Akademik Personel | 26 Mayıs 2018, Cumartesi

Vekillik Beklerken Rektörlük Gitti

Vekillik Beklerken Rektörlük Gitti
       

Milletvekili aday adaylığı için başvuran eski İstanbul Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet listelerde kendine yer bulamadı. Söylet “İstanbul Üniversitesi’ne dönüp hekimlik ve akademisyenlik yapacağım” dedi.

Haziran ayındaki genel seçimlerde milletvekili aday adaylığı için istifa eden rektörlerden sadece ikisi milletvekili aday listesine girebildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski doktoru, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet Ak Parti’nin listesinde yer almadı. Prof. Dr. Yunus Söylet, yine aday olup olmayacağına yönelik konuşmazken akademisyenliğe devam edeceğini söyledi. Prof. Dr. Söylet, “İstanbul Üniversitesi’ne dönüp hekimlik ve akademisyenlik yapacağım. Yarın ne olacağını bilmiyorum. Adaylığım normal bir süreç olarak gelişti ve işledi, herkesin buna saygı göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

9 rektör istifa etti

Milletvekilliği için İstanbul, Galatasaray, Tunceli, Yüksek İhtisas, Türk Hava Kurumu, Muş Alparslan, Harran, Şırnak ve Karabük üniversitelerinde rektörlük görevlerinden istifa eden isimlerin büyük bölümü listeye giremedi. AK Parti milletvekili aday listesinde istifa eden rektörlerden sadece ikisine yer verildi. Eski Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, AK Parti İstanbul 2’nci Bölge’de 6’ncı sıradan, eski Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ da AK Parti İzmir 2’nci Bölge’de 5’inci sıradan aday gösterildi. AK Parti, Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) istifa eden dört isimden ise üçünü milletvekili adayı olarak gösterdi. AK Parti’den aday adayı olmak için istifa eden YÖK üyelerinden Naci Ağbal, Bayburt’ta 1’inci sıradan, Dr. Emin Zararsız Ankara 1’inci Bölge 9’uncu sıradan, Prof. Dr. Mustafa İsen Sakarya’da 2’nci sıradan aday gösterildi. Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise listede yer alamadı.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER