Akademik Personel | 16 Temmuz 2019, Salı

Vizyon’da Bu Hafta

1 Ocak 2015
Vizyon’da Bu Hafta
       

Bu hafta Müzede Bir Gece “Lahitteki Sır” ve diğer 7 film beyazperdede  sinemaseverlerle buluşuyor.

Müzede Bir Gece: Lahitteki Sır
Serinin birinci ve ikinci filmlerinde olduğu gibi üçüncüsünde de Shawn Levy yönetmenlik koltuğunda oturuyor. Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Robin Williams’ın yanı sıra Ben Stiller, Owen Wilson gibi isimler de rol alıyor.

Bir Gece

Yönetmenliğini Ulaş Yiğit Ülker’in üstlendiği filmde, Wilma Elles, Hakan Eratik, Adem Yılmaz gibi isimler rol alıyor. Dram ve polisiyenin iç içe yer aldığı film, Megakent İstanbul’un diğer gecelerden pek de farkı olmayan, suçun kol gezdiği sıradan bir gecede Levent’e büyük bir borcu olan Batuhan’ın ve İstanbul’a aşık olduğu Kemal için gelen Leyla’nın yolları kesişir. Borçtaki Batuhan fırsattan istifade Leyla’yı soymaya karar verir. Tüm bu olayların ortak kesişme noktası ise taksici Adem’dir. Diğer yandan Tolga ve Kemal kadın kılığına girerek Levent’i soymak ister ama planlar rayından çıkar.

Kayıp Çocuk
Gerilim türündeki filmin yönetmen koltuğunda Atom Egoyan oturuyor. Ryan Reynolds, Scott Speedman, Rosario Dawson filmde rol alan isimlerden.
Dokuz yaşındaki Cassandra babasının kamyonetinde bulunduğu esnada kaçırılır. Polis gerekli araştırmaları başlatır ve babası Matthew bir şekilde olayın baş şüphelileri arasına girer. Aradan sekiz yıl geçer, Cassandra’dan tek bir haber alınamaz. Küçük kızın hayatta olup olmadığı dahi belirsizdir. Matthew halen daha polis tarafından soruşturulmaktadır. Genç adam bu süreçte ailesinin parçalanışına tanık olur ve tek başına kızının izini sürmekten vazgeçmez.

Mısır Adası
Bir çiftçi ve torunu sakin ve tekdüze bir hayat sürmektedir. Bir tarım sezonu boyunca anlatılan hikayede bu dede ve torunun yaptığı şey, her yıl olduğu gibi toprağı belleyip mısır ekmektir. Gürcistan ile Abhazya arasındaki adada çalışan ikili, gün boyunca kıyıdan geçen askerler dışında kimseyi görmezler. Fazlasıyla sessiz ve sakin bu hayatı yeni bir gelişme biraz karıştıracaktır: Yaralı askerlerden biri, yetiştirdikleri mısırların arasına gizlenir ve bu durum bir taraf tutmaları ihtimalini yaratır.
Gürcistan yapımı dram filminde Tamer Levent, İlyas Salman gibi başarılı Türk oyuncunların yanı sıra Mariam Butursihvili, Irakli Samushia gibi oyuncular da yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise George Ovashvili üstleniyor.

Sınırın Rüyası
Bir ilkokulda tarih öğretmenliği yapan İbrahim sık sık ders müfredatının dışına çıkarak çevrenin tepkisini toplar. Türkiye lehine verdiği konferanslar sonrası okları üzerine çeker ve bu durum önce aile hayatını etkiler. Karısı, kızını alarak onu terk eder, sonrasında da işinden olur. Şimdi hayatını geri almak için eskisinden de çok çalışması gerekiyor. Tam da bu dönemde öğrencisi Samet Balaban ile yolları ve idealleri kesişiyor.
Yönetmenliğini Yüksel Alagöz’ün yaptığı filmde, Mustafa Tivem, Çınar Altuntaş, Özlem Yamaner Demirci gibi isimler yer alıyor.

Toz Ruhu
Nesimi Yetik’in yönetmenliğini yaptığı film,İstanbul’da hayatını gündelikçilik yaparak kazanan 37 yaşındaki Metin’in kendi küçük dünyasında mutlu bir hayatı vardır. Hayranı olduğu arabesk müzik için besteler yapar. Bir gün yeğeni Ümit askerlik tayini ile İstanbul’a gelir ve Metin’i ziyaret eder. Bu ziyaret ile yaşamı bir süre sekteye uğrayan Metin, esas olarak yanında çalıştığı Suzan Hanım’ın diğer gündelikçisi Neslihan’ın eve gelmesiyle alt üst olur. Bu iki kişi de kendi hayatlarında, kendi yollarına gidince Metin gene küçük dünyasında, yalnız başına kalır. Ta ki bir televizyon programı onu konuk olarak çağırıncaya dek. Filmde, Tansu Biçer,Nihal Koldas, Settar Tanrıöğen gibi isimler rol alıyor.

Tut Sözünü
Kemal Uçar, Giray Altınok, Zafer Algöz gibi oyuncuların rol aldığı fantastik komedi türündeki film, birbirine zıt karakterlere sahip iki yakın arkadaştan Yalçın’ın beklenmedik ölümü iki dostun yollarını ayırır. Ölümüne çok üzüldüğü arkadaşının hayaletini karşısında bulan Bahadır, tutmadığı bir söz yüzünden öbür tarafa geçememiş ve arafta kalmış Yalçın’a yardım edebilecek tek kişidir. Filmin yönetmenliğini ise Oğuz Çelik üstleniyor.

Uyuyana Kadar
Rowan Joffe’nin yönetmenliğini üstlendiği filmde, Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong gibi oyuncular yer alıyor.
Christine’nin hafızası geçirdiği bir kaza sonrası her gece adeta sıfırlanır. Kendisini 27 yaşında sanıyorken, aynada 40 olduğunu görür; fotoğraflarda “bu senin kocan” yazan adamı hatırlayamaz. Christine bir tarafta karanlık geçmişine ulaşmaya çalışırken, diğer yandan da kendisini öldürmeye çalışan kişiyi aramaktadır. Dürüstlüğü konusunda şüpheye düştüğü kocası Ben, şüpheliler listesinin en tepesindedir. Fakat hafızasını geri kazanma derdinde olan Christine, aslında kimseye güvenmemesi gerektiğini kısa sürede anlayacaktır.

       

BENZER HABERLER