Akademik Personel | 22 Haziran 2021, Salı

Yeditepe Üniversitesi İsrafı Önleyen Akıllı Aparat Geliştirdi

Yeditepe Üniversitesi İsrafı Önleyen Akıllı Aparat Geliştirdi
       

Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Topaloğlu, sağlıklı gıda için takip yapan ve israfı önleyen akıllı kutu (aparat) geliştirdi.

Yeditepe Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, marketlerde ısınması halinde sağlık açısından risk oluşturabilecek kasap, şarküteri, balık ürünleri kasaya gelmeden ve ödemesi yapılmadan mağaza içerisinde başka reyonlarda kalabiliyor. Çoğunlukla da kritik sıcaklık değerini aştıktan ve uzun süre o değerde kaldıktan sonra reyon görevlileri tarafından tespit edilebilen bu ürünler çeşitli sağlık sorunlarına ve ürün israfına neden olabiliyor.

Topaloğlu, reyonlarda bulunan ürünlerin soğuk veya sıcak kaldığından emin olunmasını sağlamak amacıyla bir sistem geliştirdiklerini belirterek, bir ürünün markette olması gereken reyon dışında bir yerde bulunması ya da unutulması halinde çeşitli mekanizmalar yardımıyla yeri ve ısısının takip edilip bozulmadan kaynaklı muhtemel sağlık sorunları ve israfın önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.

Çalışmanın tamamen üniversite ortamında, çeşitli bölümlerin katkılarıyla ve öğrencilerle birlikte geliştirildiğini anlatan Topaloğlu, “Çeşitli zamanlarda, özellikle marketlerde bozulabilen ürünlerin farklı reyonlarda kaldığını hepimiz görmüşüzdür. Akıllı sistemler üzerinde ve özellikle de bluetooth ile ilgili çalışmalar yaparken, bir sebeple bırakılan ürünleri kurtarmak ve israfını önlemek adına bu akıllı sistem fikri oluştu.” dedi.

Türk Patent Enstitüsüne ve Avrupa Patent Ofisine başvuruda bulunduklarını ve bu süreçte buluşun prototiplenmesi üzerine çalışmalara devam ettiklerini aktaran Topaloğlu, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra buluşun belli parçaları için lisans öğrencileriyle de çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Buluşla ilgili bir parçayı “Düşük Güç Tüketen, Bluetooth Tabanlı Kapalı Alan Konum Belirlenmesi ve Uygulaması” başlıklı bildiriyle bu yıl Akıllı Sistemlerde Yenilikler ve Uygulamaları (ASYU) Sempozyumunda lisans ve doktora öğrencileriyle birlikte sunduklarına değinen Topaloğlu, geçen hafta Üniversite Sanayi İşbirliği (USIMP) patent fuarında da bir maketinin ilk gösterimini yaptıkları sistemin yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Topaloğlu, üniversite içinde diğer bölümlerle yaptıkları iş birliğine ilişkin, “Elektronik ve yazılım tasarımının yanında, son kullanıcıyla buluşacak bir ürün olması sebebiyle endüstriyel tasarıma da önem vermeye çalıştım. Endüstri Tasarımı bölümünden 3 öğrenciyle çalışmalara başladık. Yaklaşık 6 ay süren çalışma kapsamında birçok endüstriyel model oluşturduk. Bir yıldır üzerinde çalıştığımız buluşun elektronik devre kartları ve yazılımı şu an hazır durumda. Prototipler üretilir üretilmez, 2017 yılının ilk çeyreğinde olası uygulayıcılarla görüşmelerimizi tamamlayıp, ilk saha testini gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

– Aparat nasıl işliyor?

Korunması veya durumu takip edilmesi istenen ürün, ilgili reyonda bu çalışma kapsamında geliştirilmiş bir kutu içerisine konularak üzerindeki sensörler yardımıyla ısısı ve yer değiştirmesi anlık takip edebiliyor

Kutu üzerinde veya aparatta yer alan ve düşük güç tüketen işaretçi (beacon) yardımıyla, mağaza içerisine yerleştirilen ve oldukça düşük maliyetli mikro bilgisayarlarla haberleşmeyi sağlanıyor ve bu çalışmada geliştirilen çeşitli algoritmalarla ürünün yer tespiti yapılabiliyor.

Kutu-aparat üzerinde yer alan sesli ve görsel ikaz sistemine ek olarak, alarm mekanizmasının çalışmasıyla birlikte sistem, çeşitli kanallardan bilgilendirme yapabiliyor ve bu sayede reyon görevlisi tarafından ürünün yeri kapalı alan haritası üzerinde bulunup, gerekli müdahalede bulunulabiliyor.

anadolu ajansı

       

Kolay Hobiler