Akademik Personel | 24 Mayıs 2018, Perşembe

Yeni İÜ Rektörü’nden İlk Açıklama: Atanma Süreci Kanunlara Uygun

Yeni İÜ Rektörü’nden İlk Açıklama: Atanma Süreci Kanunlara Uygun
       

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) yeni Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak atandıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada kanunlara uygun atandığına vurgu yaparak, “İstanbul Üniversitesi Rektörü Atanma Süreci kanunlarımızda belirtildiği şekilde gerçekleşmiş ve bu sürecin sonunda 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunuyorum” dedi.

Üniversitede yapılan seçimlerde 908 oy alarak ikinci sırada yer alan ve YÖKtarafından Cumhurbaşkanlığ’na gönderilen listede birinci sırada bulunan Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne atandıktan sonra ik açıklamasını yaptı. Destek verenlere teşekkür ederek, yapmayı planladığı çalışmaları özetleyen Prof. Dr. Ak, atanmasını şöyle açıkladı:
“İstanbul Üniversitesi Rektörü Atanma Süreci kanunlarımızda belirtildiği şekilde gerçekleşmiş ve bu sürecin sonunda 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunuyorum.”

İstanbul Üniversitesi’nde Tepki: Cumhurbaşkanı Sandığa Saygıyı Hiçe Saydı

Prof. Dr. Mahmut Ak’ın açıklaması şöyle:
İstanbul Üniversitesi, bilime ve eğitime yaptığı katkılarla dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Bu başarının arkasında, toplumun üniversitelerden beklentilerinin giderek arttığı ve ülkelerin kalkınmasında en büyük sorumluluklardan birisinin üniversitelere düştüğü bilinciyle tüm mensuplarımızın bilimsel araştırma, eğitim ve toplumsal hizmet çalışmalarına odaklanması yatıyor. Elde ettiği başarılarla yetinmeyen üniversitemiz mensupları, kendilerine daha yüksek hedefler koyarak çalışmalarına devam ediyor.

İstanbul ve Galatasaray Üniversitesi Dahil 6 Üniversitenin Rektörleri Atandı

TÜM GÜCÜMLE ÇALIŞTIM

Akademik kariyerimin her aşamasında üniversitemizin bilimsel araştırma, eğitim ve toplumsal hizmet işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için tüm gücümle çalıştım. Farklı düşüncelerin üniversitelerin en büyük zenginliği olduğunun bilinciyle, mensuplarımızın tüm platformlarda fikirlerini özgürce ifade edebilmesi ve çalışmalarını yürütebilmesi için gerekli tüm olanakları ve desteği sağlama gayreti içerisinde oldum. Çünkü yeni bilgilerin ve yeni projelerin ancak farklı fikirlerin bir arada olduğu özgür ortamlarda ortaya çıkabileceğine inanıyorum.

SÜREÇ KANUNLARA UYGUN

‘İstanbul Üniversitesi Rektörü Atanma Süreci’ kanunlarımızda belirtildiği şekilde gerçekleşmiş ve bu sürecin sonunda 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunuyorum.
Bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için tüm gayretimle çalışacağım. İstanbul Üniversitesi’nin dünyanın en iyi üniversiteleri listelerinde daha da üst sıralara çıkması; öğretim üyelerimizin bilimsel araştırma ve girişimci projelerinin daha fazla desteklenmesi; “öğrenen” odaklı çağdaş eğitim yöntemlerinin yaygınlaştırılması; topluma sunduğumuz hizmetlerin en iyi şekilde yürütülmesi; proje aşamasında veya devam etmekte olan inşaat, restorasyon, yenileme ve diğer tüm altyapı çalışmalarının tamamlanması; akademik ve idari personelimizin çağdaş ortamlarda çalışmalarını yürütmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için gerekli tüm çalışmaları birlikte yapacağız.

‘ÖZERK ÜNİVERSİTE’ VURGUSU

İsteğimiz İstanbul Üniversitesi’nde “Çeşitliliği destekleyen yönetim felsefesi”nin ve “şeffaf, hesap veren, saygın ve özerk üniversite” anlayışının devam etmesi ve İstanbul Üniversitesi’nde şu konuların öncelikli olduğu bir yönetim anlayışının sergilenmesidir;
– Akademik Özgürlük
– Tüm Paydaşlarla İşbirliğine Açık Bir Yönetim Anlayışı
– Araştırma- Geliştirme (AR-GE) Faaliyetleri ve İnovasyon
– Üniversite-Sanayi İşbirliği
– Uluslararasılaşma
– E-Dönüşüm
– Öğrenen Odaklı Eğitim Çalışmaları
– Toplumla Bütünleşme
– Fiziksel Alt Yapının Yenilenmesi
– Akademik ve İdari Personelimizin Yaşam Standartlarının Yükseltilmesi

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER