Akademik Personel | 29 Ocak 2021, Cuma

Yeni Tıp Fakültesi Açılmasına Tepki

14 Nisan 2014
Yeni Tıp Fakültesi Açılmasına Tepki
       

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Genel Başkanı Eren Halaç, altyapı hazırlanmadan yeni tıp fakülteleri açılmamasını istedi.

Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi’nde Türk Diş Hekimleri Birliği Öğrenci Kolu, Türkiye Diyetisyen Öğrenci Komisyonu, Türk Eczacıları Birliği Gençlik Komisyonu, Türkiye Fizyoterapistler Derneği Gençlik Komisyonu, Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Komisyonu Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu adına Dünya Sağlık Haftası nedeniyle açıklama yapan Eren Halaç, tıp öğrencilerinin karşılaştığı sorunların, ülkedeki sağlık hizmetlerini de olumsuz etkilediğini söyledi. Mevcut yasal düzenlemelerle kontenjanların ve fakültelerin kontrolsüzce arttığını belirten Halaç, “Bu durum biz öğrencileri kaygılandırıyor. Kaygının sebebi sunulan eğitim olanaklarının, artan öğrenci sayısının ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde genişletilememesi. Akademisyen ve fiziki şart yeterlilikleri aranmadan açılan fakülteler, alanında yetkin olmayan sağlık çalışanlarının ve akademisyenlerin yetişmesine yol açıyor. Buna ek olarak, var olan az sayıda akademik personelin ise özlük haklarıyla ilgili ciddi sorunları bulunuyor. Sağlık öğrencileri olarak tüm bu sorunlar karşısında yılmadan çözüm önerileri üretmek için çabalıyoruz” dedi.

Bu sorunları genç beyinler çözebilir

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi de olan Halaç, görev bilinci yüksek gençler olarak, ellerini taşın altına koymaları gerektiğine inandıklarının altını çizerek şöyle konuştu:
“Farkındayız ki yıllardır süre gelen bu kemikleşmiş sorunları ancak dinamik, küresel, vizyon sahibi, düşünen genç beyinler çözebilir. Gençliğimizden gelen cesaretimiz, dinamizmimiz ile yeni şeyler deneme merakımız, üniversite sıralarından başlayıp kliniklerimize taşınacak ve ülkemizdeki mevcut sistemin gelişimini dünya standartlarına ulaşacak şekilde ivmelendirecek. Tüm bunların ışığında elimizdeki gücümüz ve özgüvenimizle ülkemizdeki sağlık hizmetinin kalitesini en yüksek seviyede tutmak, nitelikli sağlık hizmetini yurdun her bir yanında ulaşılabilir kılmak, uluslararası düzeyde imrenilecek sağlık eğitim standartlarını yakalamak ve başarılı bir sağlık politikası üretmek bizlerin en önemli misyonları olacak. Sağlık hakkı, bireyin en temel haklarından biri. Bireyin bu hakkının sonuna kadar korunması yolunda birlik ve beraberliğimizin ülkemizde ve dünyada fark yaratacağı güzel günler görme umuduyla, Dünya Sağlık Haftası’nı kutluyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler