Akademik Personel | 17 Ekim 2019, Perşembe

Yerli Akü Üretimi Yolda

27 Ocak 2017
Yerli Akü Üretimi Yolda
       

Neşe Gök, Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil üretme projesine İnci Holding olarak ürettikleri akülerle destek olacaklarını ve yerli otomobil üretme projesinin yakından takipçisi olduklarını ifade etti.

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Neşe Gök, yerli elektrikli otomobil üretme hedefine akü üreterek destek olacaklarını ve elektrikli akülerin yaygınlaşmaya başlamasıyla araç için akünün motordan daha önemli hale geleceğini söyledi. Akü üretme çalışmalarının olduğunu bu konuyla ilgili gelişmelerin takipçisi olduklarını ifade etti.

Neşe Gök, 2015 yılının sonlarında İnci Akü olarak Japon GS Yuassa ile yapılan ortaklığından oluşan İnci Akü GS Yuassa firmasıyla birlikte yatırım yapma ve büyüme hedefleriyle yola çıkıldığını beş yıl içinde toplam 200.000.000 liralık yatırım hedeflediklerini ifade etti.

Gök, 2016 yılında yatırım yapmaya başlanıldığının, starter ve endüstriyel akü türleri için fabrikalarını yenilediklerini söyledi. Yatırımlar bittiğinde kapasite ve iş alanlarını iki katına çıkartılacağını söyledi.

Aküde 100 Yıl Aynı Teknoloji Kullanıldı

Neşe Gök, Türkiye’deki akü alanında ilk Ar-Ge merkezi kurduklarını ifade etti. Japon GS Yuasa firmasıyla ortaklık kurulduktan, elektikli ve hibrit araçların piyasaya sürülmesiyle yeni nesil akü üretmenin söz konusu olacağını söyledi.

Gök, Türkiye’de 100 yıldır aynı teknolojide akü üretildiğini, son on yıl içinde ise araç sektöründeki yeniliklerle akü sektöründe de büyük ve köklü değişimlerin olduğunu, yüz yıl boyunca süregelen akü üretme şeklinin değişmesi gerektiğini söyledi. Elektrikli araçların ortaya çıkmasıyla akü otomotiv sektörü için daha önemli hale geldiğini hatta motordan daha önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Elektrikli Araç Üretilmesi Halinde Yatırım Yapabiliriz

Gök, elektrikli araçlar için akü üretme üzerine çalışmalarının olduğunu ve bu alandaki gelişmelerin yakından takipçisi olduğunu söyledi. Türkiye’de elektrikli araç üretildiği taktirde Türkiye’ye Japonya’dan akü getirilebileceğini ifade etti. Ayrıca elektrikli araçların seri üretimi halinde yatırım yapabileceklerini ifade etti.

AA