GündemSlayt HaberYLSY

YLSY Başvuru Şartları Değişti! Mülakat Geldi!

Yeni YLSY Yönetmeliği Yayınlandı Buna Göre Mülakat %40 Oranında Etkili Olacak!

YLSY’de (bknz: YLSY Nedir?) daha önce yerleştirme sadece ALES puanı ile yapılırken 8 Kasım 2013’te yenilenen yönetmelik ile yerleştirme puanı hesaplaması değişmiştir(Danıştayın mülakatla ile ilgili aksi yönde KARARI olduğu halde).

Buna göre;

YLSY’de Resmi-burslu statüde lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin seçimi amacıyla Bakanlıkça oluşturulan sözlü sınav ve değerlendirme komisyonu tarafından sözlü seçme sınavı yapılır. Başvuru yapacak adaylarda;

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanının en az 70, akademik genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50, 100 üzerinden ise en az 65 olması şartı aranır. ALES puanına göre en yüksek puandan başlanarak ilan edilen kontenjan sayısının en fazla üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sözlü sınava çağrılır.

Sözlü sınava çağrılan adaylar;

a)     Alan bilgisi konularına ilişkin bilgi düzeyi (20 puan),

b)     Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü (20 puan),

c)     İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti (20 puan),

d)     Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (20 puan),

e)     Akademik çalışmalara yatkınlığı (20 puan),

yönlerinden sözlü sınav ve değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilir. Her adaya sınav kurulu başkan ve üyelerinin her biri tarafından ayrı ayrı 100 üzerinden puan verilir. Verilen bu puanların aritmetik ortalaması sözlü sınav puanını teşkil eder. Sınav kurulu sözlü sınav sonuçlarını bir tutanakla tespit eder.

ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ile mezuniyet notunun %20’si dikkate alınarak yerleştirme puanı hesaplanır. 70 ve üzeri puan alan adaylardan ilan edilen kontenjan kadarı, en yüksek puandan başlanarak tercihleri doğrultusunda resmi-burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilir. Puan eşitliği halinde yabancı dil puanı daha yüksek olan adaya öncelik verilir. (Not sistemleri arasındaki dönüştürme kesinlikle kabul edilmeyecek ve mezun olduğu üniversitenin not sistemi esas alınacaktır.)

2014 YLSY İçin 1.000 Kişilik Kadro Verildi

 

Sözlü sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylardan, her bir kontenjan için en fazla bir asıl bir yedek aday belirlenebilir.

Sözlü sınav ve değerlendirme komisyonu, Bakanlık personeli, öğretim elemanları ve Bakanlıkça uygun görülen ilgili kurum personeli arasından Bakanlıkça seçilen bir başkan ve iki asıl üyeden oluşur. Bakanlık, asıl üye sayısı kadar yedek üye de seçer. Asıl üyelerin bulunmadığı durumlarda yedek üyeler komisyonda görev yapar. Bakanlık, gerekli durumlarda uygun görülen yerlerde birden fazla komisyon kurabilir.

Değişen yönetmelik ve tartışmaları için TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

214 Yorum

 1. ortalamam 87, Ales 79. Türk dili ve edebiyatı mezunuyum. Dışarda yüksek lisan yapma şansım ne kadardır?

 2. Merhaba admin bende MEB de okul öncesi öğretmeniyim. Ylys ye başvurabiliyomuyum ve 2016 başvuruları ne zaman kaçırdım mı ?

 3. Merhaba Yüksek lisasns yapıyorum,doktoraya Ylsy den başvurucam.Fakat lisans ortalamam 2,49…doktoraya başvuruken ,yüksek lisans ortalaması mı önemli yoksa lisans mı?şansım nedir?Teşekkür ederim

 4. Merhaba ben onumuzdeki agustos ayinda mezun oluyorum.mezun olmak icin 1 dersim kaldi yaz okuluna. Basvuru yapmak icin basvuru tarihi bitimine kadar mezun olmak gerekiyormus.ben bu durumda basvuru yapabilir miyim

 5. Benim not ortalamam 4 üzerinden 2.32 fakat 100 üzerinden 73 alesten 83 aldim başvuru yapabilirmiyim.

 6. merhaba, doktora için başvururken yüksek lisans not ortalaması da dikkate akınıyor mu? yoksa yalnızca lisans mı geçerli. teşekkürler.

 7. 2016 için yaş sınırı ne olur ? Ağustos 1985 doğumluyum , başvuru yapabilir miyim ? Danışma ofisine sordum ancak bilmiyorlarmış.

 8. Yurt disina çıkmadan önce bir dil sınavına giriyor muyuz peki belli bir seviye isteniyor mu dil konusunda ?

 9. merhaba, şuanda Türkiye’de yüksek lisans yapıyor olanlar da ylsy ye başvuru yapabilirler mi? ve kabul edilirlerse burada aldıkları dersler geçersiz mi sayılır?

 10. Admin YSLS’ye başvurmak için lisans 2.50 sınırlaması var ya, lisans 2.50 altında olsa ama bi tezli yüksek lisans programı 3.00 ortalamanın üzerinde olsa doktora için YSLS’ ye başvurulabilir mi ?

 11. Ylys icin mezun olma sarti var mi yani ben onumuzdeki sene mezun olucam ama bu yil basvuru yapip zaman kaybetmek isremiyorum

  1. tabi diploma notunu kafana göre söyle zaman kaybedenler mal zaten sen önden git 😀

 12. Ortalama okulun sistemine gore alinacaktir derken okulun 4lukten 100luge cevirme tablosu mu osym ninki mi?

 13. hocam ben iktisat mezunuyum ort:3,33 ylysy baş vurmak istiyorum ales ten kaç almam gerekir burs çıkması için

  1. ALES artık tek başına önemli değil YLSY’de mülakat daha da önemli ancak 80 ve üzeri alırsanız mülakata kalmak için şansınızı da arttırırsınız.

 14. ingilizce durumu nasıl mülakatı gçersek ne sürede gideceğiz ve burda eğitim olacak mı öncesinde?

 15. Merhaba,
  Mülakat hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? YDS ve dengi dil sınavına girmemiş olanlar MEB in sınavına mı girecekler? Dil konusunda detaylı bilgi paylaşır mısınız…
  Teşekkürler.

 16. meb de öğretmenim başuru yapsam ve kazansam maaşım kesilecek mi? ve istifa etmem mi gerekir?

 17. ben bu yil mezun olucam başvuru yapip mayis ayındaki alesi beklesem basvurum kabul olur mu?

 18. merhaba, ben PDR son sınıf öğrencisiyim. Ales ea puanım 75, not ortalamam 3.14. Ylsy’ mezun olduktan sonra başvurabiliyoruz sanırım. Başvuru sadece güz döneminde mi var, bahar döneminde de başvuru olabiliyor mu?

 19. Ales’i 90’dan aşağı, ortalaması 3.25’den aşağı olan arkadaşlar çok rağbet gören bölümlere boşu boşuna başvurmasın. Zaten muhtemelen yeterlilik mülakatlarında paramparça oluyorsunuz. Para kaybı yaşarsınız.

 20. merhaba sosyoloji bölümü mezunuyum sosyoloji bölümünün karşısında hem ea hemde söz yazıyor acaba ikisinide kullanabiliyor muyuz?

 21. Merhaba.İngilizce öğretmeniyim.YLSY de EĞİTİM YÖNETİMİ bölümüne başvurmak istiyorum.Ales puanım 82 sizce şansım var mı?Teşekkürler.

 22. Merhaba ben 78 aldim alesten ancak bu sozel puanim. Kendi bolumum uluslararasi iliskiler basvuru yapabiliyor muyum tesekkurler.

 23. merhablar. ales puanım 74 not ortalamm 3.14.. fakat hıcbır dil sınavına girmedm basvuru yapabilir miyim?

 24. merhaba.. ales puanım 74 not ortalamam 3.14 .. yalnız hıcbır dil sınavına girmedım basvuru yapabılırmıyım acaba

 25. Merhabalar,

  Ales puanım 74, not ortalamam 2.95 şansım var mı sizce? Bir de şu an ilk aşama olarak ne yapmamız gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler

 26. yüksek lisansta 2. dönemim bitecek bu dönem. başvurabilir miyim? kazanırsam baştan başlamak zorunda mıyım?

 27. Mezun olduğum universitenin hem 100 lük hem de 4 lük sistemde karşılığı var. 100 üzerinden 69 fakat 4 luk sistemde 2,5 alti.basvuru yapilabilir mi

 28. Merhaba 2012 Kpds puanim 92. Tekrar Ydsye girmelimiyim bu denk sayilir mi? Birde Alesin gecerliligi kac yildir? Tesekkurler.

 29. Mrb ben ÖYP’li bir araştırma görevlisiyim şu anda doktora eğitimi için başka bir üniversitede doktora eğitimime başladım fakat kadrom gelmedi henüz otuzbeşi imzalamadım bu durumda YLSY’ye başvuru yapabilir miyim eger yerleşirsem otuzbeşi imzalamadığım için ÖYP’den istifa edip yurtdışına gitme şansım var mı?

 30. ÖNEMLİİ merhaba, yabancı dil sınavı olarak yds den 77 aldım bu puan başvurum için yeterli mi yoksa beni yurtiçinde önce dil kursuna mı yollayacaklar ?

 31. ben meb de çalışıyorum rehber öğretmen olarak. kabulum gerceklestikten sonra istifa etmem gerekiyor mu yoksa ek derssiz maaşım devam mı eder

 32. Bu tarihten sonraki ilk başvurular ne zaman? ve sistemin işleyişi ile ilgili kısa bir bilgi verebilirmisiniz?

  1. Merhaba, 1-2 ay içinde olacak alımlar net bir tarih yok. Ayrıca YLSY programı, devletin akademisyen alım yöntemlerinden birisidir. Programa katılan öğrenciler, başvurdukları kadronun gerektirdiği ülkelerde yüksek lisans ve/veya doktora eğitimini tamamladıktan sonra, yine başvurdukları üniversiteye dönüp görev yapmaya başlarlar.

 33. Suanda yukseklisansa basladim ve bu bursa doktora icin basvurmak istiyorum. O zaman alinan not ortalamasi yukseklisansin mi yoksa lisansin mi oluyor? Basvuru yapabilmem icin yukseklisansi bitirmem mi gerekiyor yoksa son yil basvuru yapabilir miyim?

 34. Merhabalar benim ales puanım 77 mezuniyet notum 2.85/4 bu sene mezun oldum acaba burslu olabilme ihtimalim nedir sizce?

 35. merhabalar, ben ylsy ye başvurmak istiyorum diplomamda, 100 üzerinden 69 4 üzerinden ise 2.20 seklinde iki puanım var. başvuru sartını sağlıyor muyum ?

 36. Yok mu bu konu hakkında bilgisi olan Lisans bitirme zamanının bir önemi var mı? Okul 1 seneden fazla uzatılmışsa bu programa başvuramıyor muyuz??

 37. Merhaba ylsy başvuru koşullarında lisans bitirme zamanı başlıklı bir konu var. Ben okulu 1.5 yıl uzattım. Bu durum başvurmamda engel mi diye soracaktım. Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

 38. benim lisans ortalamam 4 üzerinden 2,10 ve ALES puanım 91 ben bu koşullarda başvuru yapabiliyormuyum.lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 39. Temmuz sonu demissiniz başvurular için fakat ben ara ara baktığım halde bir bilgi göremedim gözden kaçırmış olabilir miyim yoksa başlamadi mi henüz başvurular ? Bir de başvurular meb in sayfasından yapılacak degik mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim

 40. meraba hocam ylsy başvurusu ne zaman başlıyor net bişey ögrenemedim netten ? geç kalmadım umarım

 41. merhabalar , ben eletrik-elektronik müh. mezunuyum ales=80 ve akademik ort=3.10 önümüzdeki başvurularda şansım nedir

 42. merhabalar , ben eletrik-elektronik müh. mezunuyum ales=80 ve akademik ort=3.10 önümüzdeki başvurularda şansım nedir bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 43. mrhb lar bizler 2014 ylys başvurularını internet üzerin den mi yapacağız ? Başvuru için herhangi bir şey gerekli mi acaba ….

    1. Merhaba, henüz tarih belli değil bu ay sonu olmasını bekliyoruz. ÖSYM’nin sitesinden takip edebilirsiniz.

 44. merhaba,
  iç mimarlık alanında sanatta yeterlik/doktora yapmış olanlar başvuru yapabilir mi?

 45. Benim bölümüm elektrik elektronik müh. Ales puanım 83.8 okul ortalama 2.89 sizce tahmini kazanma durumu nasıl??

 46. Ben son bir yıl öğrenim kredisi almıştım. Başvuru yapamaz mıyım burs aldığım için cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

 47. selam, ylsy ile yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum.haziranda iktisat mezuniyetimi elde edeceğim.şimdi sormak istediğim şu;yabancı dil yeterliliği olmayan adayları 6 aylık kursa tabi tutuyorlarmış,bu durumda ben asil olarak seçilmiş sayılıyorum ve 6 aylık eğitimin sonunda dil yeterliliğini sağladıysam tekrardan başvuru yapmaksızın ilgili ülkeye gidebiliyor muyum ?

 48. Yükseklisans öğrencilerinin programdan yararlanabilmesi için yurtdışında tekrar yükseklisans yapılması gerekiyor demişsiniz. Peki başvuruda lisans ortalaması mı yoksa buradaki yükseklisans ortalamasını mı kullanıcaz. Eğer lisanssa ben başvuru yapamıyorum çünkü..

 49. ”Daha önce resmi olarak devlet bursu almamış olmak” derken, Lisans öğreniminde aldığımız Başbakanlık bursu buna dahil mi?

 50. iki sorum olacak birincisi bilimsel hazırlıktaki öğrenciler başvuru yapabiliyor mu yani henüz yüksek lisans derslerine geçmeyen öğrenciler birde yüksek yapmak istediğimiz bölümleri kendimiz belirleyebiliyormuyuz örn:biyoloji mezunu öğrenci genetikte yapabiliyormu? şimdiden teşekkürler

 51. Doktora için gidebiliyor muyuz? Verilen ekteki formu ne zaman dolduracağız? Yüksek lisans da hazırlıktaydım bölüme yeni geçeceğim sıkıntı olur mu? Erasmusu kazandım seneye yurtdışında okuyacağım bunun ekstra bir getirisi olabilir mi veya gideceğim üniversite üzerinde devam edebilir miyim? yüksek lisans bittikten sonra iş garantisi var mı?

  1. Formu üniversiteler doldurucak siz Temmuz ayında kadroların açıklanamsını bekleyeceksiniz. Doktora için verilebilir verilmezse yurtdışında yeniden yüksek lisans yapmanız gerekecek. İş garantisi tabiki var kadro alıyorsunuz.

 52. ben bu sistemle ilgili hiç bir şey bilmiyorum yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum. japonya da yapmak istiyorum orada yapma imkanı var mı bu arada baktım ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum ve 2013 klavuzda yer alıyor bu senede yer alır mı ve başvuru tarihleri ne zaman mülakat ne zaman

  1. Bu sene hangi kadroların verileceği kesin değil ne yazık ki. Temmuz ayını beklemek lazım.

 53. Sinema TV doktoraya basvurcam..Ales puani 70 üzeri olursa hemen basvurabiliyor muyum?
  Ve nereye basvurcaz?
  Buradan okuyamazsam mail atar misiniz rica etsem..
  Tesekkur ederim 🙂

  1. Evet 70 üzeri olanlar başvuru yapabiliyor 🙂 Temmuz ayında ÖSYM kılavuz yayınlayacak oradan takip edeceğiz hep birlikte 😉

 54. Merhaba henüz Ales sınavına girmedim kasımda gireceğim fakat diğer kriterlerim uygun başvuru hakkım var mı acaba???

 55. Akademik ortalamam çok iyi fakat Ales ten 69.76.. aldım resmi olarak başvuru dahi yapamaz mıyım acaba?

 56. arkadaşlar başvuru nasıl yapılıyor..ek forma ne yazmak gerekiyor..yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar

 57. Merhaba Ales puanı hangi dönemlerde yapılan kabul edilecek belli mi ? Birde hiç bir not dönüşümü dikkate alınmayacaktır derken tam olarak ne demek istiyor mesela mezuniyet ortalaması 2.75 olan kişinin burdan alacağı puan 2.75*20/100 şeklinde mi hesaplanacak yoksa 100’lük sistemdeki karşıllığı esas alınıp %20’si alınacak emin olmak için soruyorum =)

  1. ALES sonuçları açıklanmasından itibaren 3 yıl geçerlidir, geçerli olanları YLYS’de kullanabilrisiniz. Baraj 2.50’dir.

 58. Ben marmara end. Müh. Mezunuyum.not ort. 2,03 ancak Abet(amerikan egitm sistemi)ne egitim gorduk.Yani ortlamam 100luk sisteme gore 70in ustunde.
  Başvurabilir miyim?

 59. Bizim üniversitede 2 farklı mezuniyet notu var transkript. Biri 71 diğeri 2.12 . Bn 71 ile başvursam bi sorun çıkar mı ?

 60. başvuru şartları ve kılavuz yayınlandı mı acaba? Duyurulardaki linke tıklayın diyor ama o linkte sadece excel dosyası var başvuru kılavuzu ve şartlarla ilgili bilgi yok. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

 61. İyi günler. Orman Endüstri Mühendisiyim. Lisans ortalamam 3.82 Ales puanım 72. Sizce kazanabilme şansım nasıl? İyi çalışmalar diliyorum.

 62. Merhaba 2014 ylsy 2014 icin mulakat basvurulari ne zaman basliyor ve basvuru tam olarak nereye yapiliyor. Acil yardim lutfennn!!!

  1. Bir aciliyeti yok hocam rahat olunuz 😀 Temmuz ayında başlayacak, ÖSYM kılavuz yayınlayacak. Diğer bilgileri BURADAN alabilirsiniz.

 63. merhaba,ylsy ile yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum.haziranda iktisat mezuniyetimi elde edeceğim.şimdi sormak istediğim şu;yabancı dil yeterliliği olmayan adayları 6 aylık kursa tabi tutuyorlarmış,bu durumda ben asil olarak seçilmiş sayılıyorum ve 6 aylık eğitimin sonunda dil yeterliliğini sağladıysam tekrardan başvuru yapmaksızın ilgili ülkeye gidebiliyor muyum ?

 64. Ben yüksek lisanstayım bitirmek üzereyim, bitirip başvurduğumda ve kabul edildiğimde doktoradan devam edebiliyor muyum, yoksa tekrar yüksek lisans yapmak zorunda mıyım?

  1. Yüksek lisans mezunu şartı olan kadrolar var ona başvuru yaparsanız doktoradan devam edersiniz aksi takdirde yurtdışında yeniden yüksek lisans yaparsınız.

   1. merhaba güz 2014 güz döneminde yapılan ales’ten sonra başvuru alınıyor mu yani yılda kaç defa başvuru alınıyor? ben 2015 ocakta mezun oluyorum ve hemen başvurmak istiyorum nasıl yapabilirim?

 65. Merhaba Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği yüksek lisans öğrencisiyim. YLSY programı ile yurt dışına gitmek istiyorum. Dönüşte atama yapılacak yerler konusunda ALES puanının yüksek olmasının bir avantajı var mı ? Yoksa rastgele mi göndermeler yapılıyor ? Birde not ortalaması 2.82/4 üzerinden Ales puanı ortalama ne kadar olmalıdır edindiğiniz tecrübelerden ? Gitme şansım yüzde kaçtır ? Çok tecrübesizim bu konuda şimdiden teşekkürler 🙂

 66. Sınav başvuru şartlarında alışık olduğumu YDS sınav şartını göremedim, gerçekten YDS şartı yok mu ? yoksa var mı ? Teşekkürler

 67. mülakat başvuru sonuçları açıklandıktan sonra mı yapılıyor eğer öyleyse tahmini ne zamana denk gelir mülakatlar, teşekkür ederim

 68. başvuru süreci tamamen internet üzerinden mi ilerliyor belge vs göndermemiz gerekiyor mu başvuru süresinde yurtdışında olmak engel olur mu

 69. kamu yönetimi açıköğretim mezunuyum benimde başvurma hakkım var mı hocam mezuniyet notum 80

 70. kendi üniversitemin not dönüşümünde 100lük sistemde 72 puan oluyor ama Yök’ün dönüşümünde 65in altında kalıyorum.Nasıl bir delilikse artık ylsy giremezmiyim ben şimdi. İşe yaramıosa üni dönüşümü ne ayak nie var :/

 71. Genel ortalamam 2.50nin altında kalıyor hiç şansım yok mu? Bu genel ortalama mezun olduktan sonra arttirilamaz mi ya:S

 72. merhaba,ben tarih bolumu mezunuyum ve ylsy programina basvurmak istiyorum.oratalamam yuzluk sistemde 85 puan alesim 81 puan sizce kabul edilme olasiligim var mi? 2014 basvurulari ne zaman aciklanir bilgisi olan var mi?

   1. Dil sinavini kendi imkanlarimla halledersem yurt disina gidisim ne zaman olur peki hocam

 73. g.antep üni. de ortalama işleri biraz garip. 2.50/4.00 yüzlük sistem de size göre 65 e denk geliyor, ama bizim transkiptimiz de 2.50, 75 e denk geliyor?. bu durum da başvuru da sadece yüzlük sistemde ki ortalamamızı kullanabilirmiyiz? yoksa hem yüzlük hem de 4 lük sistem olması mı gerekiyor ?

 74. iyi akşamlar hocam ben ylsy ile m.e.b. yetişkin eğitimini kazandım. sözlü sınav için transkıript diploma ve dil belgesini gönderdim ancak belge eksikliği nedeniyle reddedildiği yazıyor acaba başka hangi belgeler gerekli idi.

  1. Evet bir çok arkadaşımızda aynı durum söz konusu onlar da anlayamadı nedenini. Yarın MEB OGM ile görüşmeniz gerekiyor.

 75. benim alesim 80 en son yapılan . sınıf öğr. öğrencisiyim yüzlük sistemde de 75 falan gelir önümüzdeki sene için şansım nedir

 76. merhabalar hocam, ylsy’i kazandık diyelim ve dil puanım yeterli değil.bu sebeble önce dil kursuna gitmem gerekiyor.Fakat ben şuanda çalışmaktayım.Ve dil kursuna gitmeyim kendim geçmeyi kabul edersem, dili geçmek için verilen 1 yıllık sürede istifa etmeden dile çalışabilirmiyim? Yani 1 yıl sonunda dili geçebilirsem istifa etsem olur mu? (kursa gitmicem)

 77. mrb. 1)yüksek öğrenim kurumu adına gittiğimizde yüksek lisans ve doktora ikisini de yurt dışında mı yapıp dönmemiz gerekir. yoksa yüksek li. dışarda doktora Türkiye de olur mu
  2) diyelim yurtdışına gittik ve sonunda başarısız olduk bizi ne bekliyor
  3) kılavuzda yanınlanan yüksek öğrenim kurumu veya kamu kuruluşu bunlardan karışık seçim yapılıyormu seçerken göz önünde bulundurulması gereken şeyler neledir? yanıtlayabilen olursa çok sevinirim 🙂

 78. ekonometri bölümü mezunuyum sadece kendi mezun olduğum bölümden mi başvura yapabiliyorum ?

 79. ben rekreasyon mezunuyum ama bölümümle ilgili başvuru görünmüyo geçen senelerde kontenjanları nasıl görebiliyoruz acaba

 80. YLSY lisans mezunu biri olarak ilk önce bir üniversiteye başvuruyorum ve daha sonra üniversite tarafından kabul edilirsem YLSY programına gönderiliyorum. Geldikten sonra aynı üniversitede yüksek lisansını yapmış birisi olarak araştırma görevlisi oluyorum. Benim bu programdan anladığım bu. Doğrumudur acaba? Teşekkür ederim

  1. ÖSYM’ye başvuruyorsunuz Mülakat yapılıyor MEB adına yurtdışına gönderiliyorsunuz bitince de Üniversiteye kadrolu ıolarak dönüyorsunuz. Doktora da yapıcaksınız ayrıca.

 81. YLSY ile yurt dışında eğitim alan biri olarak, özlük hakların olmayışı ( sağlık vs gibi) – burs durumunun ülkedeki yaşam şartlarında asgari düzeyde olması ve memur statüsü veya araştrma görevlisi gibi bir ünvanınızın olmaması , gittiğiniz ülkede bursların geç yatması vb birçok sıkıntıdan dolayı istenen verimi verememktedir. ÖYP mi YLSY mi yie düşünen arkadaşlar için ÖYP yi kesinlikle tavsiye ederim

 82. ben yüksek lisansımı tamamladıktan sonra devlete olan borcum silinince istediğim bir işte çalışabilir miyim? yoksa devlet kadrosuna mı alınıyoruz

 83. hocam yüksek lisans mezunları için mezuniyet notu yüksek lisans mezuniyet notu mu yoksa lisans mezuniyet notu mu esas alınacak?

 84. Eşimizi de götürebiliyormuyuz?Halen memur olarak çalışmakta olanlar için özel bir durum varmı?

  1. Burslu statüde oluyorsunuz, kamu görevlisinin özlük hakları kullanmıyor, dolayısı ile dediğiniz zor.

 85. YLSY bittikten sonraki dönemde akademisyen anlamında kadrodan devam edilebiliyor mu? Çünkü sadece burslu oluyorsun. bunun devamındaki zorunlu çalışma sürecinde maaş durumu vs. alınabiliyor mu? Teşekkürler… (Yani kısaca bu YLYS bizi nereye götürür?)

  1. Doktora bitince dönüyorsunuz dr. araştırma görevlisi oluyorsunuz. Tabiki maaş alıyorsunuz, prof.luğa kadar yolu var.

 86. YLYS e yükseklisans’ı bitmiş veya doktoraya başlamak üzere olanlar da başvurabiliyor mu?

 87. mrb. bn inigiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ales puanım83 küsür okul puanım 84 yds puanım 86 sızce ylsye alınma şansım nedır .Ha bide bizim bölümden cok alım yapıolarmı yanı bı fıkrınız varmı

  1. MEB bu konuda olabildiğince az bilgi veriyor, YÖK’e devredilmesi söz konusu olduğu için ilgilenmediler sonra devredilmedi ve yeniden alım yapıyorlar o yüzden bu dönem için bilgimiz var ama sonrası için net bilgi yok alım devam edecek ama yazın olur mu bilmiyoruz.

  1. Kadrolar açlında görülebilir hangi bölümlerden alınacağı BURADAN eski puanlara bakıp bölümler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu