uluslararası akademik çalışmalar için önemlidir.Ancak gūzel sanatlar alanı için uygulanmakta olan sinav bicimi dil bilimci ölcme sinavi gibidir buda bizim alanimizda genc kusak sanatci akademisyen secimemizi olumsuz yonde etkilemtedir. Yeni sinav uygulamasi hazirlanirken alan farkliliklarininda gozetilmesinden yanayim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu