Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Vakıf Üniversitesi Kuruluş Şartları Değişti

Vakıf Üniversitesi Kuruluş Şartları Değişti
       

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerinin kuruluş şartlarında değişiklikler yaptı. Buna göre, vakıf üniversitesi için gereken mal varlığında değişiklik olmadı ve 50 milyon TL olarak kaldı. Vakıf Meslek Yüksekokulu Kurmak için ise mal varlığı beyanı 20 milyon’dan, 25 Milyon TL’ye çıkarıldı. Ayrıca, vakıflar tarafından üniversiteye tahsis edilecek taşınmazların, kurumun bulunacağı il sınırları içinde olması şartı kaldırıldı.

YÖK, ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kuruluş ve İşleyişine Dair Usul ve Esaslar’ı yeniden düzenledi. 25 Aralık 2014’te yapılan Genel Kurul kararı ile vakıf üniversitesi kurmak için gereken 50 milyon, Meslek Yüksek Okulu (MYO) için 20 milyon TL olan mal varlığı değerleri, üniversite için 50 milyon, MYO için ise 25 milyon TL şeklinde değiştirildi.

Yine vakıf veya vakıflar tarafından yükseköğretim kurumuna tahsis edilecek taşınmazların kurulacak yükseköğretim kurumu ile aynı il sınırlarında olma zorunluluğunun yanı sıra yeni bir uygulama olarak “irat getirici diğer taşınmazların yükseköğretim kurumunun kurulacağı il dışında olabileceğine” dair karar alındı.
Uygulamanın amacı, “Vakıf yükseköğretim kurumlarının kuruluş aşamasından başlamak üzere sürdürülebilir kalite anlayışı ile eğitim hayatlarına devam etmesi” olarak açıklandı. YÖK’ün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Usul ve Esaslar ile 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki kuruluş ve işleyiş hükümleri biraraya getirildi, gerekli belge ve şartlar tafsilatlı anlatıldı. Bahsi geçen metin tereddütlere mahal vermeyecek şekilde açık, anlaşılır olmakla birlikte kuruluş çalışmasında kılavuz niteliğinde olacak.”

Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kuruluş ve İşleyişine Dair Usul ve Esaslar için tıklayınız
Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının Kurulması İçin Gerekli Belge ve Bilgiler için tıklayınız

 

       

BENZER HABERLER