Akademik Personel | 17 Temmuz 2018, Salı

YÖK Akademik Süreç İçin YDS’den Uzaklaşıyor

27 Haziran 2014
YÖK Akademik Süreç İçin YDS’den Uzaklaşıyor
       

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) konusunda daha önce de kaygılarını ilettiğini anlatan Çetinsaya, bu konuda Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hazırlanan raporun da çok tatmin edici olduğunu belirti.

Sınavın akademik insan gücü konusunda beklentilerini karşılamadığının altını çizen Çetinsaya, “O bakımdan biz Genel Kurul’da da aldığımız bir kararla Anadolu Üniversitesine bir görev verdik. Bütün diğer uzman üniversitelerle de görüşerek bize tamamen akademik bir dil sınavı için fizibilite çalışması yapacaklar. Sadece dil yeterliliklerini ölçen, akademik aşamalarda, yani master, doktora aşamalarında ve diğer akademik aşamalarda gerekli İngilizce seviyesini ölçen bir İngilizce yeterlilik sınavının fizibilitesini çalışacaklar” diye konuştu.

Meclis’te ilgili komisyonlarda görüşülen bir yasa tasarısı bulunduğunu anımsatan Çetinsaya, tasarı da ÜAK, tüm üniversiteler ve yüksek öğretimi ilgilendiren maddeler olduğunu kaydetti.

Çetinsaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda komisyonlarda görüşülen tasarıdaki ilgili maddeler bizim genel kurul çalışmalarımızın dışında ortaya çıkmış bir süreçtir. Her arkadaşım düşüncelerini ayrı ayrı açıklarlar ama ben Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası Raporu’nu, çalışmasını yayınlayan biri olarak o satırlara imza atmış biri olarak, yükseköğretim alanımızın durumuyla ve geleceğiyle ilgili fikirlerim ve düşüncelerim çok açıktır. Bizler bu tasarı ile ilgili bu süreçteki bütün aktörlere, ilgililere düşüncelerimizi, görüşlerimizi, itirazlarımızı eleştirilerimizi iletiyoruz. Umarım ki bu itirazlar karşılığını bulacaktır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER