Akademik Personel | 02 Aralık 2020, Çarşamba

YDS Artık Elektronik Ortamda mı Yapılacak?

16 Haziran 2014
YDS Artık Elektronik Ortamda mı Yapılacak?
       

ÖSYM Başkanı Ali Demir, TRT’de katıldığı programda kısıtlı bir sayı ile Yabancı Dil Sınavlarını (YDS) elektronik ortamda yapmaya başlayacaklarını açıkladı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir: Biz istiyoruz ki, adayların sadece bilgisini ölçelim, onları sınav esnasında sıkıntıya sokmayalım. bu da nedir; gürültü nerden kaynaklanıyorsa onu engelleyelim, bulunan salonların kılimalarını ısıtmalarını, onlara biraz daha eğilelim, adaylar neden şikayetçi en çok onları temin edelim, giderelim diye çalışma içerisindeyiz. Tam boyutlarını ben de şu anda kestiremiyorum, bunu oluşturacağımız beyin fırtınalarıyla birtakım takım çalışmalarıyla bunları ortaya çıkaracağız.

Yakın zamanda hayata geçireceğiniz projelerniz var mı?

ÖSYM sürekli teknolojisini ayakta tutan, ilerleten ve yeni teknikleri, yeni ölçme tekniklerini kamoyuna kazandırmak isteyen ülkemize kazandırmak isteyen bir kurum. Bu projelerden birtanesi elektronik sınav diye tanımladığımız bilgisayar ortamında, sanal ortamda sınav. Bunun için bir alt yapı oluşturduk, yazılım geliştirdik, bunun denemelerini yapık. Ümit ediyorum bu ay içerisinde kısıtlı bir sayı ile Yabancı Dil Sınavlarını (YDS) elektronik ortamda yapmaya başlayacağız. Bir yasal yönetmelik düzenlemesine ihtiyaç var, bunu gerçekleştirdiğimizde ilk olarak ona başlayacağız. Daha sonra daha başka sınavlarda da yaygınlaştıracağız.

Tabi ÖSYS gibi 2 milyon veya 1 milyon rakamları, aday kitlelerini ilgilendiren sınavda bunu bir oturumda gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. O yüzden zaten biz ÖSYM kuruluş yasası içerisinde sınav tanımlaması yaptık, daha önceki söylemlerimizde çoklu sınavlardan bahsettik birbirine eşdeğer sınavlar… Oradaki bütün hedefler zaten elektronik sınava doğru yönlenmekte. Çünkü; tüm dünya bunu gerçekleştiriyor. bizim gibi kağıt ortamda sınav yapan ülkeler var ama; bir kısım insanlarda sınavlarını elektronik ortamlarda, farklı zamanlarda ama eşdeğer olarak, ama; burda da yine soruların açıklanmaması geliyor. Eğer siz, eşdeğer sınav yapacaksanız, birbirine benzer eşit
ağırlıkta snavlar yapacaksanız bu soruları açıklama şansınız yok, açıklama imkanınız yok.

Kaynak: TRT Haber

 

 

       

Kolay Hobiler