Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Yaşar Kemal’e Fahri Doktora Verildi

Yaşar Kemal’e Fahri Doktora Verildi
       

İstanbul Bilgi Üniversitesi, edebiyatın usta ismi Yaşar Kemal’e fahri doktora unvanı verdi.

12 Kasım’da Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampusu’nda düzenlenen törene Yaşar Kemal, sağlık sorunları nedeniyle katılamadı ancak bir mesaj gönderdi. Törene Doğan Hızlan, Ara Güler, Türkan Şoray, Ali Kırca, Nebil Özgentürk‘ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Eşi Ayşe Semiha Baban tarafından okunan mesajında Yaşar Kemal’ında, “Bana büyük bir mutluluk yaşatıyorsunuz.  Bilinçli olarak ben aydınlığın türküsünü, iyiliğin, güzelliğin türküsünü söylemek istedim. Romanlarım yaşam gibi doğru söylesin, yaşamla birlik olsun istedim. Çünkü yaşam umutsuzluktan umut üretmektir. İnsan umutsuzluktan umut üreterek bugüne kadar gelmiştir” dedi.

Törende konuşan Doğan Hızlan da, “Yaşar Kemal’i okursanız geleneksel edebiyat söyleminden nasıl modern bir roman kurgusuna ulaşılacağının bir yöntemini öğrenebilirsiniz” dedi.
Kemal’in bütün kitaplarını okuduğunu belirten Hızlan, “Yeniden okusam yeni tatlar, yeni ustalıklar keşfederim. Benim gibi, yapıtları kadar yaşamının önemli günlerine tanık olmuşsanız kişiliği ile yapıtları hakkındaki saptamalarınız birbirini tamamlar. Yaşar Kemal’le ilgili her konuşmamdan sonra yazarlık yaşamıma bir onur belgesi daha katmış olurum, edebiyata mensup olmanın mutluluğunu yaşarım” dedi.

Kaynak: Hürriyett

       

BENZER HABERLER