GündemManşet Haber

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin Temeli Atılıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ),yükseköğrenimin altyapı ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürüttüğü çalışmalara hız verdi. 14 üniversite projesini uygulamaya koyan TOKİ, uluslararası bir bilim merkezine dönüşecek, 40 bin öğrenci kapasiteli olması planlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ihalesini tamamlayarak yüklenici firma ile sözleşme imzaladı.

TOKİ, eğitime destek amacıyla okullar, kütüphaneler, spor salonları, yurtlar, pansiyonlar, sevgi evleri, engelsiz yaşam merkezleri inşa ediyor. Sağlık alanında ise hastaneler ve sağlık ocakları yapıyor. İdare, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının temini amacıyla da Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde 56 bin 517 öğrenci kapasiteli 163 yurt ve pansiyon projesi uyguladı.

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİNİN TEMELİ ATILIYOR

Ankara’nın Çubuk ilçesinde Esenboğa Havalimanı’na yaklaşık 4,5 kilometre mesafede kurulacak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsü Selçuklu Mimarisinde tasarlandı. Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında güçlü bir araştırma üniversitesi olacak şekilde yapılandırılacak üniversitede toplamda 12 fakültenin kurulması planlanıyor. Kampüste ilk aşamada, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Doğa ve Mühendislik Fakültesi, laboratuvarlar binası ve teknik bina gibi yapıların ihalesi gerçekleştirildi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yeni kampüsü 3 bin 500 dönüm alan üzerine inşa edilecek. Kampüs arazisinde bin 500 dönüm yapılaşma için ayrıldı. Bu alanda, üniversitenin akademik ve idari birimleri bulunacak. Kalan arazi ise “gelişme bölgeleri, rekreasyon alanları, sosyal yaşam ve ormanlık bölgeler” olarak değerlendirilecek. Kampüs sınırları içerisinde, ormanlaştırılacak alanlar için yaklaşık 450 dönüm ayrıldı.

ÖĞRENCİLERE MODERN KAMPÜS, YURT VE PANSİYON

TOKİ, yükseköğrenimin modern şartlarda yapılması amacıyla protokoller kapsamında; Batman, Bartın, Yozgat Bozok, Celal Bayar, Gazi (2 adet), Giresun, Hakkari, Kırşehir Ahi Evran, Konya Necmettin Erbakan, Şırnak, Tunceli, Zonguldak Bülent Ecevit ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitelerinin inşaat uygulamalarını yürütüyor.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ali, diğer Ali, sizin gibilere göre hiç yatırım olmasın…Sanki bu HAcettepe, Gazi eskiden çok iyiydi de şimdi mi bozuldu…Sizin gibiler ne hizmetten anlar ne de dünyadan.

    1. eskiden yine elle tutulur yanları vardı şimdi yıldırım beyazıtın açılması demek bu okulları daha ileriye taşımaktansa daha geriye götürecektir daha kaliteli gibi gözüküyor yıldırım beyazıt tamam yatırım yapılsın ama eğitimide sıkı olsun hacettepe gazi ingilizce eğitim veremediklerinden bu haldeler ben orda okudum çok iyi biliyorum . yani kısacası yatırım yapılsın ama eğitimide sıkı tutulsun bina kampüs yapıp bırakılmasın.

  2. Sanki bana mit yapacaklar zaten ankarada hacettepe gazi ankara gibi vasıfsız okullar var gelen geçen giriyo buralara hiçbir özelliği kalmadı şimdi hepside türkçeye geçmiş insanları boş umutlarla çekip işsiz mezun ederler odtü itü boğaziiçi mezunu değilseniz hiçbir öneminiz yok. yıldırım beyazıtmış harcasınlar trilyonları tamam ama adam gibi ing eğitim olsun imkanlar olsun böyle caf caflı binalarla olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu