GündemManşet HaberSlayt Haber

YDS İlkbahar Kayıtları Başladı!

Lisans düzeyi dil yeterliliğini belirleme sınavı olarak bilinen ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) başvuruları alınmaya başlandı. Yılbaşından sonra değişiklik yapılması beklenen sınav ücretinin ne kadar olacağı ise merak konusu oldu.

Yabancı dil Sınavı (YDS) için geri sayım başladı. 2 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek olan YDS için başvurular ise 8 Şubat, yani bugün itibariyle alınmaya başlıyor. Her yıl sınav ücretlerine hatırı sayılır zamlar yapan ÖSYM’nin ise, YDS sınav ücretinde ne kadarlık bir artışa gideceği merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 80 TL olan sınav ücretinin, bu yıl 90 TL’ye yükseldiği açıklandı. Başvuru tarihlerinin 08 Şubat 2017 – 16 Şubat olarak belirlendiği YDS’ye ait 90 TL sınav ücreti Akbank, Kuveyt Türk, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank şubeleri ve internet şubeleri üzerinden, Ziraat Bankası için ise yalnızca internet şubelerinden kabul edilecek. Adayların başvuru süreleri içinde sınav ücretini eksiksiz olarak ilgili bankalara yatırmaları gerekiyor.

Başvurular ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılabilecek

Adaylardan geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl yapılacak YDS için de, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Adaş işlemleri Sistemi (AİS) üzerinden başvuruları kabul edilecek. Adayların önce AİS üzerinden başvurularını yapmaları, daha sonra da başvuru tarihleri içiresinde sınav ücretini yatırmaları gerekiyor. AİS aday şifrelerini hatırlayan adaylar herhangi ekstra bir işlem olmaksızın başvurularını tamamlayabiliyor. Aday şifrelerini unutan veya kaybeden adaylar ise AİS’te belirtilen “Şifremi Unuttum” alanına girerek gerekli işlemlerin ardından yeni şifre alabilirler. Bu yolla şifre alamayan adayların ise, şifre alabilmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine giderek 5 TL karşılığında yeni şifreleri alabilmeleri mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu