GündemSlayt HaberYDS

YDS Elektronik Sisteme Bu Sene Başlıyor!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), uzun zamandır üzerinde çalıştığı elektronik sınavlara bu yıl başlıyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), uzun zamandır üzerinde çalıştığı elektronik sınavlara bu yıl başlıyor. ÖSYM, 7 Eylül’de kamu personelinin dil seviyesini belirlemek için gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nı (YDS) elektronik sistemle yapacak.

YDS, hem yazılı hem de elektronik olarak gerçekleştirilecek ve elektronik ortamda yapılacak ilk resmi sınav olacak. Tüm YDS adaylarına elektronik sınav yapacak kapasiteye ulaşılıncaya kadar basılı ortamda yapılan sınavlar devam edecek. ÖSYM Bilkent merkezinde 80, Balgat’taki koordinatörlükte ise 150 adayı elektronik ortamda sınav yapabilecek altyapı hazırlandı.

Elektronik sınav sistemi şöyle işleyecek:

Öğrenciler sınav için başvuru yapacak ve ÖSYM’den randevu isteyecek. ÖSYM yetkilileri, öğrencilere farklı saatlerde randevu verebilecek.

Saati gelen öğrenci belirtilen sınıfta sınava girecek. Hazırlanan sorular internet bağlantısız off-line ortamlarda saklanacak.

Sorular bilgisayardan cevaplanacak. ÖSYM yetkilileri, sınavla ilgili şu bilgileri verdi: “Sınav güvenliği ile usul ekonomisi ve uygulanmasının daha pratik olması, daha kolay ve net değerlendirilebilir olması bakımlarından basılı ortamda uygulanan sınavların artık sanal ortamda elektronik sınav uygulaması şeklinde yapılması bir gereklilik haline gelmiştir. Nihai hedef olarak tüm sınavlarımızın elektronik sınav usulü ile yapılması sağlanacaktır.”

Kaynak: Haberturk

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Peki online ve basili sinav lara girenler arasinda bi haksizlik olmaz mi..mesela ben pc ekraninda okuduklarimi daha gec anlıyorum. Kagit uzerinde okurken odaklanmakta daha basariliyim ..

  1. Sınav online değil anladığım kadarıyla, yine belirtilen bir sınıfta yapılacak ama sadece internetsiz bilgisayar başında olacak. Yani tek fark kağıda basılı olmaması.

 2. yani haber olsun diye haber yapılıyor neredeyse yıllardır aynı başlıkta haber yayınlanıyor. insanların kafasını karıştırmaktan başka bir şey değil net bir bilgi yoksa haberi ne yazıyorsunuz. ya da site tıklatmak için kandırmaca başlıklar işte. bu ülke de ne doğru ki. Artur arkadaşım görüşüne katılıyorum. yaptığın hiç bir işin önemi yok dil puanın olsun yeter diyor adamlar. bu zamana kadar ne yapmışsın ne etmişsin alanınla alakalı hiç bir önemi yok. bu yüzden kalitesizlik almış başını yürüyor.

  1. Okumadan yorum yaparsanız net bilgiyi göremezsiniz. 7 Eylülde ilk elektronik sınav yapılacak zahmet edip okursanız kaç kişi ile nerede yapılacağını da net bir şekilde öğrenirsiniz.

   1. sizde ana fikri özümseyebilseydiniz keşke. düşünülmeden verilmiş bir cevap için teşekkürler. ben ana başlığın tamamen çıkar amaçlı yanlış atılmış olduğunu düşünmekteyim. sadece siz değil yayın kuruluşlarının genel özelliği bu.

 3. 7 eylul 2014 de yapilacak olan sinav basılı ortamda olacak degil mi yani eski sistem yds de devam

 4. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan. sadece bizim ülkede uygulanan yabancı dil sınavı, sizce adilmidir ? yabancı dile odaklanan bilim insanları,yaptıgı işe ne derece odaklanbilirki. bilim insanları bilimi bırakıp yabancı dil uzmanı olacaksa ? bütün akademisyenleri neden dilcilerden seçmiyorlar ? sizce bu haksız uygulama türk insanına revamı. bu dil sınavını mahkemeye taşıyamızmıyız görüşleriniz nedir. mahkeme karar vermezse anayasa mahkemesi bireysel hakkı doğmazmı. anayasa mahkemesi çözermi bu işi ne dersiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu