Akademik Personel | 30 Ocak 2021, Cumartesi

Vakit Geçmeden Uyanın!

16 Şubat 2014
Vakit Geçmeden Uyanın!
       

Akıllanmıyoruz…. Akıllanacağa da benzemiyoruz Göz göre göre canlar gidiyor ölüme… Anlamamak da ısrar ediyoruz can ve mal güvenliğimizin olmadığını bu ülkede.. Yediden yetmişe ağzı olan herkes konuşuyor, bir şeyler yazıp çiziyor sosyal medyada.. Ama bunun kalıcı bir faydası  yok ne yazık ki.. Gerekli tedbirler hala alınmıyor bazı sektörlerde.. İş güvenliği ve işçi sağlığından bahsediyorlar ancak bunun yeterli çalışmaları sağlanmıyor.. Neden mi tabi ki maliyet artacağından… Bir şekilde sektördeki şirketler kendi bütçelerini riske etmek istemiyor ve olan çalışan işçiye oluyor. İnsan canı ne zaman değerli oldu ki bu ülkede! Ne zaman insan yerine konduk da şikayet ve isteklerimize yanıt alabildik! Birileri istediklerini bir şekilde yaptırabiliyorlar ama geride kalan halkı insan yerine koyan yok. Sonra da iş kazası oldu mu ‘kader’ deyip köşelerine çekilen vicdansızlar işin başında. Herkes birbirini suçlamak da bir numara. Ama çözüm bulmakta en sonlardayız. Bu gidişhata bir son vermek lazım. Yüzlerce insanımızı kaybediyoruz sonra da arkasından ahlanıp vahlanıp üzülüyor zamanla da unutuyoruz.

Size bir örnek vermek istiyorum. Ülkemizdeki üniversitelerin bir çoğunun binası  trafoların hemen yanına inşa edilmiş. Ve oradaki herke radyasyona maruz kaldığından kanser olma tehlikesiyle karlı karşıya. Hatta bir kaç öğretim üyesi de kanserden ölmekte. Şimdi bu durumda kimi suçlayalım. Trafonun yanına bina inşa edenler ne akla hizmet bunu yapıyor! İş güvenliği ve işçi sağlığı yanında insan sağlığını da tehdit eden unsurlar için önlemler de alınmalı. Bu ülkede düşünebilen ve aklını kullanabilen insanlar belirli makamlara gelmeli. Ahbap çavuş ilişkileri ile bir yere varamayız. Soma’da yüzlerce madencimiz canlarını göz göre göre feda etti.

Bizler bu ülkede artık SOMA’ya benzer facialar yaşamak istemiyoruz. Kimsenin ocağına ateş düşmemeli. İnsanların cahilliği ya da tedbirsizliği yüzünden kimsenin ölmeye hakkı yok.

Eğer bir şeyler yapılacaksa bu ülkede yaşayan herkes üzerine düşen görevleri yapmalı.

Vakit geçmeden, milletçe daha kötü günler görmeden.

Uyan Türkiye!

indir

       

Kolay Hobiler