GündemManşet Haber

YDS Puanı Kimlerin Ne İşine Yarayacak?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeline ve akademik kadrolara başvuru yapacaklara yönelik düzenlenen YDS, 7 Eylül Pazar günü gerçekleşti, peki YDS Puanı kimlerin ne işine yarayacak?

KPDS, ÜDS ve KPSS yabancı dil sınavları kaldırıldı. Artık bunların yerine sadece YDS yapılacak ve bu sınavların kullanıldığı alanlarda YDS puanları kullanılacak. YDS başvuruları 10-22 Temmuz 2014 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacak. Sınav 7 Eylül 2014’te gerçekleşti.

blank YDS 2014 Sonbahar Sınav ve Soru Tartışmaları

1- KPSS lise adayları: KPSS merkezi yerleştirmelerinde bazı kurum kontenjanlarında aranılan şartlar arasında öğrenim şartının yanında yabancı dil şartı da yer alabilmektedir. Lise düzeyinde nadir görülen bir durum olsa da KPSS’den düşük puan alan bir aday yabancı dil belgesi sayesinde çok sayıda adayın önüne geçerek kadrolara yerleşebilir.

2- KPSS önlisans adayları: KPSS merkezi yerleştirmelerinde bazı kurum kontenjanlarında aranılan şartlar arasında öğrenim şartının yanında yabancı dil şartı da yer alabilmektedir. Lise düzeyinde liselere göre daha sık görülebilmektedir. Ancak, KPSS’den düşük puan alan bir aday yabancı dil belgesi sayesinde çok sayıda adayın önüne geçerek kadrolara yerleşebilir.

3- Üniversite 3 veya 4’üncü sınıfta okuyanlar: Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerindeyabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunmaktadır. Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

4- KPSS lisans adayları: Lisans düzeyinde her yerleştirmede çok sayıda kontenjan için yabancı dil puanı istenmektedir. Özellikle lisans adaylarının YDS’ye girmeleri kendileri açısından önemli bir avantaj oluşturacaktır.

5- KPSS A grubu adayları: A grubu puanlar arasında 91 tanesinin içinde yabancı dil bileşeni bulunmaktadır. A grubu hukuk,iktisat,maliye alanlarına çok iyi hazırlanan bir aday, YDS’ye girmezse 91 tane puan türü hesaplanmayacak ve bir çok kurum sınavına giremeyecektir (gelir uzmanlığı da buna dahildir). Bu yüzden a grubu adayların hepsinin YDS’ye başvurması gerekmektedir. A grubu adaylar için yabancı dil gerekliliğini daha sonra detaylı olarak ele alacağız.

Ayrıca a grubu puanlar sadece ilkbahar YDS puanı ele alınarak hesaplanacaktır. Yani 2014 KPSS’ye girdikten sonra 2014 ilkbahar YDS ile a grubu puanlar bir daha hesaplanmayacaktır.

6- Kamu personeli: Kamuda çalışanlardan yabancı dil tazminatı almaya hakkı olanların bu tazminatı alabilmeleri için YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Yabancı dil tazminatından yararlanma hakkı olmadığı hâlde sınava girip başarılı olmak tazminat isteme hakkı doğurmaz. (Bakınız 2014 YDS Dil Tazminatları)

7- Yüksek lisans adayları: Yüksek lisans (master) öğrencisi alımlarında ALES puanı ile birlikte yabancı dil puanı da aranmaktadır. Master öğrencisi olmak isteyenlerin YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için YDS sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekmektedir

8- Araştırma görevlisi olmak isteyenler: Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunmaktadır. Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir.

9- Doktora adayları: Doktora öğrencisi alımlarında ALES puanı ile birlikte yabancı dil puanı da aranmaktadır. Doktora öğrencisi olmak isteyenlerin YDS’ye girmeleri gerekmektedir.

10- Doçent adayları: Doçent adaylarının YDS’ye girmeleri ve 100 üzerinden en az 65 almaları gerekmektedir.

11- Doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak olanlar: bu kişilerin YDS’ye girerek 100 üzerinden en az 55 almaları gerekmektedir.

12- Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği: Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, mesleki bilgi sınavlarının sonucuna göre yerleştirilme işlemininyapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranır. Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şarttır. Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihinhesabında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır. 2013 yılından itibaren KPDS ve ÜDS sınavları uygulanmayacağından adayların yabancı dil yeterliliği için YDS’ye girmeleri yararlarına olacaktır.

13- Yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenler: Yükseköğretim Kurulu tarafından yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemlerinde Yurtdışı YükseköğretimDiplomaları Denklik Yönetmeliği uyarınca YDS sonuçları kullanılabilecektir.

YDS Örnek Sorular ve Pratik Çözümler

Öğretmenler açısından

Kamu Personeli Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı(KPDS)dan en az 70 alan kamu görevlilerine yabancı dil tazminatı verilmekteydi. KPDS kaldırıldığı için artık bu tazminat YDSden en az 70 alan kamu görevlilerine verilecek.

Öğretmenler de kamu görevlisi oldukları için YDSye girmeleri durumunda en az 70 puan alarak her ay yabancı dil tazminatı alarak maaşlarını yükseltebilirler.

Eğitim fakültesi mezunları açısından

a- Tek hedefi öğretmenlik olanlar için: Eğitim fakültesi mezunlarının genel olarak tek hedefi öğretmenlik olmaktadır. Bu adaylarımız için 2013 yılından itibaren bazı bölümler için P10 bazıları için ise P121 puanı kullanılacaktır. Bu puanların içeriğine baktığımızda puan bileşenleri arasında yabancı dil bulunmamaktadır. Yani sadece öğretmenlik düşünen adaylar için YDS göreve girişte işe yaramayacaktır. Tabi göreve başladıktan sonra yabancı dil tazminatı almak isteyen adaylar da şimdiden YDSye girebilirler çünkü tazminat için YDS geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

b- Bölüm ataması olmayan veya zayıf olanlar: Mezun olduğu bölümden atanma imkanı düşük olan adaylar aldıkları puana göre B grubu atamalara yönelmektedirler. Özellikle yüksek puan alan adaylar 4001-Herhangi bir lisans programından mezun olmak şartının yer aldığı kadrolara yerleşebilmektedirler.

Ancak bazı kurumlar 4001 kodu ile beraber belli bir yabancı dil seviyesine sahip olmak gibi özel şartlar da istemektedirler. Bu kontenjanları ise elinde YDS puanı olan adaylar tercih edebileceklerdir. Devlet kadrolarına atanmak için şansını yükseltmeyi düşünen adayların YDS puanı almaları önemli bir avantaj sağlayacaktır.

c- A grubu kadrolara girmek isteyenler: Son birkaç yılda mevzuatta yapılan değişiklikler sonucunda eğitim fakültelerinin bazı bölüm mezunları da a grubu kariyer mesleklere girme imkanına sahip olmuştur.

Yakın tarihte Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM Başkanlığı tarafından eğitim fakültesi mezunlarından uzman yardımcısı alınmıştır.

A grubu mesleklere yönelmeyi düşünen eğitim mezunlarının YDS’ye girmesi uygun olacaktır..

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 2013 ilkbahar döneminde ki yds puanları 2014 kpss a gurubuna etkisi varmı?2013 yds sınavı kac yıl gecerli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu