Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

Yarı Sentetik Organizma Geliştirildi

Yarı Sentetik Organizma Geliştirildi
       

ABD’li bilim adamları DNA’nın genetik yapısını genişleterek yarı-sentetik organizma geliştirdi.

Merkezi ABD’de olan TSRI(Scripps Araştırma Enstitüsü) bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre, koli basili(e.coli) adlı bakterinin dört basamaklı olan genetik koduna iki basamak daha eklenerek bölünerek çoğalmada eklenen kodlamanın devam etmesiyle yarı-sentetik yapılı bir organizma geliştirilmiştir.

ABD’li araştırmacılar bu deney için ilk olarak X ve Y adlı ayrı moleküllerden DNA çifti sentezleyip, sonra organik DNA’ya aktarmaya çalıştılar. İlk yapılan denemede organizmanın ilave edilen kodu taşıyamadığı taşıdığı takdirde ise hastalandığı tespit edildi. Sonraki aşamada ise CRISPER adlı gen kurgulamaya yarayan yazılımla, organizmanın DNA kodu yeniden biçim verilerek ilave kodun yabancı bir şey olarak algılanmasına mani olundu. Sonuç olarak ise yeni üretilen organizmanın bölünme sonrası ve ömrü boyunca ilave edilen kodu taşımaya devam ettiğine rastlandı.

Bu araştırmanın lideri Profesör Floyd Romesberg üretilen organizmanın yaşama en çok benzeyen genetik birleştirme olduğunun ve tüm yaşam formlarının yönlendirilebileceğini ve yeni yapay yaşamsal formlar üretilebileceğinin altını çizdi.

AA

       

BENZER HABERLER