Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

Yalovalı Öğrenciler Diyarbakır Sur İlçesindeki Tarihi Mekanları Gezdi

4 Ağustos 2019
Yalovalı Öğrenciler Diyarbakır Sur İlçesindeki Tarihi Mekanları Gezdi
       

Yalovalı öğrenciler Diyarbakır’ı gezdi.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı “Biz Anadolu’yuz Projesi” kapsamında Yalova’da eğitim gören 40 öğrenci, Diyarbakır Sur ilçesindeki tarihi mekanları gezdi.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Biz Anadolu’yuz Projesi” kapsamında Yalova’dan gelen 40 öğrenci, Diyarbakır’ın tarihi mekanlarını ziyaret etti.

Kente 4 öğretmen nezaretinde gelen öğrenci grubu, dün gerçekleştirdikleri Eğil Peygamber Kabirleri ve şehit aileleri ziyaretinin ardından bugün tarihi merkez Sur ilçesindeki Dengbej Evi, Bakırcılar Çarşısı, Ulu Cami, Cahit Sıtkı Tarancı ve Ahmet Arif Müzesi’ni gezdi.

Yalovalı öğrenci grubu, sokaklarda karşılaştıkları akranlarına kalem hediye etti.

Proje koordinatörü Fatih Kabuk yaptığı açıklamada, proje kapsamında öğrencileri kentin tarihi yerlerini gezdirdiklerini, aynı zamanda dezavantajlı ve şehit aileleriyle bir araya getirerek ön yargıları kırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gezide, terör saldırılarından zarar gören bir şehrin nasıl ayağa kaldırıldığına şahit olduklarını dile getiren Kabuk, şunları aktardı:

“Esnafı ziyaret ederek onların bizi ne kadar çok sevdiklerine şahit olduk. Bize aktardıkları duygular çok güzel. Öğrenci grubumuz esnaftan çekiniyordu. Esnafı bire bir ziyaret ettiklerinde muhabbet etmeye başladıklarında güler yüz ve samimiyetle karşılanınca çok sevindiler. Şehit ailelerini ziyaretinde onların üzüntülerini paylaştılar ve vatani duyguları daha çok gelişti.”

“Diyarbakır’da bu kadar şehit olduğunu bilmiyordum”

Öğrencilerden 8. sınıf öğrencisi Cemile Ceyda Ercan, gezi sayesinde Diyarbakır ile ilgili daha önce duyduklarının doğru olmadığını fark ettiğini söyledi.

Şehit ailesini ziyaretinde, duygu dolu anlar yaşadığını dile getiren Ercan, “Şehidimizin annesinin, Türkçe konuşamasa bile bu vatan ve Türkiye evlatları için ölmeye değer görecek şekilde evladını yetiştirmiş olması beni çok duygulandırdı. Diyarbakır’da bu kadar şehit olduğunu bilmiyordum.” dedi.

Mehmet Sait Gümüş de okulda Diyarbakır gezisine gideceklerini duyduğunda hem heyecanlandığını hem de endişelendiğini dile getirerek, “Haberlerde genellikle burada terör olaylarından bahsediyorlar. Geldiğimde öyle olmadığını öğrendim. Diyarbakır insanları sıcak, tarihi ve kültürel yerleri çok güzel.” diye konuştu.

 

Kaynak: AA

       

Kolay Hobiler