Akademik Personel | 24 Mart 2019, Pazar

YDS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

12 Temmuz 2017
YDS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?
       

Kamu personelliğinden akademik kariyere kadar birçok sektörde İngilizce yeterliliği daha önemli bir hal aldı. ÖSYM tarafından adayların yabancı dil yeterliliğini ölçmek adına düzenlenen YDS, yukarıda bahsettiğimiz iş kollarında çalışan kişiler için günümüzde önemli bir şart olarak karşımıza çıkıyor.

 

YDS’de hangi sorular çıkmaktadır?

 

YDS, adayların İngilizce gramer bilgisi, kelime bilgisi, okuma ve anlama gibi becerilerini test eden bir yapıya sahiptir. Adayların karşılaşacağı soru tipleri ve sırası genel olarak şu dizilimdedir:

 

  • İlk 16 soru, vocabulary (kelime), preposition (edat), tense (yüklem), connectors (bağlaç), relative clauses (sıfat cümleciği), noun clauses (isim cümleciği) ve diğer gramer soruları özelinde oluşmaktadır.

 

Bu bölümde, vocabulary kısmından 1 noun (isim), 1 verb (fiil), 1 adjective          (sıfat),             1 adverb (zarf), 2 phrasel verb (takım fiil) olmak üzere toplam 6 soru      gelmektedir. Geriye kalan sorularda gramer sorularının belirli bir sayısı olmamakla birlikte   ağırlıklı olarak tense, connectors ve preposition             sorulmaktadır.

 

  • 10 adet cloze test sorusu yer almaktadır. 2 paragraf için 5’er soru vardır.
  • 10 tane cümle tamamlama sorusu ile karşılaşırız.
  • 6 adet çeviri sorusu sorulmaktadır. 3 tanesi İngilizceden Türkçeye, 3 tanesi ise Türkçeden İngilizceye çeviri bilgisini ölçmektedir.
  • Toplam 20 soru için 5 paragraf yer almakta ve her paragrafta 4 soru sorulmaktadır.
  • 5 diyalog tamamlama sorulmaktadır.
  • 4 eş anlamlı cümle sorusu gelmektedir.
  • 4 adet paragraf tamamlama sorusu çözmemiz istenir.
  • Son olarak 5 tane ilgisiz cümle sorusu adaylara sorulmaktadır.

 

Yukarıda yer alan dağılımdan anlaşılacağı üzere YDS’ye hazırlanırken bir yandan gramer bilginizi arttırmalı diğer yandan bol bol okuma alıştırmaları yapmalı, yeni kelimeler öğrenerek kelime bilginizi olabildiğince geliştirmelisiniz. Ayrıca çalışmalarınızın gidişatını görebilmek için denemeler çözmeli, takıldığınız, hata yaptığınız soruları inceleyerek yanlış yapma ihtimalinizi azaltmalısınız.

 

YDS’ye eksiksiz hazırlanmada tüm bunlar yeterli olacak mı?

 

YDS’ye hazırlanmaya karar verdiğiniz süreçten sınav gününe kadar birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Ezberlediğiniz kelimeleri unutabilir, okuduğunuz soruları yanlış anlayıp, yanlış şıkkı seçebilirsiniz. Ama unutmayın! Çalışmak insana ihanet etmeyen tek şeydir. Bu yüzden sınava hazırlık sürecinde sergileyeceğiniz çalışmaların düzenli ve disiplinli bir şekilde olması başarıya ulaşmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

 

YDS’de başarıya giden yol: Özveri + Motivasyon

 

Bazen çok çalışmak her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Bu yüzden, çalışmalarınız hem düzenli olmalı hem de belirlenen süre zarfını planlı ve etkin bir şekilde geçirme üzerine kurulmalıdır. YDS’ye hazırlanan bir adayın başarılı olmasında etkili olan önemli unsurlardan bir tanesi de düzenli ve disiplinli çalışmaktır. Ne olursa olsun mutlaka düzenli ve disiplinli çalışmayı bırakmayın. Ayrıca unutmayın İngilizce bir birikim işidir. Kimse kısa süre içerisinde bir dil öğrenemez. Sabırlı olun ve düzenli çalışmayı ertelemeyin.

 

YDS’ye ilk kez gireceğim nasıl hazırlanmalıyım?

 

Eğer ilk kez bu düzeyde bir yabancı dil sınavına hazırlanacaksanız ve İngilizce bilginiz yetersizse sizlere başlangıç için Ön Hazırlık, Temel Akademik Çeviri ve YDS Hazırlık gruplarını öneriyoruz. Peki bu gruplar nedir, neler öğreneceğim?

 

Ön Hazırlık Grubu: Bu grup İngilizceye yeni başlayanlar ya da uzun süre İngilizceyle ilgilenmemiş olan adaylar için hazırlanmıştır. Ön Hazırlık grubunda İngilizceye sıfırdan başlanır. En temel bilgiler, gramer yapıları, kelime çalışmaları ve temel collacation çalışmaları gerçekleştirilir. Kısaca söylemek gerekirse bu grupta adaylar bir sonraki seviyede alacağı İngilizce eğitimi için hazırlanmaktadır.

 

YDS Hazırlık Grubu: Bu grupta temel gramer bilgisinden başlayarak, detaylı YDS soru tipi analizleri, YDS sorularının çözüm yolları gibi YDS’ye eksiksiz hazırlanmanızı sağlayacak tüm çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, bu grupta detaylı paragraf çözümleri, okuma, çeviri, kelime ve collacation çalışmaları da yapılmaktadır.

 

Temel Akademik Çeviri Grubu: Hem YDS hem de YÖKDİL okuduğunu anlamaya dayalı sınavlardır ve bu yönde çalışmalar gerçekleştirerek bu sınavlardan iyi puanlar almak hayal değildir. Temel Akademik Çeviri grubu adaylara sıfırdan akademik düzeyde çeviri öğretmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu gruba katılanlar cümle düzeyinden başlayarak çeviri yapmanın inceliklerini öğrenirken aynı zamanda kelime ve collacation bilgilerini geliştirmektedirler. Bu grubun adaylara en büyük avantajı YÖKDİL ve YDS’de okuma anlama sorularında daha başarılı olmayı sağlamasıdır. Ayrıca Temel Akademik Çeviri Grubu adayların sınavda hızlanarak zamanı daha etkili kullanmalarını sağlar.

 

Daha önce YDS’ye girdim, puanımı nasıl yükseltirim?

 

YDS’ye daha önce girmiş ve belirli bir puan almış adaylar puanlarını yükseltmek isteyebilmektedir. Bu noktada adaylar belirli seviyede bir İngilizce bilgisine sahiptir ve çalışma yöntemleri de buna göre değişmektedir. Eğer YDS’de puanınızı yükseltmek istiyorsanız ve 50 puandan yüksek bir puan almışsanız Soru Çözüm grubumuza ve İleri Çeviri grubumuza katılabilirsiniz. (İlgili linkler sayfanın altındadır)

 

 

Peki Soru Çözüm grubu ve İleri Akademik Çeviri grubu adaylara neler katmaktadır?

 

Soru Çözüm Grubu: Bu grubun amacı belirli bir İngilizce bilgisine sahip adayların YDS’de çıkan soru tiplerinin çözüm yollarını öğrenmesini sağlamaktır. Soru Çözüm grubunda temel gramer çalışmaları gerçekleştirilmez bunun yerine daha yüzeysel geçilerek adayların olabildiğince çok soru çözmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu grupta detaylı paragraf çözümleri, ileri düzey okuma, çeviri, kelime ve collacation çalışmaları da yapılmaktadır.

 

İleri Akademik Çeviri Grubu: Bu grup çeviri ve okuma konusunda bir temele sahip olan ve bu becerisini geliştirmek isteyenlere yönelik bir gruptur. İleri Çeviri grubunda, ileri düzey metinler, ileri düzey kelimeler ve collacationlar üzerinde yoğun çalışmalar yapılacaktır. İleri Çeviri Grubu YDS ve YÖKDİL’de okuma-anlama sorularında kendisini geliştirmek isteyenler için özellikle faydalı bir gruptur. Bunun yanı sıra hem Temel Çeviri hem de İleri Çeviri grupları kendisini çeviri konusunda geliştirmek ve herhangi bir sınava hazırlanmayan kişiler için de uygundur.

 

 

Deneme Grubu: Daha önce sınava girmiş ancak hedefine ulaşamamış olanlar ya da aldığı puanı artırmak isteyenlerin katılabileceği bir gruptur. Özellikle sınava 1 ay kala yoğunlaşarak istediği puanı almak isteyenler için uygundur. Bu grupta her ders günü bir deneme sınavı içerisindeki sorular detaylı açıklamalarla çözülecektir.

 

Linkler:

 

2017 Sohbahar Ön Hazırlık

 

2017 Sonbahar YDS Hazırlık

 

2017 Sonbahar Temel Akademik Çeviri

 

2017 Sonbahar Soru Çözüm

 

2017 Sonbahar İleri Akademik Çeviri

 

2017 Sohbahar Deneme Grubu

 

 

       

BENZER HABERLER