Akan HaberGündem

Yakın Geleceğin Popüler 10 Mesleği

Bu günlerde geleceğin mesleklerinden sıkça söz ediliyor. Ben bu yazıda geleceğin mesleklerini bir kenara bırakıp yakın geleceğin mesleklerinden söz etmek istiyorum. Bu yazıda geleceğin meslekleri yerine üç dört sene sonra popüler olacak mesleklere bakalım istedim.

 

İsmini vereceğim mesleklerden şu anda popüler olanlar da olmakla birlikte ilerleyen 5 yılda bu meslekleri oldukça ön planda olacak ve tercih edilecek.

1- Psikoloji: İlk sırayı psikolojiye veriyorum. Önümüzdeki yıllarda makine insan ilişkisi artıkça insanlar daha çok doğalarından kopacak ve artan iş yüküyle birlikte daha çok problem yaşayacaklar. Bu yüzden psikologlar geçmişte olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da Türkiye’de en çok aranan meslek gurubu olacaklar.  Ayrıca şirketler insan odaklı olmaya başladıkları için, tüm departmanlarda ( Pazarlama, ik, satış…) daha çok psikoloji mezununa ihtiyaç duyulacak. Bu bölümü okuyanlar psikolog değil de farklı departmanlarda çalışmak istiyorlarsa, üniversitede ikinci yan dal olarak işletme tarzı bölümler okuyabilirler.


2- Mobil Uygulama tasarımcısı: iOS ve Android için uygulama geliştirebilecek yazılımcılar önümüzdeki yıllarda sıkça aranacak ve kazanacak mesleklerden biri olabilir. Özellikle yaratıcı uygulamalar geliştiren kişiler şimdiden inanılmaz rakamlar kazanmaya başladılar bile. Hem yazılım hem tasarım kısmı büyük önem kazanacak.


3- İçerik Geliştirici: Türkiye’de hala internet üzerinden içerik geliştirme ile ilgili ciddi bir yapı olmaması reklamcıların ve sosyal medya işi ile ilgilenenlerin üzerinde önemle durmaları gereken bir konu. Oysa içerik kraldır nidaları uzun süredir sosyal medya üzerinden yükseliyordu. Muhtemelen bu iş şu anda ajanslardaki metin yazarları yapıyor. Ama içerik geliştirme üzerine profesyonel anlamda iyi metin yazarlarına ihtiyaç duyulacak.  Blog yazarları yarı zamanlı olarak bu boşluğu doldurabiliyorlar ama bu iş de profesyoneller tarafından yapılmalı. Bu işi yapacak kişilerin geniş bir entelektüel alt yapıda olmaları, dünyayı ve çevrelerini çok iyi gözlemlemeleri ve internet üzerinden okunacak etkili içerikler geliştirmeleri bekleniyor. Şu anda çok sayıda kişi bu işi yapıyor görünse de ilerleyen yıllarda kaliteli olmayan içerik ilgi çekmeyecek.


4- İşveren Markası: İnsan kaynakları içinde gelişen bu bölüm bir süre sonra insan kaynaklarını içine alacak bir biçimde gelişiyor. Bu bölümün kaderi satıştan sonra doğan pazarlama bölümüne benziyor. Türkiye’de pazarlama sonradan bilinmesine rağmen satışın önüne geçmiş ve bir süre sonra tüm şirketi sarmaya başlamıştı. İşveren Markası bir departman haline geldiğinde İnsan Kaynaklarının üst departmanı olacak. İşveren Markası şu anda sadece çalışanlar için sevimli uygulamalar geliştiriyor gibi görünse de yakında insan kaynaklarının çalışanlar için yapacağı uygulamaları ve İK’nın çalışma şartlarını bu departman belirlemeye başlayacak. Bu işi yapan kişilerin hem İK konusunda bilgili olmaları, hem de reklam, pazarlama, PR gibi konularda bilgili olmaları gerekiyor. Özellikle Y ve Z kuşağı çalıştıracak her şirket için bir işveren markası uzmanına ihtiyaç var gibi görünüyor. Bu bölüm aynı zamanda iş geliştirme dediğimiz işi de içine alabilir.

5- Gastronomi ve Diyetetik: Yemek kültürü ihtiyaçtan zevke dönüşeli uzun zaman oldu. Ama artık bu konunun da profesyonel bir süzgeçten geçmesi gerekiyor. Son yıllarda artan obezite sorununun çözümü için bu meslek sahiplerine büyük ihtiyaç duyulacak. Ayrıca gıda işi yapan firmalar müşterilerine daha kaliteli hizmet verebilmek için bu tarz uzmanlara ihtiyaç duyacaklar.


6-Perakende Yöneticisi: Perakende sektörü inanılmaz bir hızla büyüyor. Sektör büyüdükçe yetkin yönetici ihtiyacında büyük artış meydana geliyor. Perakende sektörü yöneticisini kendisi yetiştiriyor. O yüzden bu mesleği yapmak isteyen kişilerin bir an önce perakende sektöründe işe başlamaları gerekiyor. Bu sektörde başarılı yönetici olmak isteyen kişilerin, yeni kuşağı iyi anlayan, perakende sektöründeki gelişmelerden haberdar ve sürekli kendini geliştirebilen bir yapıda olması gerekiyor. Bu mesleği yapmak isteyen üniversite mezunlarının yönetici eğitim programlarını iyi takip etmesi gerekiyor.


7- Yeşil İşler: Birkaç yıldır ön plana çıkan yeşil işler önümüzdeki 5 yıl içinde oldukça popüler olacak. Ağırlıklı olarak mühendislik eğitimlilerin çalışacağı bu işler özellikle Y ve Z kuşağının çevre hassasiyeti, çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi sorunlar yüzünden daha popüler olacak. Yeşil işler konusunda bilgi sahibi olmak için 4 sene önce yazdığım “Yeşil Yakalılar” yazısına göz atabilirsiniz.

8- Dijital İletişim:
 Gerek sosyal medyanın yükselişi gerek ticaretin internet üzerine kayması gibi nedenlerle şirketler iletişimlerini dijitale kaydırmaya devam ediyor. İlerleyen yıllarda tüm iletişim biçimleri buradan olacak. O yüzden üniversitelerdeki tüm bölümler müfredatlarını bu iletişim biçimine göre yenilemeliler. Dijital iletişim sosyal medya uzmanından, dijital pr uzmanına, dijital pazarlama uzmanından, grafik tasarımcılara ve yazılımcılara kadar çok sayıda mesleği popüler hale getirecek. Dijital ajanslar yükselişlerine devam edecekler.

9- Kariyer Danışmanı: 
Meslek seçimi ve çalışılan iş insan hayatının tamamını etkiliyor. Bu yüzden bu konuya ciddi bir şekilde eğilmek gerekiyor ve günümüz gençleri bu konuyu oldukça ciddiye alıyor. İlkokuldan çocuklarına kariyer planlayan ailelere rastlıyoruz. Her konuda bir danışılan varken bu konunun atlanması kişileri mesleklerinde mutsuz hale getiriyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda daha çok kariyer danışmanına ihtiyaç duyulacak. Bu işte başarılı olma şansı en yüksek kişiler İK’cılar. Kendini geliştiren İK’cılar bu işi yapabilir. 5-10 yıllık bir iş tecrübesi olmadan bu işin yapılması yanlış kariyerlere yol açabilir o yüzden bu iş daha yeni mezun olmuş ve hiç çalışmamış kişilere kesinlikle bırakılmamalı.


10- Tıp: Bir klasikle listeyi kapatalım. Artan çevre kirliliği, yapay ve katkılı gıdalar, artan teknoloji kullanımı, artan yaşlı nüfus gibi etkenler yüzünden sağlık sorunları daha çok artacak ve daha çok tıp mezununa ihtiyaç duyulacak. Son yıllarda sağlık sektörünün hızla özelleşmesi de bu alanın önünü açmaya devam ediyor

Tüm bunların haricinde, hukuk gibi alanlar da popülerliğini korumaya devam edecekler. Özellikle bilişim hukuku öne çıkacak. Bunun yanında öğretmenlik, öğretim görevlisi gibi geçmişin popüler meslekleri e-eğitim ve öğrenme biçiminin değişmesi nedeniyle daha az popüler olacaklar.

 

Kaynak: Cengiz ÇATALKAYA (Yenibiris.com)

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. yazıyı okudum, 100 yıl önce insanlar zanaatle geçinirken şimdi bunların yerini fabrikaların almasına inanamıyoru(!) halbuki devir değişti diye mesleklerin önemi değişmemeli. “insan gerçekten hayret ediyor”
    (daha düne kadar el üstünde tutulan mühendislerin bugün 1000 TL maaşla işe başlamaları bir örnek olsun, okuyalım, anlayalım)

  2. Diabetik değil diyetetik!!!! Diyabetik şeker hastalığına yakalanmış kişiye denir. Öğrenin şunu artık. Akademik personel de bunu yaparsa…

    1. Merhaba, yazının kaynağı en altta yazmaktadır yazı tarafımızdan yazılmamıştır. Ancak uyarılara göre düzenleme yapmaktayız, uyarınız üstüne değiştirilmiştir teşekkür ederiz.

  3. yazıyı okumadım. geleceğin işleri fln hikaye. bugün hangileri iyi para kazanıyorsa 100 yıl sonra da kazanacaklar. bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu