GündemSlayt HaberYLSY

YLSY 2013 Sonbahar Tercih Kılavuzu Yayınlandı

2013 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY): Adaylardan Tercih Alınması

2013 yılında 1416 Sayılı Kanun kapsamında yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek amacıyla gönderilecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri için adaylardan tercih alınacaktır.

Yurt dışında lisansüstü öğrenimi görmek üzere tercih yapacak adaylar, tercihlerini 22-30 Kasım 2013 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapacaklardır.

 

2013-YLSY Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların ekte bulunan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

YLSY Nedir?

 

YLSY  Sıkça Sorulan Sorular

2013-YLSY KILAVUZU

 

blank YLSY Tercih ve Soru/Cevap Forumu

İlgili Makaleler

80 Yorum

 1. Hocam meraba ben tarih Lisans mezunuyum yurtdışı eğitim almak istiyorum yani ylsy ile. ortalamam 3.32 ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz şimdiden teşekkürler

  1. Bir çok alan için kadro veriliyor bunu da geçmiş yılların kılavuzlarına bakarak görebilirsiniz.

 2. merhaba hocam;

  2013 başvuru kılavuzunu inceledim ama su konu hakkında bir şey bulamadım hocam.askerliğimi yaptım.lisans not ortalamam 2.49=64.76.ama yüksek lisans mezunuyum.sormak istediğim şu; bu programla yurt dısına doktora yapabilir miyim tabi bölümümün tercih listesinde olması sartıyla ve yüksek lisans not ortalamamı kullanabilir miyim?

  1. Ne yazık ki hayır hocam lisans notunun 2.50 veya üstü olmalı bu program için.

 3. 2014 yılında tekrar yeni bir alım olacak mı ylsy programında? Bi yerde Temmuz gibi bir zaman gördüm yanlış mı acaba?

 4. merhaba ben tercıh yapılan alanlara baktım fakat güzel sanatlar ile ilgili bir bölüm yok tercih yapamıyor mu güzel sanat fakültesi öğrencileri

 5. Hocam Meb’te öğretmenim ben sözlü sınava çağrıldım. İstifa ettiğimde ve programı başarısızlıkla bitirisem döndüğümde tablo nasıl olur tekrardan aynı görevimde çalışabilir miyim? Birde bu eğitiminin süresi ne kadardır?

 6. Hocam Tpao kadroları için eğitim dönüşünde hangi ilde çalışacağımı nereden bilebilirim ? Kesin bilgiye ne zaman veya nereden ulaşabilirim ? Teşekkürler.

 7. MEB’de çalışan personeller programa kabul edilirlerse yurt dışında MEB’den maaş almaya devam edecekler mi ? Yoksa maaşsız olarak görevlendirilecekler mi ?

  1. Resmi burslu olarak görevlendirilen kamu görevlileri istifa etmek zorundadır. Kurum ayrımı yok.

   “Programlara yerleştirilen adaylardan resmi bir görevde çalışanların yurt içinde ya da yurt dışında
   öğrenimlerine başlamadan önce görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir.”

 8. başvuru yaparken askerlik durumuna ne yazıyoruz? sevk terhisli sevk terhissiz ne anlama geliyor acaba.. benim 2014 e kadar tecilli . hangi seçeneği işaretlemem gerekiyor?

 9. milli eğitim bakanlığındaki kadrolar için hem yuksek hem doktora yapıp döndükten sonra bakanlıkta mı çalışmamız gerekiyor yoksa başka bir yere gönderebilirler mi?

 10. Bu kadar büyük bir şerefsizlik olmaz ! Allah belanızı versın artık bunu burda dedirttiniz bana ! 1 tane sınema tv yok ıletısım fakultelerını al çöpe at zaten… 2 tane yer vermıssınız onuda EŞİT AGIRLIKTAN alıyorsunuz bu kdar salk ve ahmaksınız ıste

  1. Neden olsun ki Devletin aydına değil kendilerine oy verecek koyuncuklara ihtiyacı var…

 11. yurtdışı eğitimi dönüşünde hangi üniversitelerde olunuyor.Onun listesi falan yokmu? Pek bilgim yokta bu konuda

   1. hocam şimdi burada üniversiteyi seçtik ya, bu üniversite bizi yurtdısı donusunde kendi bunyesinde calıstırmayacak mı?

 12. Merhaba akademikportal, ben 4. sınıf öğrencisiyim ve inşallah haziran 2014 te mezun olacağım bu programa başvuru hakkım var mıdır ? yani başvuru şartında şöyle yazıyor:

  b) Başvuru tarihi bitimine kadar tercih edeceği programın ait olduğu alanda, en az dört yıllık
  fakülte /yüksekokul mezunu olmak (Yurt dışında bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların
  denklik işlemlerini başvuru tarihinden önce tamamlaması gerekmektedir.),

  Şimdi burada yer alan başvuru tarihine kadar mezun olmak derken bu tercih süresinin başvurusunu mu belirtmektedir yoksa yurt dışındaki üniversiteye kayıt zamanını mı belirtmektedir ?
  Çünkü 1 yıl dil eğitimini de göz önüne alırsak çoktan mezun olmuş oluyorum. Sitenizde paylaşmış olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

 13. yüksek lisans için gidip doktoraya devam edilebiliniyor mu peki uzmanlık seçersek sadece üniversite olanlarda mı doktora var?

 14. Bu MEB kadroları ne oluyor onu anlamadım ben. Ankara’da mı çalışacak o kişiler??ve hangi pozisyonda çalışacaklar bilen var mı arkadaşlar??

  1. 81 ilin herhangi birinde olabilir. MEB taşra teşkilatı olan bir kuruluş, normalde uzman olarak başlar ama memur olarak da başlattıkları görülmüştür.

   1. O zaman pek bir cazibesi yok bu kadronun anlaşılan. Ne olacağı belirsiz çünkü..

  1. Tüm tablolara bakıcaksınız kendi bölümünüzü arayacaksınız hepsi farklı kurumlar.

  1. Dİl kursu veriliyor 6 ay ve kazanırsanız istifa etmeni lazım. ALES, Okul ort. ve mülakat gerekli sadece.

 15. İletişim Fakülteleri oldum olası sözelcidir ama gel gelelim burda sayısal bile isteyen var. Resmen saçmalık. 4 senelik üni hayatımda tek bir sayısal dersim bile olmadı.

 16. arkadaşlar ösym tercih sonuçlarını, tercih süresinin bitiminden ne kadar sonra açıklıyor?

 17. sözel alesi kullanamayan sözelciler, bu ne saçmalıktır yahu, ulusların, kamu yönetiminin tarihe başvurabilmeleri nedir, hadi başvuruyorlar sözel puanları kullandır. eşit ağırlık nedir. tarihçileri eşit ağırlıkla mı aldınız üniye be dengesizler.

 18. Adam Tarih bölümünden alıcam diyor ama aleste ea istiyo. 92 puan ales, 3.5 ortalama ile başvuramıyoz. Ama alıştık artık meb in yök ün ösym nin uygulamalarına. sayısal istese bile şaşırmam 😀

 19. merhaba sayın yetkili,

  Ölçme değerlendirme , eğitim ekonomisi vb. gibi eğitim ile ilgili bölümlere eğitim fakültesi mezunları yazıyor teknik eğitim mezunları bu ilanlara başvurabilir mi. Mantıken başvuru yapabilmeliler çünkü Teknik Eğitim Fakültesi mezunu diye geçiyor ve öğretmenlik mezunuyuz sonuçta .?
  ama dikkatimi çeken birşey ise sadece bir ilanda Açıkça teknik ve mesleki eğitim fakültesi mezunları yazılmış. Yani eğitim fakültesi mezunlarına Teknik EĞİTİM LİLER dahil değil mi acaba ?

  1. Eğitim fakültesi mezunu ilanına Teknik eğitim fakültesi mezunları başvuramıyor. Yıllardır çözülmeyen bir sorun bu, ama TEF yazan yerlere başvurabilmeniz gerekir. MEB’i aramanızı tavsiye ederim.

 20. senet yükümlülüğü hakkında bir bilgisi olan var mı ne kadarlık bir senet imzalanıyor

 21. kont. da öğretmenlik yazıyor fen edebiyat mezunu olup formasyon alan biride basvurabilirmi acaba?

  1. Bölümü öğretmelik istiyorlar, öğretmenlik yapabilmeniz kadro şartını karşılamıyor maalesef.

 22. Hocam başka alandan tercih yapabiliyormuyuz ? ben ziraat mühendisiyim bitki koruma okudum. ziraatin diğer alt dallarından basvurabılır mıyım ;? teşekkürler

 23. yüksek lisansa bu dönem başladım, bu programa başvurmam için bir engel midir? Yani başvurdum bu burstan yararlanma hakkı kazandım, buradaki programı bırakıp YLSY’ ye devam etme şansım olur mu?

 24. 2010 ilkbahar ales puanımı muhtemel bir öyp 2013 Aralık atamasında kullanabilir miyim?

 25. Öyp de böyle, ylsy de böyle. Adam başka bölümden kabul alabiliyorsa demek ki bir kabiliyeti var bu konuda. Niye illa lisansına bakıyorlar anlamıyorum. Devlet mantığı hiç değişmeyecek.

 26. şuan 4, sınıftayım yüksek lisans için başvurabilir miyim? bursları aldığımızda borçlanıyor muyuz?

 27. hocam merhaba, şuan yurt içinde yüksek lisans yapan birisi bu bursa başvurabilir mi ? başvursa avantajı/dezavantajı ne olur ? bilgi verirseniz sevinirim

   1. Buradaki yüksek lisanstan vaz mı geçmek gerekir? Şu an tez aşamasındayım. Başka bir sorum da illa ki yabancı dil kursunu ingilizce üzerine mi almak zorundayım? Örneğin gideceğim ülke Almanya ama eğitim dili ingilizce olsa almanca dil kursu alma şansım olur mu?

    1. Toefl istendiği için Almanca yok kurslarda. Lisans mezunu olarak başvurursanız yüksek lisansınız aynı alandan da değilse kabul edilmez sormanız lazım.

 28. sözel kadrolarında ales EA puanı isteniyor. bir yanlışlık olmalı. bilginiz var mı bu konuda?

 29. YLSY’yi tercih ettik ve kazandık ancak Aralık’ta olması muhtemel ÖYP ile de güzel bir yere gittik ve ÖYP de karar kıldık buna olumsuz bir etkisi olur mu ?

 30. Biz ettik siz etmeyin gelmeyin arkadas rezil olan cok ha ben memnun olan kesime girerim diyorsaniz buyrun gelin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu