Akademik Personel | 24 Mayıs 2018, Perşembe

YDS Başvurusunda İki Önemli Konunun Açıklaması

YDS Başvurusunda İki Önemli Konunun Açıklaması
       

YDS başvuruları 25 Şubat’ta sona eriyor. Kılavuzdaki bazı ifadeler yine adayların kafasını karıştırdı.

Kısa bilgi

12 Şubat günü YDS kılavuzu yayınlandı ve başvurular alınmaya başladı. Kılavuzdaki bazı ifadelerin çok ağır diller yazılmış olması ve öğrenim durumunun değiştirilmesine ilişkin bazı konular adayların kafasını karıştırdı.

Bu haberimizde daha önce belirttiğimiz hususları yeniden hatırlatmak istiyoruz.

YDS kimlerin ne işine yarayacağını öğrenmek için tıklayınız.

YDS 2015 İlkbahar Dönemi Başvuruları Başladı

2013 ilkbahar YDS’ye girenlerin durumu

Bu konuyu geçen hafta manşet haberimizde detaylı olarak ele almıştık. Konuyu gayet kesin, öz ve net ifadelerle hazırlamamıza rağmen haberimizin altına yapılan yorumlar adayların kafasını karıştırdı.

Bu konunun detaylarını ve hukuki dayanağını öğrenmek için tıklayınız.

Tekrar söylüyoruz ki;

1- Şimdiye kadar YDS’ye hiç girmemiş olanların, KPSS’deki yabancı dil puanlarının hesaplanabilmesi için, 2014 YDS’ye girmeleri zorunludur.

2- 2013 İlkbahar YDS girenlerin 2015 ilkbahar YDS’ye girmeleri zorunlu değildir. Çünkü 2013 ilkbahar puanları ile de 2015 KPSS puanları hesaplanabilecektir.

3- 2013 sonbahar YDS girenlerin 2015 ilkbahar YDS’ye girmeleri zorunlu değildir. Çünkü 2013 sonbahar puanları ile de 2015 KPSS puanları hesaplanabilecektir.

4- 2014 ilkbahar YDS girenlerin 2015 ilkbahar YDS’ye girmeleri zorunlu değildir. Çünkü 2014 ilkbahar puanları ile de 2015 KPSS puanları hesaplanabilecektir.

5- 2014 sonbahar YDS girenlerin 2015 ilkbahar YDS’ye girmeleri zorunlu değildir. Çünkü 2014 sonbahar puanları ile de 2015 KPSS puanları hesaplanabilecektir.

6- 2015 Sonbahar YDS puanı, 2015 KPSS’ye etki etmeyecek ancak, 2016 yılı ve sonrasındaki KPSS’ye etki edecektir.

7- Daha önce YDS girdiği halde yine girenlerin hangi YDS puanı yüksek ise o esas alınacaktır. Dolayısıyla adaylar puan yükseltmek için YDS’ye girebilirler.

Eğitim durumunu değiştirmeye gerek var mı?

Daha önce lise veya önlisans düzeyinde giren adaylar şuan okuyor veya lise-önlisans mezunu olarak gözüküyorlar. Bu durumun YDS +KPSS bileşimi olan puanların hesaplanmasını engelleyeceğini düşünen adaylar ÖSYM bürolarına gittiler. Ve yine her ösym bürosu bu konuda farklı ve yanlış bilgi verdi.

Şunu belirtmek istiyoruz;

YDS başvuruları sırasında eğitim durumunuzu güncellemenizin, mezuniyet notu girmenizin veya mezuniyet tarihi girmenizin zorunluluğu yoktur.

YDS +KPSS A puanının hesaplanması için eğitim durumunun önemi yoktur. Önemli olan YDS’ye ve KPSS’ye girilmiş olmasıdır. İçinde yabancı dil ağırlığı bulunan 91 tane puanın hesaplanması için bu yeterlidir.

Kaynak: Memurlar.net

 

       

BENZER HABERLER