GündemManşet Haber

Vakıf ve Devlet Üniversitelerinin Başarı Sıralaması

Vakıf Üniversiteleri’nin Akademik Başarı Sıralaması, 2013 senesi için URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından belirlendi.

URAP Nedir?

URAP Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP’ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır. URAP’ ın hedefi, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmaktır.

Sıralama Nasıl Belirleniyor

Sıralamada, YÖK, ÖSYM, Web of Science gibi güvenilir kaynaklardan alınan ve yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, kişi başına düşen toplam döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki; URAP, üniversitelerin başarı performanslarını ölçen yöntemlerden sadece bir tanesidir. Buna karşın, eğitim kalitesi, üniversitenin sunabilmiş olduğu sosyal ve bilimsel ortamlardan da etkilenmektedir.

URAP 2013 listesine yeniden dönecek olursak, Türkiye’nin en başarılı vakıf üniversiteleri sırasıyla Sabancı, Bilkent ve Koç Üniversiteleri’nden oluşmaktadır (Grafiğin üzerini tıklayarak görseli büyütebilirsiniz).

Vakıf Üniversiteleri Sıralaması

Her ne kadar vakıf üniversitelerini kendi aralarında değerlendirmek bir alışkanlık haline gelmiş olsa da, Türkiye’de iyi kalitede eğitim veren devlet üniversiteleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu üniversitelerinde değerlendirilmeye dahil edilmesinin daha sağlıklı bir bilgi vereceği düşünülmektedir.

Aşağıdaki görselden de görüleceği üzere, sırasıyla; Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi, bütün vakıf üniversitelerinden daha yüksek skor almışlardır.

Devlet üniversitelerinin başarı grafiğini aşağıdaki görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

En-İyi-Üniversiteler

Ayrıca, vakıf üniversitelerinde liderliği göğüsleyen  Sabancı ve Bilkent Üniversiteleri, devlet üniversitelerinden Gazi Üniversitesi, İzmir ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüleri ile aynı akademik performansı göstermişlerdir.

Not: Akademik yayın çokluğu bakımından Tıp fakülteleri bulunan üniversiteler bu sıralamada daha avantajlı durumdadırlar.

Editörün Önerisi: Türkiye’nin Ortadoğu Ülkeleri Arasındaki Akademik Başarı Performansı (“1996-2012 yılları arası yapılan akademik araştırmaların değerlendirmesi kapsamında”)

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu ülkede 5 -10 üniversitenin dışında diğerleri orta öğrenim,boşu boşuna öğrencilerin zamanımı alıyorlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu