GündemManşet HaberYLSY

YLSY Nedir?

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Yerleştirme (YLSY)

YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur.

YLSY adayları öncelikli olarak -her sene üniversitelerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre güncellenerek yayınlanan- kılavuzda yer alan bir üniversite ya da kurumun kadrosuna yerleştirilmek için başvuruda bulunurlar (Başvuru koşulları, yerleştirme öncesi yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak belirtilmektedir). Adayların seçilmesi ve kadrolara yerleştirilmesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilir. Yerleştirmesi yapılan bursiyer adayları kendilerinden istenilen diğer evrak işlemleri yapılana kadar aday bursiyer durumundadırlar. Gerekli tüm işlemlerini yapan adaylar artık YLSY kapsamında resmi burslu statüsündedirler ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndüklerinde çalışacakları kurumların kadrolarına yerleştirmeleri yapılmış durumdadırlar. Bursiyerler, bursu kazanmadan önce bir işte çalışıyorlarsa yurtiçinde ya da yurtdışında öğrenimlerine başlamadan önce istifa etmeleri gerekmektedir.

YLSY Başvuru Şartlarına Mülakat Eklendi

Ayrıca YLSY’de;

Yurt dışında lisansüstü öğrenim yapmaya hak kazanan ve öğrenim görecekleri ülkelerdeki üniversitelerce istenen yeterli yabancı dil puanına (TOEFL’dan 80, IELTS’den 6, DAFT’dan C2) sahip olmayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının işbirliğinde yurt içinde açılacak olan yabancı dil kurslarına alınacaklardır. Yurt içi dil kursu süresi 6 aydır Yurt içi ve yurt dışı dil kursu toplamı 1 yıldır. Bu süre içerisinde yeterli yabancı dil puanını alamayanlara 6 aya kadar ek süre verilebilir.

Öğrencilerin, yabancı dil seviye tespit sınav sonucunda aldıkları puanlara göre yurt içinde kurlar halinde düzenlenecek olan yabancı dil kurslarına devam etmeleri ve kur sonunda sınavlara katılmaları gerekmektedir.

YLSY’de yerleştirmeniz yapıldıktan bir sonraki aşama evrak ve senet teslimi aşamasıdır. Eğer siz bu aşamada evraklarınızı ve senedinizi teslim etmişseniz ve bu teslimattan sonra gitmekten vazgeçiyorsanız bir sonraki sene başvuru hakkınız olmaz. Ama bu evrak ve senet teslimini yapmamışsanız, sadece yerleştirmeniz olmuşsa vazgeçebilirsiniz. Bu durumda bir sonraki sene başvuru hakkını kaybetmeniz söz konusu olmaz, yeniden başvurabilirsiniz. Önemli olan evrak ve senet tesliminden önce mi sonra mı vazgeçtiğinizdir.

YLSY ile yurtdışına giden bir kişi öğrenci statüsündedir. Eğitimini tamamlayıp bir kadroya atanmakla geçen sürede kendisine burs hariç bir maaş bağlanmaz, özlük/emeklilik hakları başlamaz.

Yurtiçi ve yurtdışı görevlendirmelerinizde Taahhütname ve Kefaletname Senedi imzalamak zorundasınız. İstifa ve başarısızlık durumlarında ise söz konusu senet hükümlülüğünü yerine getirmek zorundasınızdır.

YLSY İle “yurtdışında” yüksek lisans ve doktora yapar ve ülkeye döndüğünüzdeyse yerleştirildiğiniz üniversitede Arş. Gör. Dr.; kurumda ise uzman olarak işe başlarsınız. Zorunlu hizmetiniz ise yurtdışında eğitim aldığınız için yurtdışında kaldığınız sürenin iki katıdır.

Öğretim Üyeliğine atanmak için bazı belli şartlar olduğundan, doktora eğitiminizi ne şekilde (Yurtiçi, yurtdışı, öyp, ylsy vb) tamamlarsanız tamamlayın yardımcı doçent olarak atanmak için üniversitelerin ilgili şartlarını sağlamanız, kadro ilanına başvurmanız ve kazanmanız gerekmektedir.

TPAO, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları adına burs kazanan adayların eğitimleri sadece yüksek lisansı kapsamaktadır. Üniversiteler adına burs kazanan adayların eğitimleriyse yüksek lisans ve doktorayı kapsamaktadır.

Verilen burs karşılıklı olup, bursiyerlerin yurtiçinde aldıkları dil eğitiminin süresi kadar; yurtdışında eğitim aldıkları sürenin ise iki katı kadar zorunlu hizmet yükümlülükleri bulunmaktadır.

blank 2013 YLSY Sonbahar Tercih Kılavuzu Yayınlandı

İlgili Makaleler

202 Yorum

  1. Mülakata girdikten sonra oluşturulacak YLSY puanıyla (%40 ALES, %40 Mülakat Puanı, %20 Diploma Notu) yayınlanan tercih kılavuzundan 30 adet tercih yapılacak. Bu yılın kılavuzu için; http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/YLSY/Tablo-2_06102017.pdf

   Kılavuzun en sağ kısmında gidilebilecek ülkeler var. YLSY’yi kazandınız diyelim. Belirlenen ülkelerdeki (her bölüm için farklı ülkeler olabiliyor) okullara başvuruyorsunuz ve kabulü siz alıyorsunuz. Üniversitelerden kabul alma işi tamamen size ait. Başvurabileceğiniz/kabul alabileceğiniz üniversitelerle ilgili şart kılavuzda şu şekilde belirtiliyor;

   ”esas öğrenimlerini görebileceği
   yükseköğretim kurumlarının Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities
   (Shanghai), QS World University Rankings-Top Universities ve University Ranking by Academic
   Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde son 3 (üç)
   yıl içerisinde genel veya alan bazında ilk 500 (beş yüz) içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu
   ülkeler dışındaki ülkelerden alınacak kabullere ilişkin değerlendirme Bakanlıkça yapılacaktır.”

   Bu yılın YLSY ilanı ve tüm kılavuzlar için için; https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/2017-ylsy-tercihleri-basladi.html

 1. YLSY de bölüm birinciliği kontenjanı var mı acaba.Bir de tercih edeceğimiz üniversiteler listesini nerden bulabilirim geçmişe dair.

 2. Merhabalar 2016 bahar alese girdim ylsy basvuru yapmak istiyorum ama basvuru sureleri ne zaman hicbir yerre yazmiyor .

 3. Merhaba, üniversiteden 2015 ocak ayında mezun oldum. Mayısta Ales’e girersem, bu yıl sonbaharda yurtdışında yüksek lisans yapma şansım var mı?

  1. Şimdi öncelikle YLSY ile gitmiyorsanız ve kendi imkanlarınız ile gidiyorsanız ALES’in burada bir önemi yok. Eğer YLSY ile gidecekseniz burada nispeten uzun bir prosedür var. Öncelikle YLSY başvurusu yapmanız gerekli sonra mülakatı geçmeniz gerekli. Bu aşamadan sonra belirlenen tarihler arasında belgelerinizi teslim etmeniz gerekli. Ben 2014 yılı kazananıyım, 2014 yılı güz döneminde başvurular yapıldı mülakatlardan sonra belge teslimlerini 2015 ocak ya da şubat ayında yaptım. O dönem ölü dönem olarak kabul edildi ve asıl eğitim için 2 dönem süre tanındı. 2015 gün dönemi ve 2016 bahar dönemi, 2016 güz dönemi ise asıl eğitim için son tarih kabul edildi, yani kesin tarih yok 2016 sonuna kadar bulunması gerekiyor. Demek isediğim 2016 bahar alesi ile 2016 güz dönemine yetişmen protokol icabı mümkün değil ki gideceğin ülke ile ayrıca vize ve oturum izni süreçlerin olacak ve onlar MEB’den sponsorluk belgeni isteyecekler.

   1. ben ales başvurularını kaçırdım sonbaharda gireceğim ama bu yıl ylys ye başvuru yapabilir miyim ve başvuru nasıl olacak? şimdiden teşekkürler

 4. Merhabalar. 3. Sınıfım mayıs ta alese girsem puanıma birşey olmadan mezun olunca başvurunca gidebiliyor muyum?

 5. Ylsy’ye basvurduktan sonra toefl yada herhangi bir sınav belgemiz yoksa direk dil kursunu yurtdışında alabiliyormuyuz?

 6. İngilizce Ogretmenligi mezunuyum. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bölümünden basvurabilir miyim

 7. Karşılıklı burs derken anlamadigim şeyçalışınca maaş alacakmiyiz yoksa o bursun karşılığı mi oluyor

  1. Maaş alacaksınız ama zorunlu çalışma süreniz var kurumlar adına giden abd için (Y.L 2 yıl) 4 yıl boyunca kurumda çalışmak zorunda. İngiltere ye gidenler ise (Y.L 1yıl) 2 yıl.

  1. Bu süre ülkelere ve üniversitelere göre değişiyor. Yüksek lisans için 2 yıl süreniz var bu süreyi 6 ay burslu olarak 6 burssuz olarak uzatabiliyorsunuz (ingiltere için farklı). Doktora için ise 4 yıl süreniz var ve 1 yıl burslu 1 yıl burssuz uzatma hakkınız var (ingiltere için farklı)

 8. Çalışma alanı olarak MEB yazan bir bölümü kazanmışsak daha sonra üniversiteye geçebilirmiyiz Geçmek için zorunlu hizmettin bitmesinimi beklemek zorundamıyız

 9. Ylsy den okul ortalam azı 2.50 altında olması on şart mi.. Acaba başvurulduğu takdirde direk red mi edilir..

 10. Merhaba,

  yüksek Lisans alanımdan başvuru yapma imkanım var mıdır? Lisansım Büro Yönetimi Öğretmenliği ve kadro yok görünüyor. Ösym yi arıyorum açmıyor. Ne yapmam gerekmektedir?

 11. Merhaba.Ben İktisat mezunuyum. Benim ortalamam 3,10 Ales EA puanım 74 mülakata kalma olasılığım nedir? Yardımcı olursanız sevinirim

 12. mrb. ylsy tüm fakülte ve bölümler için gecerlı mı acaba.ayrıca bu basvuru yılda yalnızca bır defa mı yapılıyor yoksa güz ve bahar donemlerınde alım soz konu mu? tesekkürler

 13. çok açil yardım ederseniz sevinirim
  ben iktisat mezunuyum ortalamam 3.33 ve ylsy başvurmak istiyorum ama alesden min kaç almam gerekiyo mülakat şansım için

 14. Merhaba ben seneye yuksek lisans a turkiye de baslayacagim eger ylsy ye kabul edilirsem 1 yilim yanacak bunun yerine yuksek bitince 1.5 yil sonra gitsem veya yabanci dil sinavini 1-1.5 sene gecmeyip otomatik yuksek lisans bitisine atmis olsam da doktorada gitsem olur mu? Tesekkur ederim

 15. merhabe ben bankacılık ve finans lisans mezunuyum bu ylsy hakkında bilgi alabilr miyim nasıl başvuruluyor kimler başvurabiliyor tercih yapmayı denedim ösymden ama ylsy 70 puan şartı gerekli dedi

 16. merhaba

  ben meb kadrosuna başvurdum. döndüğümde uzman olarak göreve baslayabiliyormuşum. peki doktoram ile bir devlet üniversitesinde çalışmam mümkün mu? yoksa sadece MEB bünyesinde mi calisabiliyorum. bunun bir sınırı var mı? ya da benzer örnekler var mı?

  tesekkur ederim.

 17. Merhaba ben başvuruyu yaptım şimdi işletme alanında lisans bitirdim pazarlama yüksek lisansı yapıyorum şuan eğer ki burdan yerleşebilirsek dönem olarak gidişler ne zaman oluyor acaba ? ayrıca dil puanım yok şuanda kendim kursa gidiyorum bakanlığın kursları ne zaman başlayacaktır ? ders saydırma gibi bir olanağımız var mıdır acaba yüksek lisansta aldığımız dersleri ?

 18. meraba. herhangi bir üniversite adına eğitime gittiğimde. yüksek lisans eğitimini tamamlayıp dönebilirmiyim. sözleşme doktora eğitiminide bitirmeyide kapsıyormu??teşekkürler

 19. Merhaba Üniversitelerden kabul almak için Ales puanı her ülkede geçerli midir? Yoksa Gmat gibi sınavlara girme mecburiyeti var mıdır ?

 20. Hocam meraba ben tarih Lisans mezunuyum yurtdışı eğitim almak istiyorum yani ylsy ile. ortalamam 3.32 ne yapmam gerekiyor birde tarih bölümünde kaç kadro açılıyor bilgi verirseniz şimdiden teşekkürler

 21. Merhabalar,
  Ben İtalyan dili ve edebiyatı mezunuyum. Listede bölüm kodumuz görünüyor fakat kadro içinde bze ayrılan bir bölüm yok. Branşım dışında bir alana kadro için başvurabilir miyim?

 22. Atatürk üni iletisim Fak hit mezunuyum. Söz ales 73 agnom da yüzlü k sistemle 73 sansi m nedir ?

 23. Merhaba ben şu an yüksek lisansa devam ediyorum bu programa başvurmamda bir engel oluşturur mu ?

 24. Merhaba ben kamuda çalışan bir öğretmenim başvurmayı düşünüyorum sorum şu burslar gidilecek ülkede kişinin ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli midir ? Bir kişi sadece bu bursla desteğe ihtiyaç duymadan o ülkede yaşayabilir mi ?

 25. merhaba bi arkadaşım bu programla gönderildiğini fakat geri geldiğinde sana verilmiş kadro dolu ise işsiz kaldığını söyledi böyle birşey mümkün mü?

 26. Merhaba. Ben iktisat bölümü mezunuyum. Diyelim ki Tunceli Üni adına yüksek lisans için başvurdum ösymye. MÜLAKATI BAŞVURDUĞUM ÜNİVERSİTE Mİ YAPACAK YOKSA MERKEZİ BİR MÜLAKAT MI OLUYOR?

 27. Merhaba, makine mühendisiyim. başvurmayı düşünüyorum ancak evliyim ve eşim kamuda çalışıyor.eşimin benimle gelme,yani benden dolayı eş durumundan kamuda yurtdışına atama gibi bir durum oluyor mu hiç bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?

 28. merhaba
  son sınıfım,2014 bahardaki ales e girdim.2014 ylsy ile yurtdışına gidebilir miyim

 29. Merhaba,

  Üniversite kadroları için yalnızca yüksek lisans yapıp dönme imkanı var mı bu seneki alımlarda?

 30. Sosyal bilimler alanlarındaki ALES puanları geçen yıl ne civardaydı acaba? 80 ile şansım var mı? Ayrıca yurt içinde y. lisans programına kayıtlıyım, 56.25 YDS puanım ve Kazakçam var. Başvurmak istediğim alan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunlarını kabul ediyor görünüyor, mülakata kalma imkanım varsa sizce faydası olur mu?

 31. Merhabalar. Ben Gaziantep Üniversitesi Fizik Müh. mezunuyum . Gaziantep Üniversitesinde Uzay müh. ve Uçak müh. bölümlerine birer kadro verilmiş. Yüksek lisansımı bu bölümlerin herhangi birinde yapabilirmiyim ? Teşekkürler

 32. Burs neyi kapsamakta?Ne kadar burs verilir, oradaki konaklama eğitim ücreti,yeme içme nasıl ayarlanır?
  Başarısızlık durumunda alınan burs geri mi alınıyor?Birde bunun genel anlamda araştırma görevlisinden farkı ne?Biraz fazla oldu ama klavuzda tam bu bilgilere ulaşamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler…

 33. Merhaba, Ben İran Çalışmalarına yahut Ortadoğu Çalışmaları alanında bir yere başvurmak istiyorum. fakat eğitim görülebilecek ülkeler arasında sadece Ortadoğu ülkeleri bulunmakta fakat ben ABD, Kanada yahut İngiltere gibi ülkelere gitmek istiyorum. belirtilen ülkelerin dışında başka bir ülkeye gitme imkanı olabiliyor mu acaba?

  1. Kılavuz yayınlandı kadro varsa alanınızda başvurabilirsiniz. Anasayfada var kılavuz.

 34. tarih son sınıf öğrencisiyim sonbahar ve ilkbahar alesine gircem. haziran ortası gibi mezun olduğumda nezaman ylys ile yurt dışına gidebilirim ?

 35. Merhaba, okul öncesi son sınıfım. YLSY için en kısa vadede ne zaman başvuru yapabilirim. ilkbahar ve sonbahar Ales sınavlarına gireceğim.

 36. Merhabalar ben mülakat ile ilgili kısa bilgi almak istiyorum? Teknik ve bilgi kısmında sorular nasıl gelebiliyor tamamen sözlü mü geçiyor mülakat?

 37. Merhabalar, peki Türkiye’de herhangi bir yüksek lisans programına devam eden bir kişi başvurabilir mi?

 38. Ben okul öncesi okuyorum bende yurtdışında eğitim görmek istiyorum ne yapmalıyım ?

 39. Merhaba;
  Harita müh.okuyorum bu yıl bitiyor İngilizcem yok denecek kadar az yurtdısı yüksek lisans yapmam doğru olur mu?

 40. rehberlık ve psıkoljık daısmalık mezunuyum yuksek lısansımı ve doktoramı yurt dısında yapmak ıstıyorum kendı alanımda uzmanlıasmak ancak ales sonbahar donemınde gırecegım sadece ales sınavı yeterlı olurmu burslu gönderımlerden faydalanmak ıçın baska bır sınava gırmek sartmı yabancı dıl sıavına gırmedım çunku yeterlı degıl dılım. bu durum sorun cıkarır mı? bu durumda ne yapmalıyım? 2015 donemınde mı yenı kayıtlar baslıyacak cevaplarınız için şımdıden teesekkurler

   1. peki kasım ayındakı alese gırdıkten sonra ne zamn basvuru yapmam gerkır yurt dısı için

     1. kamuda öğretmenim yuksek lisansa başvurmak için istifa etmem mi gerekecek?

     2. YLSY’ye başvurmak için istifa etmezsiniz kazanırsanız ve dil kursuna başlamak isterseniz istifa etmeniz gerekir.

 41. Merhabalar;
  Ben yükseklisansımı okuduğumdan başka bir alanda yapmak istiyorum. Bu program buna müsade ediyor mu?

  1. çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları mezunuyum, tarih üzerine yapmak istiyorum.

  2. Doktoraya devam için kurumun izin vermesi lazım ama öyle bir alan değişikliği çok zor maalesef.

 42. bu sene ylys basvuruları yayınlanmıcak mı ? yayınlancaksada ne zaman oldugu hakkında bılgısı olan var mı.bu konu hakkında nerden bılgı edinebilirim.

 43. YLSY de sadece doktoraya da gidebilirsiniz. Eger Turkiye’de yukdek lisans yaptiysaniz doktoraya gidebiliyorsunuz. Eger yapmadiysaniz Yuksek lisanstan baslamaniz gerekiyor. Ama tavsiyem eger askerliginizi yaptiysaniz Yuksek lisans tan baslayin. Direk doktoraya Yurt disinda baslamak zorlayici olabiliyor.

 44. Merhaba, yurt içinde yüksek lisans i bitirdim, sadece doktora icin YLSY ye başvuru yapabilir miyim? Yada YLSY den faydalanmak için Yüksek Lisans ve doktorayi bastan mi yapmam gerekir.

  1. Eğer sadece doktora için açılırsa bölümünüz için yaparsınız ama en sonra alımdaki tüm kadrolar lisans mezuniyeti içindi. Normal şartlarda YLSY sadece yüksek lisans içindir eğer kurum isterse doktoraya devam edilebilir.

 45. merhabalar ben ziraat mühendisiyim alesim 77 ortalamam 70.50 basvuru da sözlü mülakata kalma şansım nedir ve eğer mülakatı geçersem hangi ülkeye gideceğimizi bizmi seçiyoruz burs miktarı nedir?

 46. İlahiyat mezunu iken DKAB için formasyon alan aday DKAB için açılan YLSY kadrolarına başvuruda bulunabilir mi MEB’de

 47. Merhabalar öncelikle yurt dışındaki eğitim süresi ne kadar acaba ve burs sadece yüksek lisans için demişsiniz doktorayı kendi imkanlarımızla mı tamamlayacağız o kısmı tam olarak anlamadım? Teşekkür ediyorum.

  1. Doktorayı yine devlet karşılıyor ancak kurumun doktoraya devam etmenize izin vermesi lazım.

 48. yabancı dil puani istenilen düzeyde olmayanların , o puani almak için izlenen süreci kisaca anlatabilir misiniz?

  1. Yurtiçinde yabancı dil kursu var 6 ay orada eğitim alıyorsunuz ve sınavlara giriyorsunuz.

 49. Merhaba ,
  Yuksek lisansı tamamladıktan snra herhangı bır kuruma hemen atanıyor muyuz?

  1. Zaten ilk başta kurum seçerek gidiyorsunuz tabiki döndüğünüzde o kurumda işe başlıyorsunuz ve atamanız yapılıyor.

 50. Merhabalar. Temmuzda deniliyor basvuru icin fakat hala kesin bir tarih yok nasil ogrenebilirim acaba. Tesekkurler

  1. Hiç bir zaman kesin tarih olmaz, MEB ve ÖSYM belirler o yüzden temmuzun son haftası diyoruz.

 51. Peki kadrolu devlet memurları başvurabilir mi? Eğer başvuru kabul olursa istifa mı etmeleri gerekir bilgisi olan var mı

  1. Evet başvurabilir ve yurtdışına çıkmak ve senet imzalak için istifa etmeniz gerekiyor.

 52. Merhabalar mayıs ayındaki Ales e giremedim sonbahardaki ales e başvuracağım. Sonbahardaki ales açıklandıktan sonra Ylsy başvuru tarihleri ne zaman başlar ? Tahmini olarak ne zaman yurt dışına gönderiliriz ?

  1. Merhaba, zaten YLSY ile atanırsanız mecburen istifa etmeniz gerekecek ve tabiki başvurabilirsiniz.

 53. başvurular ne zaman başlayacak acaba ales puanım 71 okul ort 2.73 gidebilir miyim sizce yds kötü 26.25 ?

 54. BİZ BU İNGİLİZCE SINAVLARIN HEPSİNEMİ GİRMEK ZORUNDAYIZ YOKSA BİRİ YETERMİ YDS PUANININ ÖNEMİ YOKMU

 55. mrb;
  mekatronik müh. son sınıf öğrencisiyim. ylsy de mekatronikle ilgili kadro açılıyormu ve açılıyorsa ylsy başvurusunu nasıl yapacağım.

  şimdiden teşekkürler.

 56. yurt dışından dönüldüğünde kesin olarak arş. gör olarak üniversitede kadroya yerleştiriliyor muyuz ?

  1. Kesin değil, örnekleri var istemeyen üniversite oluyor. Bu durumda farklı bir kuruma geçiş talep ediyorsunuz.

 57. ylsyde direk doktoraya başlayabiliyor muyuz? yani illa yüksek lisans mı yapmamız gerekli öncesinde

 58. mrb ben denizcilik işletmeleri ve yönetimi bölümü öğrencisiyim ylsy başvurabilir miyim?

 59. ylsy için dil puanının etkisi oluyor mu? eğer oluyorsa ne kadardır? hiç dil puanı olmayan birisinin bu bursu alabilme olasılığı var mıdır? teşekkürler.

  1. Başvuruda dil şartı yok ama kabul sürecinde önemli tabiki, ancak öncesinde dil eğiimi alıyorsunuz hem yurtiçinde hem yurtdışında.

 60. merhaba. ben internette ylsy 2014 başlığını aratınca bu sayfaya geldim. 2014 başvuruları geçti mi? geçmediyse ne zaman olur bilginiz var mı?

 61. ben ilköğretim mat öğretmeniyim ylsy başvurum kabul edilirse istifa etmek zorundamıyım ayrıca yurt dışında süresi ne kadar bilgilendirirmisiniz

  1. İstifa etmek zorundasınız elbetteki, yurtdışında eğitim süresi ülkeye göre değişiyor 1 yılda yüksek lisans yapabilirsiniz 2 yılda.

 62. Nevşehir Üniversitesi Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünden bu sene mezun olacağım. Ama yurt dışı yüksek lisans ve doktora eğitimi için bir bölüm açılmamış ylsy de. Ben yurt dışına gitmek istiyorum. ne yapmalıyım. İlgi için teşekkür ederim.

 63. Merhaba,

  Ben şu an Koç Üniversitesi’nde master yapıyorum. Ağustos’ta mezun olacağım, bu durumda ylsy’ye başvurabiliyor muyum? Başvurabilmek için yurtdışında bir okuldan kabul almış olmam gerekiyor mu?

  Teşekkürler

 64. slm, İstanbul ünv. tarih yüksek lisanstayım.
  Şu EA-SÖZ şartını açıklar mısınız? Ben liseden sözel çıkışlıyım ama ne alakası var ki, sonuç olarak tarih mezunuyum yani.

 65. Şimdi gazi ünv’dr yüksek lisans yapmaktayım. 2 ders ve bir seminerim kaldı. Ben diğer döneme yüksek lisansımı tamamlayıp doktora için bu programa başvurabilir miyim? Bu dönem başvurursam eğer yüksek lisansım yanacak orada tekrar baştan almam gerekecek sanırım çünkü bi arkadaşım aynı durumla karşılaştı. Ben doktora için gidersem eğer döndüğümde aynı ylsy şartlarından yararlanabilecek miyim? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kadro yüksek lisans kadrosu ise yurtdışında yeniden yapmak durumunda kalırsınız amaç o zaten. Doktora için giderseniz döndüğünüzde dr. arş. gör. olarak işe başlayacaksınız.

 66. bu burstan yararlanabilmemiz için tüm bu sınavlara girmek zorunluluğumuz var mı ? Ayrıca doktora ve yüksek lisans birleşti diye bir duyum aldım.Yani 6 yıl mı eğitim alacağız eğer gidersek ?
  (TOEFL’dan 80, IELTS’den 6, DAFT’dan C2)

  Şimdiden Teşekkürler…

 67. arkadaşlar 2014 te TPAO yurtdışına yuksek lisans icin ogrenci yollicakmı? alım olucakmı? bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

  1. Aynen 3. Aya geldik hala 2014 ylsy klavuzu yayinlanmadi. 2013 klavuzu mu gecerli yoksa 2014te burs verilmeyecek mi sorulari biraz daha erken cevaplayabilirseniz cok iyi olur simdiden tesekkurler.

     1. Eğer büyük bir aksilik olmazsa evet olacak her seneki gibi.

 68. yurt içinde dil eğitimi alınca burs veriliyor mu? burslar ne zaman başlıyor?eğer kurs bitiminde istenilen puanı alamazsak yurt dışı dil eğitimine gönderilirken ki masraflarda karşılanıyor mu?karşılanıyorsa yurt dışı dil eğitiminde burs ne kadar? bide bu ylsy de yüksek lisansı tamamlama süresi var mı belli bir süre içinde bitirme zorunlu mu? şimdiden tşkler 😀

 69. Yurtiçindeki zorunlu hizmeti yaparken maaş almayacak mıyız ? Sanırım bu meseleyi başkaları da merak ediyodur.

 70. Merhaba, iletişim bilimleri fakültesi mezunuyum. “Tüm iletilişm fakülteleri lisans mezunları” şartlı yerlere başvuru yapabilir miyim? Hiç bir netlik ya da açıklama yok pek çok alanda olduğu gibi. İletişim bilimleri fakültesi mezunu olduğuma pişman ettiler neredeyse.

 71. Hocam ben son sınıf öğrencisiyim ve bu bursu almak istiyorum ama bundan önceki tarihlerine baktığımda hep yaz aylarında yapılmış bu alımlar. Şimdi neden böyle oldu?… Bir de bahar ayında 2014 için tekrar yaz ayında yapılacak mı? Çünkü bana çok geç geldi seçimlerin kasıma kalması?.. Bu konuda beni aydınlatırsan çok sevinirim

 72. önceki giden bursiyerlerden bursların zamanında ödenmediğine dair şikayetler var. devlet bize senet imzalatıyor ama biz devlete imzalatamıyoruz. yarın devlet babanın kafası atsa (ki hergün birine atıyor, bir gün de bize atabilir) bizim oradaki güvencemiz ne olacak ? tamamen Allaha emanet mi gidiyoruz yani oraya yoksa orda bizim adımıza bi hesap açılıp paramız bloke ediliyor falan da zamanı geldikçe bize ödeniyor mu?

 73. ylsy ile meb adına girenler dönüşte uzman olarak mı başlıyorlar yoksa memur olarak mı? daha önce doktora yapıp dönenlerin memur olarak başlatıldığını duymuştum.

  1. Ellerindeki kadroya bağlı bir durum normalde doktora yapanları uzman olarak başlatıyorlar ama o anda ellerinde kadro yoksa düşük derece verip sonradan eşitlerler.

 74. meb da uzman yardımcısıyım ylsyyi kazanırsam istifa mı edeceğim? zaten amaç kurum için uzman yetiştirmek değil mi?

  1. Nerede çalıştığınız önemli değil, istifa etmek durumundasınız. Devlet işlerinde pek bir mantık aranmıyor 🙂

 75. peki yurtdışında hangi ülke ya da hangi üniversitede olacağımız neye göre belirleniyor?
  ya da nasıl seçiliyor?

 76. bursun karşılıklı olduğu söyleniyor peki karşılıktan kasıt buraya gelip belirtilen süre boyunca atanılan yerde çalışmak mı yoksa orada kaldığımız sürece bize verilen burs miktarı kadar yapmamız gereken geri ödeme mi

  1. Kaldığınız sürenin iki katı devlet hizmetiniz olacak. Karşılıklı demek geri ödemek değildir.

 77. ylsy ile bir ünive atandım dıyelım sadece yüksek lısans yapıp geri dönmek istiyorm ama atandığım univde doktora yoksa ne olacak? bide ben doktora yaparken maaş mı alacağım burmu alacağım nasıl olacak ?

 78. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Ede. bölümündeyim. bizlerde başvurabilir miyiz? Yabancı dil nasıl ve neye göre oluyor. şartlarda yabancı dilin yüzdelik oranı yok nasıl olacak.

  1. Geçen alımlarda yapılamıyordu bu alımda henüz ekrana bakmadık ama olmuyor diye biliyoruz.

 79. Şu an yüksek yapıyorum , başvursam doktora için mi başvurmuş olacağım ? Yani bu yıl yerleşip 2 yıl sonra doktorayamı gideceğim ?

 80. su an yuksek lısansta tez dönemindeym tpao jeoloji muhendisligi kadrolarina basvuru yaparsam ne kadar sure yuksek lisans egitimime devam etmem gerekir ?

 81. Hocam lisans mezunu olarak doktoraya başvurabilir miyiz? Toefl’dan yeterli puanım yok bu arada. Yani direk doktoraya başvurmak. İngiltere’de bazı üniversiteler yüksek lisans olmadan da doktoraya kabul alıyormuş ve diğer ülkelerde de.

 82. sivil hava ulaştırma işletmeciliği lisans mezunuyum sanırım kadro açılmamış farklı bölümlere başvuru yapabiliyor muyum?

 83. Şu an yüksek lisansıma devam ediyorum inşallah yaza doğru bitirmeyi düşünüyorum. Doktoraya başvurmamda sıkıntı olur mu veya yurt dışından herhangi bir üniversitede direk doktoraya başvurabilir miyim?

  1. Toefldan yeterli puanınız varsa ve YLSY için belirlenen üni.lerden kabul alırsanız olur tabi. Ama şu anda bitirmeden doktora için başvuramazsınız lisans mezunu olarak başvurmanız lazım.

 84. devlet memuruyum doktora yapmak için başvursam iş akıbeti nasıl olur izin alma durumu olurmu?

  1. İzin alamazsınız, dikaktlice okursanız istifa etmeniz gerekir diye yazmıştık. ” Bursiyerler, bursu kazanmadan önce bir işte çalışıyorlarsa yurtiçinde ya da yurtdışında öğrenimlerine başlamadan önce istifa etmeleri gerekmektedir.”

 85. bölümümün puan türü ea ama kılavuzda tablo 8 de puan türü say yazılmış. bu durumda ne yapmak gerekir? hangi puan türünü kullanayım ya da itiraz da falan mı bulunmalıyım

   1. yüksek lisansı tamamlayıp doktora için mi başvurabiliriz, yoksa şimdi tez aşamasındayım şimdi başvurduğumda doktora için yüksek lisansı bitirince mi gönderecekler.? biraz aydınlatırsanız sevinirim.

    1. Lisans mezunu olma şartı arayan bir kadroya başvurduğunuzda yüksek lisansın sayılamaması durumu yüksek ihtimaldir özellikle alan farkı varsa. Yoksa bitene kadar bekleyip doktorada da gidebilirsiniz.

 86. bunda da üniversitelere alınılıyor. öyp den farkı diğer devlet kurumlarına da mı alınmak ?

  1. Özlelikle yazımızda belirttik. ÖYP’den en büyük farkı özlük haklarıdır. Kamu görevlisi değil resmi burslu oluyorsunuz okurken yani maaş, sigorta vs. yok dikkatlice bakarsanız yazımızda bulabilirsiniz.

 87. Siyaset bilimi ve ulus. iliş. mezunuyum. Uluslararası iliş. Siyasi tarih D.hukuku bölümlerine basvuru yapabılıyor muyuz ? Yoksa sadece kendi bölümümüze mi basvuru yapacagız…

  1. 1983 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak (Her ne sebeple olursa olsun 18 yaşından sonra yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır.)

 88. arkadaşlar bu programla illa yl ve doktorayı yurtdışında yapmak zorundamıyız yoksa yl yi yapıp dönme gibi bir şansımız var mı?

   1. ylsy ile bir ünive atandım dıyelım sadece yüksek lısans yapıp geri dönmek istiyorm ama atandığım univde doktora yoksa ne olacak? bide ben doktora yaparken maaş mı alacağım burmu alacağım nasıl olacak ?

 89. arkadaşlar şöyle bir sorum olacaktı.Son sınıf lisans öğrencisi böyle bir programa başvurabiliyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu