Akademik Personel | 18 Haziran 2021, Cuma

Vakıflardan Öğrencilere Burs Desteği

Vakıflardan Öğrencilere Burs Desteği
       

Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarında maddi imkansızlık yaşamalarını bir nebze de olsa engellemeye çalışan vakıflar, burs imkanı sunuyor. Burs ücretleri 150 TL ve 400 TL arasında değişim gösteriyor.

Maddi imkansızlıklardan dolayı öğrenim hayatında problem yaşayan gençlere, hayırseverlerin kurduğuvakıflar destek oluyor. Öğrencilerin eksiklerini bir nebze de olsa gidermeye çalışıyorlar. Bu kurumlar, eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıdaki öğrencilere aylık 150 TL ile 400 TL arasında değişen rakamlarda burs ödüyorlar. Vakıfların verdiği burslar öğrencinin eğitim derecesine göre farklılık gösteriyor.

blank Tüm Vakıf ve Kurum Burs Fırsatları

– İstanbul Sanayi Odası (İSO): Oda, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan Teknik Liseleri, devlet üniversitelerini veya sitelerinde belirtilen özel üniversiteleri yüzde 100 burs ile kazanan öğrencilere burs imkanı sağlıyor. 2014-2015 yılı için belirlenen burs ücreti de Lise için 150 TL- üniversiteler için ise 200 TL. Ödemeler 9 ay boyunca devam ediyor. 30 Eylül’e kadar burs başvuruları devam ediyor.

– Vehbi Koç Vakfı: Vakfın 2014 yılında 10 ay boyunca verdiği burs 400 TL. 2014-2015 yılı burs ücretleri enflasyon doğrultusunda belirlenecek. Vehbi Koç Vakfı bursu için Vehbi Koç Vakfı Bursiyer Aday Formu’nu doldurup eğitim görülen okula teslim etmek gerekiyor. Ayrıca Koç üniversitesi ilk 300 dışında yüzde 100 Tam Burs ile yerleştiklen öğrencilerine Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkı sağlıyor.

– Çağdaş Eğitim Vakfı: Vakıf İstanbul’da bulunan ilk, orta ve yükseköğretim öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. 2014-2015 yılı eğitim öğretim döneminde de ilköğretim için 70 TL, ortaöğretim için 100 TL ve yükseköğretim için 150 TL burs imkanı sağlıyor. http://www.cev.org.tr adresinden burs veren olabilirsiniz.

– Elginkan Vakfı: Vakfın burs imkanı sağladığı üniversiteler, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi’dir. Vakıf 2014-2015 eğitim öğretim döneminde lisans öğrencileri için belilediği burs ücreti 12 ay boyunca 320 TL.

– İstanbul Ticaret Odası: Oda tarafından 1952 yılından bu yana her yıl artan sayıda karşılıksız burs veriliyor.Bugüne kadar burs imkanı sağlanan üniversite öğrenci sayısı 16 bin üzerinde. Vakıf öğrencilere lisans, yüksek Lisans ve doktora bursları veriyor.

– Eymir Kültür Vakfı: Vakıf bursiyerleri ODTÜ tarafından belirleniyor. Hazırlık sınıfında bursiyer olmaya başlayan öğrenci not ortalamasını düşürmediği sürece destek devam ediyor. Vakıf geçen yıl öğrenci başına aylık 200 lira burs ödemesi yaptı.

– Sabancı Vakfı: Vakıf her yıl 1.400’e yakın öğrenciye burs imkanı sağlıyor. Lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği veriyor. 2014-2015 eğitim yılı için belirlenen burs desteği lisans öğrencileri için 9 ay süre ile aylık 375 TL, önlisans öğrencileri için de 9 ay süre ile aylık 200 TL. Vakıf engelli öğrenciler için, görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, LYS’de en iyi başarıyı sağlayan ve devlet üniversitelerine yerleştirilen her gruptan 5’er öğrenciye burs veriyor. Son başvuru tarihi 17 Ekim 2014. Ayrıca Sabancı Üniversitesi tam, yarım ve çeyrek olarak ÖSYM tarafından belirlenen öğrencilierine karşılıksız burs imkanı sağlamakta.

– Türk Eğitim Vakfı: 2007 yılından itibaren Üstün Başarı Bursları vermeye başlayan dernek, puan türlerine göre bölüme yerleştirildiği puan türünde ilk 5 bine giren öğrencileri bursiyer olarak kabul etmekte. Dernek ayrıca, Yüksek Lisans (Master’s Degree) bursları (ABD ve Batı Avrupa Ülkeleri Bursları), TEV-SINGA Singapur’da Karşılıksız Doktora bursları ve Yurt Dışı Tıp Bursları veriyor. Dernek bursiyer başvurularını 20 Eylül 2014 tarihine kadar kabul edecek.

– Türk Eğitim Derneği (TED): Dernek ortaokul düzeyinde başarılı fakat maddi imkanları kısıtlı öğrencileri Türkiye genelinde yaptığı bir sınavla tespit ediyor ve bu öğrencilere TED Okullarında tam burslu olarak okuma imkanı veriyor. Yetiştirdiği öğrencileri üniversite eğitimleri boyunca da destekliyor.

       

Kolay Hobiler