Slayt Haber

Yılın Bilim İnsanı Ödülü Bingöl Üniversitesine

2013 yılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne, malzeme bilimi ve enerji alanında bilime yapmış olduğu önemli katkılardan dolayı, Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Genel Sekreteri Doç. Dr. Ramazan Solmaz layık görüldü.

 

Hedefi 38 yaş altında genç bilim insanı ve mühendisler olan Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün seçici kurul üyeleri, bu yıl Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun’un önerileri ile 5 farklı kurumdan belirlendi. Belirlenen Seçici Kurul üyeleri 23 Nisan tarihinde2013 yılı Genç Bilim İnsanlarını seçmek üzere toplandı. Toplam 75 akademisyenin başvurduğu Genç Bilim İnsanı Ödülü, bilime katkı, bilimin yayılmasına katkı ve bilimin toplum yararına kullanılmasına katkı açılarından değerlendirildi. Seçici kurul tarafından başvuruların kalitesiniçok yüksek bulunduğu ve çok iyi bilim insanları içinden zor seçim yapıldığı ödül için yapılandeğerlendirmelerde Doç. Dr. Ramazan Solmaz, özellikle malzeme bilimi ve enerji alanında bilime yapmış olduğu önemli katkılar dolayısı ile Temel Bilimler Kimya alanında 2013 yılı Genç Bilim İnsanı seçilerek Bingöl Üniversitesi’nin adını altın harflerle yazdırdı. Ödülün, 26 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da yapılacak törenle Doç. Dr. Ramazan Solmaz’a sunulacağı bildirildi.

 

Daha önce uluslararası düzeyde Kurt Schwabe, Electrochimica Acta Top Cited Article, Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects Top Cited Author gibi ödüllere layık görülen Dr. Solmaz, halen uluslararası düzeyde International Journal of Hydrogen Energy, ISRN Corrosion, International Journal of Corrosion ve Journal of Materials and Environmental Science bilimsel dergilerde editör, editorial board member olarak görev almaktadır.

Kaynak: İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu