GündemSlayt Haber

Her Yıl 15 Bin Doktoralı Gerekiyor

YÖK, yükseköğretim sistemini mercek altına aldı. Okullaşma yüzde 75’e çıktı. Öğretim elemanı ise aynı hızla yükselmedi. Devlet üniversitelerinde öğretim üyesi başına 51 öğrenci düşüyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya, ‘Büyüme, Kalite, Uluslararasılaşma: Türkiye Yükseköğretim İçin Bir Yol Haritası’ başlıklı bir rapor hazırladı. Çetinsaya iki yılda hazırladığı raporda, yükseköğretim sisteminin son 30 yılını ele aldı, gelecek 10 yıllık süreçte yapılması gerekenleri yazdı.

Rapora göre Türkiye’de yükseköğretim son 30 yılda olağanüstü bir büyüme gösterdi. Ancak öğrenci ve üniversite sayısının hızlı artışına karşın öğretim elemanı sayısı yeterli oranda artmadı. Raporda öğretim üyesi açığının yanı sıra bölgelere ve illere göre öğretim üyesi dağılımındaki eşitsizliğe de dikkat çekildi.

YÖK’ün verilerine göre Türkiye’nin yükseköğretim karnesinde bazı rakamlar şöyle:

Türkiye’de 5.5 milyon üniversitesi öğrencisi, 141 bin de öğretim elemanı var.

Üniversite öğrencilerinin yüzde 47’si açıköğretim sisteminde. Bu oranın yüzde 20’lere çekilmesi gerekiyor.

Üniversite sayısı 174’e yükseldi. Yükseköğretimde net okullaşma oranı 1995 yılında yüzde 9’ken, bugün bu rakam yüzde 40’a yükseldi. Brüt okullaşma oranı ise yüzde 75.

Devlet üniversitelerinde öğretim elemanı başına 22, öğretim üyesi başına 51 öğrenci düşüyor.

Vakıf üniversitelerinde ise öğretim elemanı başına 16, öğretim üyesi başına 37 öğrenci var.

blank

Her yıl 18 bin 500 öğretim elemanı işe alınmalı

Türkiye’nin öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı bakımından OECD ortalaması olan 16’ya ulaşabilmesi için, 20 bini doktoralı olmak üzere yaklaşık 45 bin öğretim elemanına ihtiyacı var.

Önümüzdeki beş yıl boyunca her yıl yaklaşık 18 bin 500 öğretim elemanı sisteme dahil edilmeli.

Her yıl 15 bin doktoralı lazım

Türkiye’de yılda yaklaşık 4 bin 500 civarında doktora mezunu verilirken, ABD’de 61 bin, Rusya’da 27 bin, Almanya’da 25 bin, Japonya ve Birleşik Krallık’ta 17 bin civarında doktora mezunu veriliyor.

Türkiye’nin her yıl 15 bin doktora mezununa ihtiyacı var.

blank

Bölgeler arası dengesizlik

Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgeleri, Türkiye’deki öğretim elemanlarının toplam yüzde 72’sini istihdam ediyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun bazı illeriyle Güneydoğu Anadolu bölgesindeki üniversiteler öğretim elemanı bulmakta zorluk çekiyorlar.

Türkiye’nin nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Güneydoğu Anadolu’da çalışan profesörlerin sayısı, Türkiye’de çalışan profesör sayısının sadece yüzde 2.5’ini oluşturuyor. Doğu Anadolu’da bu oran yüzde 5.9, Karadeniz’de yüzde 5.5, Akdeniz’de yüzde 6.1.

Nitelikli yayın sayısı azaldı

Türkiye merkezli yayınların bütün dünyadaki yayınlar içindeki payı 1990’da yüzde 0.17’yken 2012’de 1.82 oldu. Ancak niteliğin ölçütü olarak kabul edilen atıf sayıları düştü. 2006’da 151 bin yayına atıf yapılırken bu rakam 2012’de 16 bine düştü.

Türkiye, dünya akademik yayın sayısı sıralamalarında 30 ülke arasında 20. sırada

Türkiye bilimsel yayınların etki değeri bakımından 37. sırada.

Yabancı öğretim üyesinde Bilkent birinci

Uluslararası öğrenci sayısı 2006’da 16 binken bu sayı 2014’te 55 bine yükseldi.

Türkiye’de 2800’ü aşkın uluslararası öğretim elemanı bulunuyor. Yabancı öğretim elemanı en fazla olan ilk beş üniversite Bilkent, Yeditepe, Fatih, Koç, İstanbul Teknik Üniversitesi.

Öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının en fazla olduğu bilim alanları 33 öğrenciyle uygulamalı sosyal bilimler (siyaset bilimi, iktisadi bilimler, işletme…), 31 öğrenciyle sosyal bilimler, 15 öğrenciyle matematik ve fen bilimleri.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 90 ea ales puanım, 95 yds puanım var. Sosyoloji doktora öğrencisiyim. Buyrun ben bekliyorum, puan da var. Hadi ihtiyacınız varsa atayın beni. Daha ne yapmam lazım? Yök başkanı sürekli masal anlatıyor. Madem bu kadar doktoralıya ihtiyacınız var, neden halihazırda doktora yapanlar işsiz güçsüz sefil halde?

  2. o kadar işsiz lisans ve yüksek lisans mezunu var memlekette.Adamlar güvenlik görevlisi,polis veya pazarda tezgahtarlık yapacağına bu mezunlara doktora vasıtasıyla iş imkanı sağla o zaman.Hem işsizlik,depresyondaki üniversite mezunu sayısı azalır hem de doktora yapmış adama olan senin ihtiyacın görülür.BU ADAMLAR SENİN AÇTIĞIN ÜNİVERSİTELERDEN,SENİN 70 ÜZERİ ALES PUANI OLDUĞU İÇİN ATANAN ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN ELİNDEN YETİŞTİ.NİTELİKLERİNE GÜVENMİYORSAN BU YETİŞEN ELEMANLARIN,NİYE AÇTIN BUNCA ÜNİVERSİTEY, VE NİYE HER AY MAAŞ ÖDÜYORSUN GÜVENMEDİĞİN BU ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNE EĞER MESELE HERKESTEN AKADEMİK PERSONEL OLMAZ DİYORSAN.

    İŞ GARANTİLİ DOKTORA YAPTIR BU LİSANS VE MASTER MEZUNU BOŞ GEZEN MİLYONA YAKIN YETİŞTİRDİĞİN ADAMLARA,EĞER İHTİYACIN VARSA DOKTORA YAPACAK ADAMA.BİRAZ DA SEN KOY ELİNİ TAŞIN ALTINA DEVLET OLARAK.HEP VATANDAŞTAN BEKLEME ..VATANDAŞ YAPTI MASTERINI DOKTORASINI YAPAN ONLAR DA MAGDUR.SAKSI GİBİ DURUYORLAR EVLERINDE…

  3. bunun tek bir yolu var yds 50 puan olmalı. Araştırma Görevlisi alımında 50 hatta TUS da 50 doktora dil puanı neden 55 hala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu